کد خبر:210811
پ
سدسازی
معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای استان کرمانشاه:

هزینه هزار میلیارد تومانی برای ساخت پروژه‌های سدسازی و شبکه‌های آبی

معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای کرمانشاه از هزینه هزار میلیارد تومانی برای پروژه‌های سدسازی و شبکه‌های آبی این استان خبر داد. 

معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای کرمانشاه از هزینه هزار میلیارد تومانی برای ساخت پروژه‌های سدسازی و شبکه‌های آبی این استان خبر داد. 

 

*** پروژه‌های سدسازی و شبکه‌های آبی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اقبال خرمی در خصوص پروژه‌های سدسازی و شبکه‌های آبی، اظهار داشت:

ساخت کل پروژه‌های آبی برنامه‌ریزی شده استان شامل سد، شبکه‌های آبی، تصفیه خانه و غیره حدود هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته است که هزار میلیارد تومان یعنی ۶۲ درصد آن در دولت تدبیر و امید هزینه شده است.

در هفت سال گذشته آبگیری چهار سد شرفشاه، زمکان، جامیشان و تنگ حمام انجام و نیز چهار سد جامیشان، شرفشاه، دایک گیلانغرب و تنگ حمام افتتاح شده است، ضمن اینکه اگر افتتاح سد داریان را نیز که جزو طرح‌های بخش سدسازی وزارت نیرو است به این آمار اضافه کنیم در مجموع تعداد پنج سد در دولت تدبیر و امید در استان کرمانشاه افتتاح شده است.

حجم کل ۶ سد آبگیری و افتتاح شده استان کرمانشاه ۵۵۱ میلیون مترمکعب است که در اهداف تعریف شده برای این سدها ۳۴ میلیون مترمکعب برای مصرف شرب، ۳۷ میلیون مترمکعب برای مصارف بخش صنعت، هزارو ۴۷۱ میلیون مترمکعب برای مصارف بخش کشاورزی و نیز حدود ۴۷ میلیون مترمکعب برای اهداف زیست محیطی و رهاسازی در رودخانه‌ها در نظر گرفته شده است.

کل اعتبارات هزینه شده این سدها در دولت های یازدهم و دوازدهم نیز هزار و ۸۹۵ میلیارد تومان است.

 

*** شبکه پایاب سدها

 

وی درباره اجرای هشت شبکه پایاب سدها، گفت:

در این مدت ۱۷ هزار و ۲۸۲ هکتار شبکه پایاب سدها اجرایی و ۶ هزار و ۵۶۹ هکتار نیز در دست اجرا است که مجموع هزینه آن ۳۷۳ میلیارد تومان می‌شود.

به این پروژه ها باید اجرای ۱۴ هزار و ۶۰۰ هکتار شبکه گرمسیری با اعتبار هزینه شده هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اضافه شود که به  طور مستقل توسط وزارت نیزو انجام شده ضمن اینکه ۱۷ هزار و ۷۵۰ هکتار از طرح گرمسیری نیز در دست اقدام است

 تامین و تولید آب شرب به مقدار ۱۰۵ هزار میلیون لیتر در شبانه روز داشته باشد، ضمن اینکه تولید و تامین ۱۳۳ هزار و ۷۲۳ میلیون لیتر در شبانه روز نیز در دست اجرا است.

مجموع پروژه‌های آبرسانی دولت تدبیر و امید، یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت استان را زیرپوشش قرار می‌دهد، ضمن اینکه برنامه‌ریزی برای احداث ۹۹ هزار و ۵۰۰ متر مکعب مخازن آب شرب را هم باید به این برنامه‌ها اضافه کرد که تاکنون ۵۱ هزار و ۶۰۰ متر مکعب اجرا شده و ۴۷ هزار و ۹۰۰ مترمکعب نیز در دست اجرا است.

برای احداث ۱۰۴ کیلومتر لوله انتقال آب شرب نیز برنامه‌ریزی شده است که تاکنون ۸۸ کیلومتر اجرا شده و ۱۶ کیلومتر نیز باقی‌مانده است.

 

*** تصفیه خانه

 

خرمی در ادامه به برنامه ساخت تصفیه خانه‌شهرهای کرند، ریجاب، پاوه و کرمانشاه با ظرفیت ۹ میلیون مترمکعب در شبانه روز  اشاره کرد و افزود:

پروژه تصفیه‌خانه کرمانشاه یکی از طرح‌های مثال زدنی و شاخص در کشور است که اگر اعتبار ۱۳۰ میلیارد تومانی آن تامین شود تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

تصفیه خانه شهر کرمانشاه با ظرفیت ۶۳ میلیون مترمکعب در سال معادل ۲۶۰ لیتر در ثانیه با افق جمعیتی سال ۱۴۱۵ و پیش بینی جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری برای شهر کرمانشاه ساخته شده که قرار است آب سد گاوشان را برای مصرف شرب کرمانشاهیان تصفیه کند.

برای این طرح عظیم ۷۳ کیلومتر لوله فولادی با قطری بین ۸۰۰ تا هزار و ۴۰۰ میلیمتر استفاده شده است و در مجموع از نظر سازه ای این طرح ۸۳ درصد و از نظر تجهیزاتی نیز ۴۵ درصد پیشرفت دارد.

هم اکنون نیز بخشی از نیاز آب شرب کرمانشاه از سد گاوشان تامین و توسط تصفیه خانه قدیمی شهر با ظرفیت یک مترمکعب در ثانیه تصفیه می‌شود.

ساخت سه ایستگاه پمپاژ آب و سه حلقه چاه از دیگر برنامه‌های آب منطقه‌ای در طول عمر دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است. 

از سه ایستگاه پمپاژ آب تاکنون یک ایستگاه اجرایی شده ضمن اینکه ساخت سه حلقه چاه به منظورتامین موقت آب شرب شهر گیلانغرب دنبال می شود چرا که در برنامه بلندمدت آب شرب این شهر از سامانه گرمسیری تامین خواهد شد.

 

*** میزان اشتغالزایی طرح‌های آبی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای استان کرمانشاه در پایان پیرامون میزان اشتغالزایی و ثروت آفرینی طرح‌های آبی اجرا شده، بیان کرد:

اجرای این طرح ها در مجموع منجر به اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم حدود ۱۲ هزار نفر شده است.

برآورد می‌شود از این تعداد، حدود هشت هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال زایی داشته‌ایم که اکثر آنها کشاورزان هستند، ضمن اینکه برای حدود چهار هزار نفر نیز به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.

 اهداف اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم طرح های سدسازی در دست اجرا نیز حدود چهار هزار نفر برآورد می‌شود.

درآمد زایی پروژه‌های آبی اجرا شده برای مردم استان نیز حدود ۲۲۶ میلیارد تومان برآورد شده است که اگر ۲۷ میلیارد تومان پیش بینی درآمدزایی طرح‌های در دست ساخت به آن اضافه شود، کشاوزان استان و افراد ذینفع در مجموع سالیانه ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد به دست خواهند آورد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید