کد خبر:211053
پ
وزارت اقتصاد
مرکز اطلاع رسانی وزارت اقتصاد:

عملکرد یک ساله وزارت اقتصاد در امور بانکی/ از اصلاح نظام بانکی تا ادغام نهادهای پولی و تعدیل شعب

مرکز اطلاع رسانی وزارت اقتصاد عملکرد یک ساله این وزارتخانه در امور بانکی همچون اصلاح نظام بانکی، ادغام نهادهای پولی و تعدیل شعب را منتشر کرد.

مرکز اطلاع رسانی وزارت اقتصاد عملکرد یک ساله این وزارتخانه در امور بانکی همچون اصلاح نظام بانکی، ادغام نهادهای پولی و تعدیل شعب را منتشر کرد.

 

*** عملکرد بانکی وزارت اقتصاد / مولدسازی دارایی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس این گزارش، در راستای مولدسازی دارایی‌ها و اموال مازاد بانک‌های دولتی، از دی‌ ماه ۱۳۹۶ تا مرداد ماه سال ۱۳۹۹ مبلغ ۲۸۰ هزار میلیارد ریال از اموال مازاد بانک‌های دولتی به فروش رفت که ۱۳۰ هزار میلیارد ریال از این واگذاری‌ها در سال ۱۳۹۸ انجام‌ شده است.

 

*** اصلاح نظام بانکی

 

برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی با دو رویکرد “راهکارهای اصلاح و بهبود نظام بانکی” و “راهکارهای حفظ و استمرار ثبات و سلامت نظام بانکی” تهیه و تدوین و در شهریورماه سال ۱۳۹۸ به رئیس محترم جمهوری تقدیم شد.

واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت، صادرات ایران و بیمه‌های البرز و اتکایی امین در قالب واحدهای سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) و تحت عنوان صندوق «واسطه گری مالی یکم» از دیگر اقدامات مهمی است که در گزارش عملکرد یکساله وزارت اقتصاد به آن اشاره شده است.

 

*** ادغام نهادهای پولی

 

در بخش دیگری از عملکرد یک ساله وزارت اقتصاد در امور بانکی به ادغام نهادهای پولی پرداخته شده و آمده است:

در راستای اصلاح نظام بانکی و با هدف متمرکز نمودن توانمندی‎های بانک‎های قوامین، انصار، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر در قالب یک بانک واحد، فرآیند ادغام نهادهای پولی فوق در بانک سپه به عنوان یکی از بانک‎های معتبر دولتی، از تیرماه سال گذشته با مسئولیت کمیته‏ای متشکل از بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، ستاد کل نیروهای مسلح و بانک سپه آغاز شده است.

تدوین و اجرای نمودار سازمانی بانک‎های دولتی مطابق دستورالعمل الزامات ناظر بر «حاکمیت شرکتی» در بانک‌های دولتی، و تفکیک جایگاه مدیرعامل از رئیس هیأت مدیره در کلیه بانک‌های دولتی، از دیگر اقداماتی است که در راستای ایجاد تحول و افزایش شفافیت در عملکرد نظام بانکی در سال ۱۳۹۸ انجام شده است.

 

*** تعدیل شعب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در بخش پایانی گزارش عملکرد یک ساله وزارت اقتصاد در امور بانکی به سند تحول دیجیتال و تعدیل شعب اشاره شده و آمده است:

با بهره‌گیری از نظرات و تجربیات ارزشمند کارشناسان و صاحب‌نظران برجسته و خبره بانکی و فناوری اطلاعات کشور، سند تحول دیجیتال تهیه ‌شده است که به عنوان یک سند بالادستی ابلاغی وزارت امور اقتصادی و دارایی در مسیر اصلاح نظام بانکی تلقی می‌شود.

بانک‎های دولتی و خصوصی ‎شده کشور با هدف کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری، نسبت به تعدیل شعب اقدام نمودند به نحوی که در سال گذشته نسبت به تعدیل ۹۰۳ شعبه و در سالجاری نیز تا پایان تیرماه نسبت به تعدیل۱۴۰ شعبه اقدام کردند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 8 =

کلید مقابل را فعال کنید