کد خبر:214666
پ
گندم
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

آزمون مهم دولت در تعیین نرخ خرید تضمینی

یک هفته تا پایان شهریورماه مانده و دولت در این مدت زمانی باید قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم را تعیین و ابلاغ کند.

یک هفته تا پایان شهریورماه مانده و دولت در این مدت زمانی باید قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم را تعیین و ابلاغ کند.

 

*** نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حدود یک هفته تا پایان شهریورماه مانده و دولت در این مدت زمانی باید قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم را تعیین و ابلاغ کند.

امسال شرایط تحریم، جنگ اقتصادی و اهمیت تأمین امنیت غذایی، بحث حمایت از تولید و تولیدکننده داخلی را برجسته‌تر می‌کند همچنین با توجه به اینکه قیمت نهاده‌های تولید از جمله کودها و سموم شیمیایی اخیراً بین ٣ تا ۵ برابر شده است دولت باید اقدام به تعیین نرخ خرید تضمینی منطقی و متناسب با هزینه‌های تولید و نرخ تورم کند.

 

*** نظر تولیدکنندگان

 

سال گذشته دولت قیمت خرید تضمینی گندم را ٢٢٠٠ تومان در هر کیلوگرم اعلام کرد اما با اعتراض تولیدکنندگان، در مرحله بعد قیمت را به ٢۵٠٠ تومان افزایش داد. تشکل‌های تولیدی و کارشناسان بخش کشاورزی معتقدند با توجه به نرخ تورم و افزایش هزینه‌های تولید، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جدید باید بیش از ۵ هزار تومان باشد.

شنیده شده شورای اقتصاد امروز دوشنبه قیمت خرید تضمینی گندم را بررسی می‌کند و نظر دولت روی ٣٨٠٠ تومان است در کنار این مساله نمایندگان مجلس با تصویب طرح دو فوریتی اصلاح خرید گندم دست شورای اقتصاد را از این کار کوتاه می‌کنند.

به اعتقاد کارشناسان در صورتی که امسال قیمت مناسبی برای گندم تعیین و آن را به موقع اعلام نکنند تولید این محصول استراتژیک با چالش مواجه می‌شود.

 

*** خرید تضمینی گندم

 

مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در رابطه با این موضوع، اظهار داشت:

امسال شورای اقتصاد ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات نهاده‌های کشاورزی را حذف کرده و با افزایش ۳ تا ۵ برابری قیمت سموم و کودهای شیمیایی، افزایش اجاره بهای ماشین آلات کاشت، داشت و برداشت، افزایش حقوق و دستمزد کارگر، افزایش سرسام آور هزینه‌های استهلاک، تعمیر و نگهداری تأسیسات و… نیز مواجه هستیم.

بنابراین دیگر کشت محصولات اساسی مثل گندم، جو، کلزا، چغندر، پنبه و.. برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست و کشاورزان هیچ تمایلی به کشت ندارند که این امر امنیت غذایی را به مخاطره می‌اندازد و ثمره سال‌ها تلاش کشاورزان در رسیدن به خودکفایی و قطع وابستگی به کشورهای دیگر را به هدر می‌دهد.

 

سید جعفر حسینی در ادامه تصریح کرد:

دولت یک هفته فرصت دارد تا قیمت محصولات کشاورزی را با توجه به هزینه‌های واقعی تولید تعیین و اعلام کند و امسال کشاورزان منتظر می‌مانند تا با توجه به قیمت‌های اعلامی تصمیم بگیرند و اقدام به کشت کنند.

با شرایط موجود قیمت گندم باید حداقل ۵,۰۹۲ تومان و کلزا ۱۰,۲۲۰ تومان و چغندر ۱,۱۰۰ تومان و جو ۴١٠٠ تومان باشد تا رضایت کشاورزان را جلب کند.

 

*** قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی

 

مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور پیرامون خرید تضمینی و نرخ پیشنهادی وزارت جهادف بیان داشت:

وزارت جهاد کشاورزی پیش از افزایش قیمت نهاده‌های تولید از جمله سموم و کودهای شیمیایی، نرخ ۴,۵۰۰ تومان را برای خرید هر کیلوگرم گندم به شورای اقتصاد پیشنهاد داده بود که با افزایش قیمت نهاده‌ها، این رقم را به ۵,۴۸۴ تومان تغییر داده است.

قیمت پیشنهادی نظام صنفی نیز پیش از افزایش قیمت کودها و سموم شیمیایی ۵,۰۹۲ تومان بوده ولی در حال حاضر این رقم بر اساس بررسی‌های انجام شده، حدود ۶,۰۰۰ تومان است.

 

*** وتوی قانون خرید تضمینی

 

حسینی با اشاره به اینکه شنیده می‌شود نظر دولت برای قیمت گندم در سال زراعی جدید ۳,۸۰۰ تومان است، گفت:

متأسفانه طی سال‌های اخیر شورای اقتصاد، قانون خرید تضمینی را سر بریده است. در این قانون باید به سه آیتم هزینه‌های تمام شده تولید، نرخ تورم و قیمت جهانی گندم توجه شود اما شورای اقتصاد هر سال بدون توجه به این موارد، قانون خرید تضمینی را وتو می‌کند؛ بدون آنکه آنالیز انجام شده درباره قیمت را منتشر کند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: در صورتی که دولت تصمیم اشتباهی امسال در این حوزه بگیرد، امنیت غذایی به چالش کشیده می‌شود و علاوه بر امنیت غذایی جامعه، معیشت کشاورزان که ۳۰ میلیون جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، با چالش مواجه خواهد شد.

 

*** ورود رهبر معظم انقلاب به ماجرا   

 

مشاور نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در ادامه بیان داشت:

ما از رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری درخواست می‌کنیم که به این ماجرا ورود کنند چرا که تصمیمات سالهای اخیر شورای اقتصاد، با نگاه به مساله امنیت غذایی کشور نبوده است.

 

*** قیمت تمام شده تولید گندم

 

اعتراضات گسترده در حوزه اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی موجب شد که اخیراً نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح دو فوریتی اصلاح خرید گندم را پیگیری کنند. طرحی که دیروز دو فوریت آن در مجلس تصویب شد و بزودی جهت بررسی به صحن علنی مجلس خواهد آمد.

 

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در همین راستا  درباره طرح دو فوریتی اصلاح خرید تضمینی محصولات کشاورزی مهم بویژه گندم، گفت:

خوشبختانه دوفوریت این طرح با رأی بسیار بالا در مجلس تأیید شد.

با افزایش هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی و اخیراً نیز افزایش ۵ برابری قیمت کودهای شیمیایی، هزینه تمام شده تولید بالا می‌رود در نتیجه اگر قیمت خرید تضمینی اعلام شده اقتصادی و منطقی نباشد کشاورزان اقدام به کشت نمی‌کنند.

 

سید جواد ساداتی‌نژاد با بیان اینکه هم اکنون هزینه تمام شده تولید یک کیلوگرم گندم بیش از ۴۵٠٠ تومان است، افزود:

اگر نرخ خرید تضمینی دولت، کمتر از ۴۵٠٠ تومان باشد کشاورزان گندم نمی‌کارند و باید این محصول را وارد کنیم که همین الان قیمت گندم وارداتی بیش از ۵ هزار تومان برای ما تمام می‌شود.

بنابراین بهتر است بجای این کار، ۴۵٠٠ تومان در ازای هر کیلوگرم گندم به کشاورز داخلی بدهیم که هم تولید انجام شود هم اشتغال افراد دچار مخاطره نشود هم در تأمین امنیت غذایی دچار مشکل نشویم چون سال گذشته هم دولت نرخ گندم را ١٠٠٠ تومان زیر نرخ واقعی تعیین و ابلاغ کرد و امسال نیز شنیده‌ها حاکی از قیمتی در محدوده ٣٠٠٠ تومان است که رقم پایینی به شمار می‌رود.

 

*** تشکیل شورای تعیین قیمت خرید تضمینی با حضور کشاورزان

 

وی در ادامه اضافه کرد: در طرح دو فوریتی مجلس، پیشنهاد شده یک شورا متولی تعیین قیمت گندم شود. پیش از این کشاورزان در زمینه تعیین قیمت خرید تضمینی نقشی نداشتند اما پیشنهاد شده که در این شورا سه کشاورز خبره حضور داشته باشند و نظرات خود را اعلام کنند.

پیشنهاد شده که این شورا متشکل از بخش دولتی (وزیر جهاد، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه)، نمایندگان تشکل‌های کشاورزی (نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، نظام مهندسی و…)، سه کشاورز خبره و دو نماینده ناظر مجلس باشد که قیمت محصولات اساسی را بررسی و اعلام کنند و در نهایت این قیمت‌ها توسط وزیر جهاد تأیید و برای اجرا ابلاغ شود بدین ترتیب خیال کشاورز آسوده است که از تولید او حمایت می‌شود.

با تصویب طرح مجلس، شورای اقتصاد نقشی در تعیین قیمت‌های خرید تضمینی نخواهد داشت

بنابراین در صورت تصویب طرح مجلس و تشکیل این شورا، شورای اقتصاد در تعیین و ابلاغ قیمت خرید تضمینی محصولات اساسی نقشی نخواهد داشت.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان درباره اینکه آیا طرح مجلس و تشکیل این شورا به سال زراعی جدید خواهد رسید؟، اظهار داشت:

تلاش ما این است که طرح مجلس هرچه سریع‌تر تصویب شود تا بتوانیم قیمت خرید محصولات کشاورزی در سال زراعی جدید را در شورای مذکور بررسی و تصویب کنیم تا منافع کشاورزان و امنیت غذایی کشور تضمین شود.

 

مهر

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول