کد خبر:213192
پ
علی مطیع جهانی
معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صنایع پاسخ داد:

در اتاق تعاون ایران چه خبر است؟/ از وظایف تا خدمات جدید

معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران به مناسبت هفته تعاون، برنامه‌ها، خدمات و اقدامات جدید این نهاد را تشریح کرد.

معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران به مناسبت هفته تعاون، برنامه‌ها، خدمات و اقدامات جدید این نهاد را تشریح کرد.

 

*** اتاق تعاون

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اتاق تعاون ایران بعنوان عالی‌ترین نهاد مردمی بخش تعاونی کشور تمامی تلاش خود را برای توسعه همه جانبه و کیفی فعالیت‌های بخش تعاونی در حوزه‌های مختلف به ویژه کمک به تحقق سهم ۲۵ درصدی از اقتصاد ملی کشور معطوف نموده است و در این راستا به منظور پایش محیط کسب و کار اقدامات مختلفی را در دستور کار قرار داده و عملیاتی نموده است.
در این راستا خبرنگار خبرگزاری صنایع در گفتگویی اختصاصی با معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون به بررسی اقدامات صورت گرفته در یان حوزه پرداخته است.

 

*** اتاق تعاون ؛ رکن دوم اقتصاد

 

علی مطیع جهانی ضمن تبریک هفته تعاون به همه تعاون‌گران کشور، پیرامون اقدامات صورت گرفته توسط اتاق تعاون، اظهار داشت:
اتاق تعاون ایران به عنوان پارلمان بخش تعاون با توجه به جایگاه قانونی که در بخش تعاون به عنوان رکن دوم اقتصاد بر عهده دارد در راستای سیاست‌ها و وظایف و اختیاراتی که قانون تعاون در اختیار اتاق تعاون قرار داده است، گام برداشته است.
ظرفیت‌های نهفته شده در اتاق تعاون براساس چارچوب‌های سیاستی، پایه‌ریزی و برنامه‌ریزی شده است.

 

 

*** وظایف و اقدامات اتاق تعاون

 

وی در ادامه پیرامون وظایف و اقدامات اتاق تعاون بیان داشت:
یکی از وظایفی که اتاق تعاون در برنامه‌های کلی و سیاست‌های خود در نظر گرفته است، بحث صدور کارت بازرگانی است.
در واقع به عنوان بخش بازرگانی در تعاون، کارت‌های بازرگانی در اتاق‌های تعاون صادر می‌شود و در اختیار فعالان حوزه تجارت در بخش تعاون قرار می‌گیرد.
با توجه به حساسیت‌های که در حوزه بازرگانی خارجی وجود دارد، بخش تعاون تواسته ظرفیت‌های خوبی را در حوزه صادرات و واردات در کنار بخش خصوصی اعمال کنند.

 

معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران با اشاره به وظایفی که در حوزه تجارت خارجی بر عهده اتحادیه‌های سراسری گذاشته شده است، بیان کرد:
در اتاق تعاون ۱۳ کمیسیون‌ تخصصی در حوزه‌های متعددی از جمله پتروشیمی، فرش، حوزه مهارت‌های فلزات و صنایع وابسته وجود دارد که به صورت تخصصی در این زمینه‌ها فعالیت می‌کنند.

 

*** برگزاری نمایشگاه‌های مختلف توسط اتاق تعاون

 

مطیع جهانی با اشاره به یکی دیگر از وظایف اتاق تعاون ایران در حوزه برگزاری نمایشگاه‌ها، اضافه کرد:
برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در داخل و خارج کشور با توجه به سیاست‌هایی که وزارت صنعت برنامه‌ریزی نموده از دیگر وظایف اتاق تعاون ایران است.
اتاق تعاون با توجه به ظرفیت‌هایی که در حوزه امور نمایشگاهی دارد، توانسته نزدیک به ۲۰ سال در این حوزه فعالیت کند.
از جمله فعالیت‌هایی که در این زمینه صورت گرفته، برگزاری ۲۰ دوره نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان است که هر ساله در محل دائمی نمایشگاه‌ بین اللملی تهران برگزار می‌شود.
با توجه به ظرفیت‌های اتاق در حوزه ساختمان، مخصوصا برگزاری نمایشگاه تخصصی، زمان آن رسیده است که در حوزه اشتغال پایدار و کسب و کارها در حوزه مسکن گام‌های مثبتی برداشته شود.

 

وی در خصوص برنامه‌هایی که اتاق در حوزه داخلی داشته است نیز، گفت:
برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی که از طریق مرکز آموزش اتاق تعاون ایران در سراسر کشور برگزار می‌شود از جمله اقدامات اتاق در حوزه داخلی است.
اخیرا نیز بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان فنی حرفه‌ای منعقد شده است، برگزاری دوره‌های صلاحیت حرفه ای در بخش تعاون در دستور کار اتاق قرار گرفته است

 

*** خدمات مشاوره‌ای اتاق تعاون

 

مطیع جهانی در رابطه با اقدامات جدید اتاق تعاون، بیان کرد:
با توجه به اینکه اتاق تعاون اقدام به خدمات مشاوره‌ای برای اعضای بخش تعاون از طریق میز خدمت در سراسر کشور نموده است، خدماتی در حوزه‌های تخصصی همچون گمرک، بیمه‌، مالیات و همچنین در حوزه حقوقی را از طریق دفاتر مراکز داوری خود در سراسر کشور ارائه می‌دهد.

 

 

*** بانک اطلاعاتی اتاق تعاون

 

معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون در ادامه با اشاره به افتتاح بانک اطلاعاتی در هفته تعاون، اظهارداشت:
از طریق سامانه‌هایی که توسط اتاق تعاون ایران در چندسال اخیر افتتاح شده است، توانسته‌ایم بانک اطلاعاتی بسیار جامعی از تعاونی‌های کشور داشته باشیم که این بانک اطلاعاتی در هفته تعاون رونمایی خواهد شد.
با توجه به ظرفیتی که این بانک اطلاعاتی خواهد داشت از طریق سامانه مذکور می‌توانیم اطلاعات بروزی از تعاونی‌های فعال در کشور داشته باشیم که می‌تواند در حوزه‌های مختلف ازجمله حوزه صنعت و اقتصاد داخلی کشور، تاثیرگذار باشد.

 

*** تعاملات اتاق تعاون با دستگاه‌های دولتی

 

وی در خصوص تعاملات اتاق تعاون با دستگاه‌های دولتی نیز، گفت:
اتاق تعاون بر اساس قوانین در تمامی شورای‌های اصلی کشور از جمله شورای عالی بورس، شورای عالی پول و بانک، شورای عالی معادن، شورای گفتگو و شورای اقتصاد عضو است و تعاملات خوبی را با دستگاه‌های دولتی از جمله وزرات صنعت و اقتصاد دارد.

 

*** تعاملات اتاق تعاون با دستگاه‌های دولتی

 

معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون با اشاره به اینکه تعاملات بسیار خوبی بین اتاق تعاون و وزارت صنعت و اقتصاد وجود دارد، گفت:
با توجه به اینکه جایگاه اتاق تعاون یک جایگاه اقتصادی در کشور است، می‌تواند در کنار بخش دولتی در بخش خصوصی و تعاونی، فعالیت‌های بسیار خوبی را در حرکت اقتصادی کشور داشته باشد.
با توجه به آمارهایی که در بخش تعاون مخصوصا در اتاق تعاون استخراج شده، بیشترین تعامل اقتصادی اتاق تعاون با وزارت اقتصاد و بعد از آن با وزارت صنعت است که با توجه به جایگاه اتاق تعاون و تاثیرگذاری این بخش در اقتصاد کشور، این تعاملات می‌تواند بسیار گسترده‌تر از حال حاضر باشد.

 

*** پایش محیط کسب و کار

 

مطیع جهانی با بیان اینکه اتاق تعاون و اصناف، پایش محیط کسب و کار را در دستور کار دارند، تصریح کرد:
با توجه به قوانین حوزه کسب و کار، اتاق تعاون ایران از مهرماه سال ۹۸ اقدام به جمع‌آوری و پایش محیط کسب و کار در کشور کرد که با توجه به اینکه بخش تعاون در بخش اقتصادی حضور فعال داشته است، طرح شامخ ساختمان را که در حوزه تخصصی اتاق تعاون است در دستور کار قرار دادیم.

 

وی در ادامه افزود:
از مهرماه سال ۹۸ اطلاعات طرح شامخ ساختمان به صورت ماهیانه استخراج می‌شود و در اختیار دولت و مقامات عالی قرار می‌گیرد تا بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که در حوزه مسکن و اشتغال در حوزه صنعت ساختمان در دستور کار دارند بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.

 

*** طرح شامخ ساختمان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون در پایان پیرامون طرح شامخ ساختمان نیز، اظهار داشت:
یکی از اقدامات مهمی که در طرح شامخ ساختمان صورت گرفته، بررسی وضعیت رکود در بخش ساختمان است، میزان اشتغال، مشکلات و موانعی که در حوزه ساختمان برای فعالان وجود دارد را در طرح شامخ استخراج می‌کنیم و به صورت گزارش ماهیانه در اختیار دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‎های مرتبط قرار می‌دهیم.

 

در پایان می‌توانید ویدئو گفتگوی اختصاصی خبرنگار خبرگزاری صنایع را با معاون برنامه‌ریزی اتاق تعاون مشاهده نمایید:

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول