کد خبر:210551
پ
اسلامی
وزیر راه و شهرسازی:

۱.۵ میلیون ایرانی بیش از یک واحد مسکونی دارند

وزیر راه و شهرسازی از شناسایی بیش از ۱٫۵ میلیون ایرانی دارای بیش از یک واحد مسکونی خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی از شناسایی بیش از ۱٫۵ میلیون ایرانی دارای بیش از یک واحد مسکونی خبر داد.

 

*** شناسایی ۱.۵ میلیون واحد مسکونی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد اسلامی در حاشیه نشست هیئت دولت در رسانه ملی در خصوص اینکه می‌توان شاخصی برای تعیین قیمت مسکن یا سقفی برای نرخ آن تعیین کرد، اظهار داشت:

ما بیش از یک سال است که پیگیری راه‌اندازی بورس املاک هستیم و این بورس در حال حاضر راه‌اندازی شده است و برای عرضه املاک در این بورس، خودمان (وزارت راه و شهرسازی) آغاز کردیم و یک ملک را در بورس املاک برای عرضه گذاشتیم.

شنیده‌ام که یک بانک هم به بورس املاک آمده و املاک خود را در آن عرضه کرده است، این اقدام به شفافیت معاملات املاک کمک می‌کند و در عین حال، به ارزیابی هویت معامله کننده، اصالت ملک مورد معامله و اعتمادسازی در جامعه منتهی خواهد شد و همچنین با ورود مسکن به بورس املاک، معاملات مسکن از لجام گسیختگی خارج می‌شود.

 

وی درباره اینکه بورس املاک می‌تواند به مرجعی برای قیمت‌گذاری مسکن تبدیل شود، گفت:

برای هر اندازه‌گیری، یک شاخصی نیاز است که افراد می‌توانند به عنوان نمونه به بورس املاک استناد کنند.

 

*** اقدامات کاهش قیمت مسکن

 

وزیر راه و شهرسازی درباره اقدامات دیگری که وزارت راه و شهرسازی برای کمک به کاهش رشد قیمت مسکن انجام داده، تصریح کرد:

گام دیگری هم در نظر داریم که هدف ما این است که سرمایه در بخش مسکن برای تولید و عرضه بماند، از سوی دیگر از ورود سرمایه‌ای که بخواهد از مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای استفاده کند، جلوگیری کرده و بازار را به تلاطم نیندازد.

بر همین اساس سامانه ملی املاک و اسکان را راه‌اندازی و با استفاده از آن، به خوبی شناسایی کرده‌ایم که چه افرادی بیش از یک واحد مسکونی دارند، البته بیش از یک واحد مسکونی داشتن، ضد ارزش نیست، ولی نباید این سرمایه محبوس بماند.

به دنبال آن هستیم تا به کمک وزارت صنعت و اتحادیه‌ها، نظام‌نامه‌ای برای نحوه معاملات تهیه کنیم که این نظام نامه در حال بررسی‌های اولیه بوده و به محض نهایی شدن رسانه‌ای می‌شود.

 

*** شناسایی خانه‌های خالی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر راه و شهرسازی در پایان پیرامون شناسایی خانه‌های خالی با استفاده از سامان اسکان، تصریح کرد:

یک و نیم میلیون مالک شناسایی شده‌اند که بیش از یک واحد مسکونی دارند، البته تعداد خانه‌های خالی بیش از ۲ میلیون واحد است و حتی یک نفر بیش از ۶۰۰ واحد داشته است، با این اوصاف، در حال شناسایی و اعتبار سنجی اطلاعات به دست آمده هستیم، کار ما از این به بعد پایان می‌یابد و سازمان مالیاتی باید از آنها مالیات بگیرد.

همچنین درباره اینکه مالیات ستانی از مالکان واحدهای خالی از چه زمانی آغاز می‌شود، گفت: امیدوارم اقدام خوبی در سال ۹۹ انجام شود.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید