کد خبر:212199
پ
در حاشیه برگزاری رویداد ملی و بین‌المللی تبادل فناوری بنگاه‌های کوچک و متوسط
معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی:

تقویت زیست‌بوم فناوری بنگاه‌های کوچک و متوسط

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی بر نقش این سازمان در تقویت زیست‌بوم فناوری بنگاه های کوچک و متوسط تأکید کرد.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی بر نقش این سازمان در تقویت زیست‌بوم فناوری بنگاه های کوچک و متوسط تأکید کرد.

 

*** تقویت زیست‌بوم فناوری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اصغر مصاحب با بیان این مطلب، افزود:

استفاده از فناوری های نوین در صنایع کوچک و متوسط از عوامل اساسی پیشرفت صنعتی و توسعه متوازن در کشورهای توسعه یافته به شمار می آید و این موضوع نقش انکارناپذیری در بهبود و رشد تولید صنعتی داشته است.

 

وی با تاکید بر اینکه توسعه اقتصادی بدون توجه به صنایع کوچک و متوسط و به ویژه توسعه فناوری و نوآوری در آن‌ها ممکن نیست، بیان کرد:

این صنایع نسبت به حوزه فعالیت‌ خود، موانع و مشکلات مختلفی دارد که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌طور جدی در تلاش برای رفع این موانع است.

برای انجام این مهم لازم است زیست‌بوم داشته باشیم که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به عنوان متولی ایجاد و توسعه شهرک‌های صنعتی به عنوان زیست‌بوم توسعه صنعتی بنگاه ها و به دنبال آن در راستای توسعه فناوری آن‌ها، از سال ۱۳۷۸ ایجاد و توسعه مراکز خدمات فناوری و کسب وکار و شهرک‌های فناوری را به عنوان یکی از اجزای آن در دستور کار خود قرار داده است.

 

*** بهره‌برداری از ۶ شهرک فناوری تخصصی در استان‌های مختلف

 

مصاحب به برخی عملکردها در این حوزه اشاره کرد و گفت:

ایجاد و بهره‌برداری از ۶ شهرک فناوری تخصصی در استان‌های مختلف با رویکرد تخصصی، استقرار بیش از ۲۵۰ مشاور و واحد فناور و دانش بنیان (مشاوران، مرکز تحقیق و توسعه، آزمایشگاه و واحدهای فناور تولیدی) و ایجاد و بهره‌برداری از ۳۷ مرکز خدمات فناوری و کسب وکار از جمله اقدامات در این حوزه بوده است.

۳ مرکز خدمات فناوری در دست ساخت است و بیش از ۶۰۰ مشاور و ارائه دهنده خدمات کسب و کار مستقر در مراکز خدمات فناوری و کسب وکار داریم.

در راستای رونق این بخش در تلاش برای تامین مالی، انتقال فناوری برای توسعه صنعتی، تامین بازار و تقویت کارآفرینی در صنایع کوچک و متوسط هستیم.

 

*** ایجاد بیش از ۵ مرکز نوآوری توسعه خوشه‌های کسب و کار

 

وی همچنین به مراکز نوآوری ایجاد شده ذیل برنامه توسعه خوشه های کسب و کار اشاره کرد که در تقویت نوآوری و فناوری در این خوشه ها، تاکنون بیش از ۵ مرکز نوآوری در سطح کشور ایجاد شده است.

 

مصاحب در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۷۳ شرکت دانش‌بنیان تولیدی و صنعتی در داخل شهرکهای صنعتی و فناوری فعالیت دارند افزود:‌

طی چند سال گذشته ۹۷۰ شرکت مستعد دانش بنیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی شناسایی شد و از طریق خدمات مشاوره‌ای و کلینیکی تلاش کردیم در مسیر دانش‌بنیانی قرار گیرند.

با ایجاد و توسعه فن‌بازارهای منطقه ای با همکاری پارک فناوری پردیس در نیمی از استان‌های کشور (۱۵ استان) متولی فن‌بازارها هستیم ،۷۴۲ نیاز فناورانه شناسایی و ۲۵۰ نیاز رفع شده است و از طریق آن‌ها زمینه بهم رسانی صاحبان فناوری و متقاضیان فناوری در اقصی نقاط کشور فراهم شده است.

 

*** بازاریابی بیش از ۲۸۳ محصول دانش‌بنیان در صنعت 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در پایان با اشاره به ظرفیت ایجاد شده در سامانه خدمات کلینیکی سازمان به نشانی eservice.isipo.ir و امکان بهره‌مندی صنعتگران از خدمات توسعه کسب وکار در ۱۰گروه اصلی (ازجمله توسعه محصول و فناوری، توسعه بازار، حقوقی، عارضه یابی، آماده سازی بنگاه ها برای ورود به صنعت ۴ و غیره) اظهار داشت:

امکان شناسایی و رفع نیازهای فناورانه در تعامل با فناوران فراهم شده است و بیش از ۷۰۰ مشاور، ارائه دهنده خدمات کسب وکار مورد تأیید این سازمان در این سامانه آماده ارائه خدمات به واحدهای صنعتی هستند.

تا پایان سال ۹۸، بیش از ۲۸۳ محصول دانش‌بنیان در صنعت از طریق کارگزاران شبکه فن بازار بازاریابی شده است.

در سال ۹۸، ۱۰۰۰ قرارداد خدمات کلینیکی بین مشاوران این سامانه و واحدهای صنعتی مورد حمایت قرار گرفته است و از ابتدای سال جاری ۱۷۶ نیاز فناورانه واحدهای صنعتی از طریق مشاوران توسعه فناوری شناسایی و مستندسازی شده و با هدف رفع نیاز در این سامانه بارگذاری شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید