کد خبر:214639
پ
سازمان ایمیدرو
با همکاری سازمان بورس اوراق بهادار:

سازمان ایمیدرو راهبری سبدگردانی شرکت‌ها و صنایع معدنی را برعهده گرفت

ایمیدرو با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را بر عهده گرفت.

ایمیدرو با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را بر عهده گرفت.

 

*** سازمان ایمیدرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سازمان گسترش و نوسازی معادن ایران (ایمیدرو) با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سرمایه را برعهده گرفت.

این تصمیمی بود که در نشست رییس سازمان بورس، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی با هدف حمایت از سهامداران به ویژه سهامداران خرد اتخاذ شد.

 

*** بازار سرمایه

 

خداداد غریب پور در این جلسه، اظهار داشت:

طبق موافقت به عمل آمده، مقرر شد شرکت‌هایی که فاقد سبدگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف ۲۰ درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت سبدگردانی، تخصیص دهند.

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این امر با هماهنگی بورس و تمامی شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی و شرکت‌های دارای سبدگردان حاضر در بورس انجام می‌شود، بیان داشت:

مدیریت سبدگردانی توسط ایمیدرو و از سوی قائم مقام این سازمان و مدیر عامل شرکت بورس، انجام خواهد شد.

 

غریب پور با اشاره به اینکه کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزو وظایف اولویت دار این سبدگردانی است، تاکید کرد:

در گام نخست، شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر و نیز فولاد خراسان پیشنهاد برای ارایه سهم شناور در این صندوق سبدگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارایه می‌دهند.

 

*** راه‌اندازی نخستین شرکت سهامی عام پروژه

 

رییس هیات عامل ایمیدرو در ادامه بیان داشت:

شرکت توسعه معادن و فلزات (تحت مدیریت ایمیدرو)، نخستین شرکت بورسی است که «شرکت سهامی عام پروژه» راه اندازی کرده است.

 

غریب پور درباره جایگاه شرکت‌های این بخش یادآور شد:

ارزش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بورسی ۶۵ میلیارد دلار است که شامل ۸۵ شرکت در بازار بورس هستند.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

مقایسه P/E نشان می‌دهد که شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی با وجود جذاب بودن، سود کمتری تقسیم کرده و بیشتر سود را به سمت اجرای طرح‌های توسعه‌ای هدایت کرده‌اند.

نسبت P/E شرکت‌های معدن و صنایع معدنی ۲۶ درصد است در حالی که فضای رشد تا ۳۰ درصد (متوسط نرخ پی / ایی بازار) را دارند.

در حالی که ۱۴ درصد از درآمد شرکت‌های بورسی در اختیار این شرکت‌ها است اما ۲۳ درصد از سود را در اختیار دارند.

 

*** آینده درخشان شرکت‌های معدنی در بورس

 

رییس هیات عامل ایمیدرو در پایان با تاکید بر اینکه شرکت‌های بزرگ بخشی از سود خود را صرف توسعه کرده‌اند، گفت:

در شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو، شامل فولاد مبارکه، مس، گل گهر، فولاد خوزستان، چادرملو، غدیر ایرانیان و غیره، ۴ میلیارد و ۸۷۹ میلیون یورو و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای تعریف کرده‌ایم.

این امر نشان از آینده درخشان شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی در بورس می‌دهد.

ارزش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس به نرخ ارز نیما، ۷۳ میلیارد دلار است در حالی که کل ارزش بازار ۲۷۴ میلیارد دلار است با احتساب فرابورس به ۳۲۲ میلیارد دلار می‌رسد.

 

*** تقویت بازار سرمایه

 

مدیر سرمایه گذاری و اقتصادی ایمیدرو در ادامه به ارایه پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار سرمایه پرداخت و اظهار داشت:

تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان، اجرای مصوبه بورس درباره مصوبه ۱۰ درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت‌ها، تجدید ارزیابی در صورت لزوم، افزایش اعتبارات سبدگردانان مستقل، هماهنگی بیشتر با شرکت‌های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت‌های تابعه ایمیدرو جزو پیشنهادهای این سازمان است.

 

امیر صباغ در ادامه تاکید کرد:

سهام شرکت‌هایی همچون فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و فولاد خراسان، بنیادی است و می‌تواند نجات بخش کل بورس باشد.

افزایش سرمایه شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی از ۳۴ هزار میلیارد تومان سال ۹۷ به ۸۹ هزار میلیارد تومان در سال جاری می‌رسد.

 

*** سرمایه‌گذاری‌ شرکت مس

 

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران نیز در این نشست با بیان سرمایه گذاری‌های این شرکت، گفت: سرمایه گذاری‌های شرکت مس از محدوده ۲ میلیارد یورو به ۴.۵ میلیارد یورو می‌رسد که این مقیاس حتی برای کشورمان نیز رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.

 

اردشیر سعدمحمدی درباره اکتشافات جدید شرکت مس گفت:

امسال معدن ارزشمند با ذخیره ۵۳۰ میلیون تنی را معرفی خواهیم کرد. وی ادامه داد: سهام مس به گونه‌ای است که منافع بالایی برای بازار سهام به ویژه سهامداران حقیقی به همراه خواهد داد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان، تاکید کرد:

حتی در شرایط تحریم هیچ دغدغه‌ای برای فروش کاتد مس نداریم. وی از مدیران بورس خواهان کاهش زمان بروکراسی برای افزایش سرمایه شرکت و همچنین پذیرش ۵ شرکت جدید مرتبط با مس در بازار سرمایه شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول