کد خبر:213284
پ
شریعتمداری
وزیر تعاون:

فراهم شدن زمینه عضویت و مالکیت کارگران در بخش تعاون

وزیر تعاون از فراهم شدن زمینه عضویت و مالکیت کارگران در بخش تعاون خبر داد.

وزیر تعاون از فراهم شدن زمینه عضویت و مالکیت کارگران در بخش تعاون خبر داد.

 

*** روند اجرایی شدن سند ملی توسعه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد شریعتمداری در خصوص روند اجرایی شدن سند ملی توسعه بخش تعاون که ۲۲ تکلیف را برای این بخش قائل شده است و از سوی معاونت امور تعاون پیگیری شده، اظهار داشت:

امیدواریم برای اجرای این سند همه ارکان و دستگاه‌ها با آن همکاری داشته باشند.

بر اساس آمارهای موجود بیش از یک میلیارد نفر در دنیا عضو تعاونی‌ها هستند و بخش قابل ملاحظه‌ای از اقتصاد کشورهای پیشرفته صنعتی در اختیار تعاونی‌ها است.

 

وزیر تعاون با بیان اینکه فعالیت در حوزه تعاونی‌ها در دنیا به عنوان یک کار ارزشمند مورد توجه قرار گرفته است افزود:

تاکنون بیش از ۲۹۰ هزار تعاونی در کشور تأسیس شده است اما هم اکنون ۹۴ هزار تعاونی فعال هستند و یکی از علت‌هایی که تعاونی‌ها نتوانستند به صورت پایدار باقی بمانند موارد قانونی است که کمتر اجرا شده است.

 

*** زمینه عضویت و مالکیت کارگران در بخش تعاون

 

شریعتمداری با تاکید بر آسیب‌شناسی در حوزه عملکرد این تعاونی‌ها، پیرامون یکی از دلایل ناپایداری آنها، تصریح کرد:

برخی از ترجیحاتی که در قوانین مادر به نفع بخش تعاون از ابتدا وضع شده بود و هم اکنون نیز این قوانین برقرار است به خوبی اجرا نشده است.

در دولت تلاش کردیم قوانین موجود را مجددا فعال و شرایطی را فراهم کنیم تا تعاونی‌ها بتوانند از طریق این ترجیحات تقویت شوند و ارزش افزوده برای عموم مردم و اعضای تعاونی‌ها ایجاد کنند.

تلاش می‌کنیم در اجرای خصوصی‌سازی و با مشارکت بخش تعاون زمینه عضویت کارگران در این بخش و مالکیت آنها در شرکت‌ها و سهیم شدن در سرنوشت خود را فراهم کنیم و امیدواریم با مجموعه اقدامات این بحث نیز به نتیجه مطلوب برسد.

اختصاص یک هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به سه حوزه کشاورزی، صنعت و گردشگری از جمله محورهایی است که برای تقویت بخش تعاون در نظرگرفته شده اما این امر ترجیحی به این بخش تعلق نگرفته است.

 

*** برقراری خط اعتباری ۴ هزار میلیارد تومانی

 

شریعتمداری درباره برقراری خط اعتباری ۴ هزار میلیارد تومانی با نرخ ۸ تا ۱۲ درصد اشاره کرد و گفت:

از طریق این خط اعتباری و همکاری مشترک صندوق کارآفرینی امید، بانک توسعه تعاون و معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار به تقویت بخش تعاون کمک شد.

از مجموعه وام اشتغال پایدار روستایی با نرخ ۴ تا ۶ درصد برای بسیاری از تعاونی‌ها که از سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون مغفول واقع شده بود نیز موفق شدیم این سهم را برگردانیم تا بتوانند در اقصی نقاط کشور از این امکان استفاده نمایند.

همچنین برای افزایش فعالیت‌های آموزشی، توانمندسازی و تقویت نهادهای زیر ساختی بخش تعاون مثل بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در وزارتخانه با پیگیری‌های حوزه معاونت تعاون، بودجه این بخش از ۵ میلیارد تومان به ۱۲ برابر افزایش یافت.

۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال ۹۸ برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون پیش‌بینی شده و این بانک بر اساس تکلیف قانونی که بر عهده دارد باید ۷۰ درصد اعتبارات خود را در اختیار تعاونی‌ها قرار دهد، هم اکنون این بانک در ارائه تسهیلات به تعاونی‌ها پیشتاز است اما به دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای و منابع امکان ارائه خدمات بیشتر به این حوزه را ندارد و نیازمند حمایت دولت است.

 

شریعتمداری پیرامون صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون که به عنوان یکی دیگر از نهادهای حمایت‌گر بخش تعاون است، افزود:

این بخش نیز دارای سرمایه اندکی است، افتتاح یکی از طرح‌هایی که اکنون انجام شد با حمایت و پشتیبانی این صندوق بود، قطعا افزایش سرمایه این بخش نیز در نهایت به حمایت از بخش تعاون منجر خواهد شد.

 

*** ثبت ۲۵۱ شرکت دانش بنیان

 

وی درباره تعداد تعاونی‌های بانوان نیز اشاره کرد و گفت:

از ۲۳ هزار و ۷۲۲ تعاونی بانوان هم اکنون تعداد ۱۰ هزار و ۳۵۰ تعاونی (۴۳.۶ درصد) فعال هستند، همچنین ۴۴.۶ درصد از تعاونی‌های بانوان در بخش صنعت در کشور فعال هستند که این بخش از تعاونی‌های بانوان در حوزه صنعت توانسته‌اند به خوبی نقش آفرینی کنند.

برای این دسته از بانوان هم از سوی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون و برای استفاده از تسهیلات این صندوق ترجیحاتی قائل شده‌ایم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر تعاون در پایان با بیان اینکه در مجموع ۲۵۱ شرکت تعاونی دانش بنیان ثبت شده در کشور داریم، اظهار داشت:

تعاونی‌های دانش بنیان و فعال در بخش صنعت ۳۶.۵ درصد را به خود اختصاص داده اند که عمده آنان را جوانان فرهیخته و دانشمند کشور تشکیل می‌دهند که در قالب تعاونی، خدمات و تولیدات خود را عرضه می‌کنند.

بنابراین یکی از مهمترین اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه تعاون، نوگرایی و تأسیس فعالیت‌های نوبنیاد در عرصه فعالیت‌های تعاونی در کشور است که بنا داریم این بخش را تقویت کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول