کد خبر:214703
پ
سیدجواد ساداتی‌نژاد
رییس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس:

احتمال واردات ۵ میلیون تنی گندم/ زمزمه نرخ ۴۶۰۰ تومان برای خرید تضمینی

رییس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس از زمزمه نرخ ۴۶۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم توسط شورای قیمت‌گذاری و سیاست‌گذاری محصولات خبر داد.

رییس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس از زمزمه نرخ ۴۶۰۰ تومان برای خرید تضمینی گندم توسط شورای قیمت‌گذاری و سیاست‌گذاری محصولات خبر داد.

 

*** نرخ مناسب خرید تضمینی گندم 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سیدجواد ساداتی‌نژاد با اشاره به اهمیت تعیین نرخ مناسب برای خرید تضمینی گندم اظهار داشت:

کشاورزان همواره با ارزیابی فایده و ضرر دنبال کشت هستند و اگر قیمت پایین‌تری در نظر بگیریم، آنها این محصول استراتژیک را نمی‌کارند. بنابراین سال آینده مجبور خواهیم شد ۵ میلیون تن گندم وارد کنیم.

 

وی با بیان اینکه قیمت کود شیمیایی در دو هفته اخیر ۵ برابر شده، گفت:

افزایش قیمت این نهاده هزینه تولید را افزایش داده، بنابراین دولت باید در تعیین نرخ به افزایش هزینه‌ها هم توجه داشته باشد.

واردات گندم با ارز ۲۰ هزار تومانی برای کشور کیلویی ۶ هزار تومان تمام می‌شود، بنابراین کار منطقی این است که به جای پر کردن جیب کشاورزان خارجی، این قیمت‌ها را به کشاورزان خودمان پرداخت کنیم.

 

*** تصویب طرح در صحن علنی مجلس

 

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه قیمت تمام شده هر کیلو گندم ۴۵۶۰ تومان است، گفت:

شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت می‌خواهد روی قیمت ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان بررسی کند، اما واقعیت این است که با این قیمت کشاورز گندم نمی‌کارد و به جای آن سبزی و صیفی‌جات خواهد کاشت.

۲۳ شهریورماه  با طرح دو فوریتی مجلس قرار شد، شورای قیمت‌گذاری و سیاست‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی تشکیل شود و این شورا قیمت را تعیین کند.

رییس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس تشکیل این شورا در مجلس بیش از ۲۰۰ رای آورده و ۲۵ شهریورماه در صحن مجلس مطرح می‌شود، پیش‌بین این مسئول این است که این طرح ۲۵ شهریورماه در مجلس تصویب خواهد شد.

با تشکیل این شورا از این به بعد قیمت‌گذاری محصولات اساسی در شورای اقتصاد انجام نمی‌شود و این شورا مسئول قیمت‌گذاری خواهد شد.

در این شورا وزیر جهاد کشاورزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان برنامه و بودجه، یک کشاورز خبره، رییس نظام صنفی کشاورزی، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و دو ناظر از مجلس حضور خواهند داشت.

 

وی در ادامه، افزود: ‌

به رییس سازمان برنامه و بودجه هم اعلام کردیم که جلسه شورای اقتصاد که قرار بود، اکنون برای تعیین نرخ خرید گندم تشکیل شود، فعلا لغو شود و اجازه دهند که پس از تشکیل شورای قیمت‌گذاری آنجا تصمیم‌گیری شود.

 

*** نرخ محصولات اساسی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس در پایان پیرامون اینکه پس از این شورای اقتصاد در تعیین نرخ محصولات اساسی نقش نخواهد داشت،‌ گفت:

شورای سیاست‌گذاری و قیمت‌گذاری تصمیم‌گیری خواهد کرد، ‌طبق بررسی که از سال ۸۰ تا ۹۲ انجام دادیم هر موقع افزایش نرخ خرید تضمینی گندم کمتر از تورم بوده مجبور به واردات شدیم.

فکر می‌کنم قیمتی که شورای قیمت‌گذاری و سیاست‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی می‌خواهد برای گندم تعیین کند ۴۵۰۰ تا ۴۶۰۰ تومان مانور خواهد داد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید