کد خبر:214438
پ
۱۳۹۸۰۲۲۳۱۲۵۹۴۱۹۴۴۱۷۴۱۳۸۲۴
معاون وزیر اقتصاد و دارایی:

تصمیمات جدید دولت و مجلس برای تقویت بورس

معاون وزیر اقتصاد و دارایی از تصمیمات جدید دولت و مجلس برای تقویت بورس خبر داد.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی از تصمیمات جدید دولت و مجلس برای تقویت بورس خبر داد.

 

*** تصمیمات جدید برای تقویت بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدعلی دهقان دهنوی در رسانه ملی با بیان اینکه در کشور ما بار اصلی تأمین مالی بر دوش بانک‌ها بوده است، افزود:

در کشور ما بار اصلی تأمین مالی بر دوش بانک‌ها بوده است، اما اکنون ما انتخاب کرده‌ایم که بازار سرمایه را به‌عنوان تأمین‌کننده مالی اقتصاد کشور حمایت کنیم و توسعه دهیم.

 

معاون وزیر اقتصاد ضمن بیان اینکه نوسانات ذات بازار سرمایه است و در همه جای دنیا بورس با افت و خیزهایی روبه‌روست، به اقدامات حمایتی از بازار سرمایه و سهامداران خرد اشاره کرد و گفت:

باید در ابتدا نقدشوندگی برای این بازار ایجاد کنیم و از رفتارهای هیجانی جلوگیری کنیم و باید ساختارهای بازار را به‌نحوی اصلاح کنیم که سرمایه‌گذاران خرد کمتر آسیب ببینند.

از ابتدای سال جریان ورودی به بازار سرمایه مثبت بوده و بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان وارد بورس شده است.

اما بازار ما متوسط سهام شناورش کمتر از ۲۵ درصد است و ۷۵ درصد سهام دست سهامداران عمده است.

رفتارهای هیجانی برخی سهامداران خرد تعادل بازار را به هم می‌زند و باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود و این موضوع فقط به خود آن‌ها آسیب نمی‌زند بلکه به سهامداران عمده نیز آسیب می‌زند.

برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی بازار سرمایه سهامداران عمده انگیزه دارند که با بازارگردانی مانع رفتارهای هیجانی شوند و آرامش را به بازار برگردانند.

نگاه بلندمدت در سهامداری و انتخاب درست سهام و خرید غیر مستقیم سهام از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانع زیان سهامداران می‌شود.

 

*** افت و خیز بورس

 

دهقان دهنوی افت و خیز بورس را طبیعی دانست و افزود:

چرا حقوقی‌ها آرامند؟ چون آن‌ها بازار و سهام را به‌خوبی می‌شناسند و انتخاب کرده‌اند در این بازار باشند.

 

معاون وزیر اقتصاد و دارایی در پایان نقش مجلس را نظارتی دانست و ابراز کرد:

نهادها و شرکت‌های دولتی و عمومی که در بازار حضور داشته‌اند حالا باید نقش تاریخی خود را در بازار به‌عنوان بازارگردان ایفا کنند. بورس دیگر بورس سابق نیست و نیاز به تحول سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارد.

 

*** شرایط بازار سرمایه و اقدامات سازمان بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این برنامه ضمن اشاره به شرایط بازار سرمایه و اقدامات سازمان بورس در مسیر توسعه این نهاد اقتصادی سهام خزانه را مدنظر قرار داد و گفت:

مکانیسم سهام خزانه به این شکل است که ناشرین می‌توانند تا ۱۰ درصد سهمشان را از بازار جمع‌آوری کنند که این کار طبیعتاً به نقدشوندگی بازار کمک و نگرانی سهامداران خرد را مرتفع می‌کند.

 

محمدحسن ابراهیمی سروعلیا، اضافه کرد:

دستورالعمل سهام خزانه به کلیه ناشرین ابلاغ شده و همین هفته دو یا سه شرکت سهام خزانه‌شان را عملیاتی می‌کنند و فرصت ۲ساله به آن‌ها داده شده است تا دوباره سهم خود را به بازار عرضه کنند.

 

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان خاطر نشان کرد:

اوراق فروش تبعی و سهام خزانه و بازارگردانی ابزاری هستند که به نقدشوندگی بازار کمک و نگرانی سهامداران خرد را برطرف می‌کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول