کد خبر:216842
پ
پارسا
رییس‌ کل سازمان امور مالیاتی:

افشای نام دستگاه‌هایی که به سازمان امور مالیاتی اطلاعات نمی‌دهند

رییس‌ کل سازمان امور مالیاتی نام دستگاه‌هایی که با نظام مالیاتی همکاری نداشته‌اند را افشا کرد.

رییس‌ کل سازمان امور مالیاتی نام دستگاه‌هایی که با نظام مالیاتی همکاری نداشته‌اند را افشا کرد.

 

*** سازمان امور مالیاتی

به گزارش خبرگزاری صنایع، امید علی پارسا در رسانه ملی در خصوص توسعه و عدالت بدون یک نظام مالیاتی کارآ، عالم، عادل و مسلط به اطلاعات، آمار و ارقام نشدنی است، اظهار کرد:

بخواهیم یا نخواهیم بشر اجتماعی زندگی می‌کند و هزینه‌های اجتماعی فراوانی دارد، مثل یک مجتمع آپارتمانی بوده که هزینه‌های آن دو وجه شخصی، عمومی و اجتماعی دارد.

اگر سازوکاری برای اداره امور آن مجموعه وجود نداشته باشد با مشکل مواجه خواهد شد.

هر کشوری دنبال پیشرفت و عدالت است و باید نظام مالیاتی پیشرفته داشته باشد، بیان نمی‌کنم سازمان مالیاتی که البته سازمان یکی از اجزای مهم آن است که همه دستگاه‌های اجرایی، مردم، قوانین، بخش خصوصی، مودیان، تولیدکنندگان، دولت، مجلس و اصحاب رسانه مجموعه نظام مالیاتی هستند.

باید اطلاعات کاملی از فعالیت‌های اقتصادی درآمد، سود، مصرف و نظایر آن را در اختیار سازمان مالیاتی بگذارند تا سازمان نیز متناسب با درآمد، ثروت، مصرف، سود و سرمایه آنها را مشمول مالیات کند.

 

رییس‌ کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه نظام مالیاتی در کل مساله بزرگی دارد، بیان کرد:

اقتصاد با نفت اداره می‌شده و درآمدهایی که برای اداره امور کشور داریم کافی نیست و فقط ۳۵ درصد کل بودجه از مالیات تامین شده است.

در دنیا این رقم ۸۵ درصد به بالا است و در همین اوضاع، فرار مالیاتی وجود دارد که جرم مالیاتی بوده و خط قرمز محسوب می‌شود.

 

*** راه مبارزه با فرار مالیاتی

 

وی با تاکید بر اینکه هوشمندسازی نظام مالیاتی راه مبارزه با فرار مالیاتی است، تصریح کرد:

همه اطلاعات باید در اختیار سازمان باشد. این موضوع طبق ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم است، نه‌تنها اطلاعات خود را به مالیات بدهند، بلکه مشمول اطلاعات طرف معامله نیز می‌شود و باید تصویری از صورت معامله به سازمان ارائه شود والا مسوولیت تضامنی در پرداخت مالیات خواهند داشت.

 

معاون وزیر اقتصاد، ادامه داد:

برای مبارزه با فرار مالیاتی برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت وجود دارد، در حال حاضر نظام مالیاتی مکانیزه و الکترونیکی است و هوشمند نیست، هدف ما رسیدن به این موضوع است.

 

پارسا با اشاره به اینکه در نظام مالیاتی هوشمند هدف ما این است که اطلاعات، داده و دیتا به‌ صورت کامل با کیفیت و قابل اعتماد در اختیار سازمان مالیاتی باشد، اظهار کرد:

با علم به این اطلاعات مالیات هر شخص تعیین و اظهارنامه پیش فرض تولید شود که عدالت محقق خواهد شد.  در دوره بلندمدت ۳ تا ۴ ساله نظام هوشمند مالیاتی اتفاق می‌افتد، امیدواریم تا پایان این دولت نسخه اول هوشمندسازی را ارائه دهیم.

 

*** قانون مالیات‌های مستقیم

 

رییس‌ کل سازمان مالیاتی با اشاره به حذف شیوه اخذ مالیات علی الراس و جایگزین شدن مالیات ستانی مبتنی بر ریسک، یادآور شد:

سال ۹۹ ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم را اجرا می‌کنیم که مالیات ستانی بر مبنای ریسک است، یعنی مالیات علی الراس را کنار می‌گذاریم و اخذ مالیات مبتنی بر خود اظهاری که در دامنه قابل قبولی باشد، اتفاق خواهد افتاد.

 

وی در مورد دستگاه‌هایی که طبق ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اطلاعات به سازمان مالیاتی می‌دهند، گفت:

۸۸ دستگاه در اولویت دریافت اطلاعات سازمان مالیاتی هستند، ۴۰ دستگاه همکاری خوب دارند و ۱۵ دستگاه همکاری مناسب ندارند و ۲۳ دستگاه نیز اخیرا در حال همکاری هستند.

 

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اسامی دستگاه‌هایی که همکاری خوب دارند، افزود:

گمرک، بانک مرکزی، مجموعه سیستم بانکی به جز ۴ بانک خصوصی که به سازمان بازرسی کل کشور معرفی شدند، بورس، نیروی انتظامی، پست و وزارت صنعت هستند.

شهرداری تهران سه بخش دارد که از یک بخش آن راضی، یک بخش عملکرد متوسط و بینابین و از یک بخش آن اصلا رضایت‌مندی نداریم، جالب است بدانید در تمام موارد مقامات ارشد کاملا همراه هستند، اما کار در بخش میانی گیر می‌کند.

 

*** دستگاه‌هایی که با نظام مالیاتی همکاری نکردند

 

پارسا در مورد همکاری جدیدی که از سوی برخی دستگاه‌ها برای ارائه اطلاعات اقتصادی شروع شده، خاطرنشان کرد:

وزارت راه و شهرسازی، وزارت ارشاد و زیرمجموعه آن و دو معاونت در وزارت کار خوب عمل می‌کنند و از دو معاونت هم راضی نیستیم.

دستگاه‌هایی که از عملکرد آنها راضی نباشیم و همکاری نداشته باشند با همکاری و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و خزانه‌داری بودجه آنها متوقف می‌شود.

همچنین با هماهنگی دادستان انتظامی مالیاتی در اختیار مراجع قضایی قرار می‌گیرند. مدیران و مسئولان در امر مالیات مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

 

ویدر مورد دستگاه‌هایی که همکاری مناسب ندارند، گفت:

این دستگاه‌ها شامل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دو معاونت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، سازمان غذا و دارو، معاونت درمان وزارت بهداشت، ۴ بانک خصوصی، شرکت ارتباطات سیار، ایرانسل، سازمان نظام پزشکی و اتاق اصناف هستند تا حصول نتیجه این موارد را از مراجع قضایی پیگیری می‌کنیم.

 

*** راهکار توسعه و عدالت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس ‌کل سازمان امور مالیاتی در پایان با بیان اینکه مالیات حقوق عامه و حق الناس است، اظهار داشت:

۱۰ تا ۱۵ درصد ثروتمندان جامعه باید قسمت اعظم هزینه‌های جامعه را بدهند.

مجموعه حاکمیت فضایی را فراهم کرده که افرادی میلیاردی و میلیونی پول در می‌آورند و عده‌ای نیز در خرج جاری مانده‌اند، حتی اگر نفت هم بی‌‌‌نهایت می‌فروختیم باید ۱۰ تا ۱۵ درصد جامعه هزینه و مالیات را متناسب با ثروت و درآمد خود بدهند، والا به سمت توسعه و عدالت نمی‌رویم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول