کد خبر:211371
پ
همتی
رییس کل بانک مرکزی:

آغاز سیاست‌گذاری نوین پولی در بانک مرکزی/ طراحی مسیری برای کنترل تورم

رییس کل بانک مرکزی از آغاز سیاست‌گذاری نوین پولی در بانک مرکزی خبر داد.

رییس کل بانک مرکزی از آغاز سیاست‌گذاری نوین پولی در بانک مرکزی خبر داد.

 

*** پژوهشکده بانک مرکزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی در خصوص نقش پژوهشکده بانک مرکزی در سیاست‌گذاری و بانکداری نوین مرکزی، اظهار داشت:

بانک‌مرکزی باید از ساختار سنتی سیاست‌گذاری پولی که ۶۰ سال براساس آن فعالیت کرده فاصله بگیرد و برای تحقق این هدف، پژوهشکده نقش موثری می‌تواند ایفا کند.

اکنون شاهد تحولات در بانکداری مرکزی در سطح جهان هستیم و نحوه دخالت بانک‌های مرکزی در بازارهای پولی دستخوش تغییر شده است، بنابراین بانک مرکزی باید مسیر خود را اصلاح کند و به سمت عملیاتی شدن پیش برود که قطعاً پژوهشکده می‌تواند در این زمینه بانک را یاری کند.

 

وی در ادامه افزود:

در حال حاضر ما نیز سیاست‌گذاری نوین پولی را آغاز کرده‌ایم و به دنبال طراحی مسیری هستیم که به واسطه آن بتوانیم تورم را کنترل و هدف‌گذاری کنیم، از این رو همه ارکان کشور و بخش‌های اقتصادی مختلف باید با یکدیگر همگن باشند و پژوهشکده باید نقش تسهیل‌گری القا و عملیاتی شدن این مهم را ایفا کند.

باید به سمتی حرکت کرد که در زمینه انتشارات و نشریات، پژوهشکده پولی و بانکی مرکزی به جایگاهی شاخص برای مسائل پولی و بانکی دست یابد.

مسئولیت پژوهش، بررسی و آماده‌سازی دستور کارهای شورای فقهی نیز به پژوهشکده محول شده است.

 

*** کمیته نقدینگی

 

رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به این‌که دبیرخانه کمیته نقدینگی بر عهده پژوهشکده پولی و بانکی است، اظهار کرد:

بعد از تأکیدات مقام معظم رهبری در سال ۹۷ کمیته نقدینگی دو سال است که در بانک‌مرکزی شکل گرفته و در این مدت بحث‌ها و پیشنهادات مهمی داشته است.

خوشبختانه این کمیته توانسته است منشأ فعالیت‌ها و سیاست‌گذاری‌های مطلوبی باشد.

 

*** تحقیقات کوتاه مدت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کل بانک مرکزی در پایان با بیان این‌که توجه به تحقیقات کوتاه مدت نیز در دستور کار پژوهشکده است، اظهار داشت:

هرچند تحقیقات بنیادی امری مناسب و مورد انتظار است اما نباید از تحقیقات و بررسی‌های کوتاه‌ مدت نیز غافل شد، چرا که بسیاری از گزارش‌های کوتاه مدت این نهاد علمی می‌تواند در سیاست‌گذاری بانک مرکزی موثر افتد.

علاوه براین، گزارش‌های یاد شده می‌تواند ضمن هشدار به سیاست‌گذار پولی و بانکی، در اجرا و عمل تکمیل کننده اقدامات بانک‌مرکزی باشد.

باید از ظرفیت پژوهشکده پولی و بانکی برای تبیین ارتباط میان بازارهای مالی بهره گرفت که این امر می‌تواند با همکاری پژوهشی میان بازار سرمایه، بازار بیمه و بازار پولی با پیشتازی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی محقق شود.

 

 

 

انتهای پیام///

 

 

منبع
خبرگزرای صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 19 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول