کد خبر:209697
پ
مصاحبه اختصاصی فرهاد به‌نیا سخنگوی انجمن قطعه‌سازی با خبرگزاری صنایع
سخنگوی انجمن سازندگان قطعات خودرو:

فعال بودن حدود ۷۰ درصد از ظرفیت صنعت قطعه‌سازی/ هشدار توقف تولید قطعات خودرو

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات خودرو ضمن اعلام فعال بودن حدود ۷۰ درصد از ظرفیت صنعت قطعه‌سازی، نسبت به احتمال توقف تولید برخی قطعات خودرو هشدار داد.

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات خودرو ضمن اعلام فعال بودن حدود ۷۰ درصد از ظرفیت صنعت قطعه‌سازی ، نسبت به احتمال توقف تولید برخی قطعات خودرو هشدار داد.

 

*** توقف قطعه‌سازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرهاد بهنیا با بیان اینکه خودروسازان فقط قیمت ارز را برای قطعه‌سازان بابت سه ماهه چهارم سال ۹۸ از ۱۱ هزار تومان به ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان تغییر داده‌اند، اظهار داشت:

علی رغم وعده‌های خودروسازان برای به روزرسانی قیمت خرید قطعات، در حال حاضر با مشکلات و تأخیر در این زمینه روبه‌رو هستیم.

این در حالی است که حتی بهمن سال گذشته قیمت دلار ۱۴۴۵۰ تومان بود و در اسفند ماه نیز به ۱۵۱۰۰ تومان رسید.

به این ترتیب اختلاف ۲ هزار تومانی بابت محاسبه هر دلار در قیمت‌گذاری خودروسازان و نرخ ارز در سه ماهه چهارم سال گذشته وجود دارد.

البته همین تغییر نرخ نیز برای قطعه‌سازانی که ارزبر هستند لحاظ شده و در مورد قطعه‌سازانی که تولیداتشان بر مبنای ریال صورت می‌گیرد تاکنون تغییر قیمتی از سوی خودروسازان اعمال نشده است.

 

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات خودرو تصریح کرد:

پیشنهاد ما این است که برای سه ماهه پایانی سال ۹۸،‌ به همان اندازه که افزایش قیمت دلار را برای قطعه‌سازان ارزی لحاظ کرده‌اند، برای قطعه‌سازان ریالی نیز این رشد قیمت اعمال شود که حدود ۱۸ درصد می‌شود.

روال معمول برای بازنگری در قیمت قطعات، سیکل پیچیده‌ای دارد که زمان‌بر بوده و نیازمند برگزاری جلسات مختلف و توافقات مدیریتی است که حدود ۳ تا ۴ ماه وقت می‌برد، به همین دلیل پیشنهاد ما این است که فعلاً میانگین رشد قیمت قطعه‌سازان ارزی را برای قطعه‌سازان ریالی نیز لحاظ کنند.

۸۰ درصد قطعه‌سازان کشور از نظر تعداد، تولیدشان بر مبنای ریال است و از نظر ارزش تولیدات نیز حدود ۶۰ درصد قطعه‌سازان، تولید ریالی دارند که البته مؤلفه نرخ ارز باز هم بر قیمت مواد اولیه این دسته از قطعه‌سازان که از بورس کالا خرید می‌کنند، تأثیرگذار است.

 

*** به روزرسانی قرارداد قطعه‌سازان

 

وی با بیان اینکه خودروسازان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، افزود:

خودروسازان برای محاسبه قیمت تولیدات قطعه‌سازان نیز تعهد کرده بودند که در سال ۹۹، قیمت‌ها را مطابق با نرخ تورم تعیین کنند که این مسأله نیز عملی نشده است.

پیشنهاد ما این است که برای سه ماهه اول و دوم امسال نیز میزان تورم موجود در بازار را حداقل در مورد قیمت ارز محاسبه کنند و این مسأله در مورد قطعه‌سازان ریالی و ارزی عملی شود.

 

بهنیا با بیان اینکه در سال جاری هیچ قطعه‌سازی از ارز نیما برخوردار نشده است و همه از ارز اشخاص استفاده می‌کنند، گفت:

ارزی که در اختیار قطعه‌سازان قرار می‌گیرد ارز با قیمت بازار آزاد به اضافه یک و نیم درصد هزینه امتیاز خرید ارز است.

در حال حاضر قیمت دلار بیش از ۲۳ هزار تومان است که اگر این مبلغ در قرارداد قطعه‌سازان اعمال شود، قیمت خرید قطعات حدود ۸۰ درصد افزایش می‌یابد.‌

هم اکنون قطعه‌سازان با بحران مالی روبه‌رو هستند و خودروسازان برای به روزرسانی قیمت قطعات، از قطعه‌سازان آنالیز قیمت می‌خواهند که بررسی این آنالیزها نیز زمان‌بر است و با توجه به اینکه کلیت قطعه‌سازان مشمول افزایش قیمت تولیدات شده‌اند، سیکل بررسی این درخواست‌ها سنگین می‌شود.

به همین دلیل پیشنهاد ما این است که درصدی از افزایش قیمت برای قطعه‌سازان اعمال شود تا قراردادهای مربوطه سر فرصت بررسی شوند.

 

*** ظرفیت صنعت قطعه‌سازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی انجمن سازندگان قطعات خودرو در پایان با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت صنعت قطعه‌سازی فعال است، اظهار داشت:

‌ خطوط تولید برخی قطعات در بعضی کارخانه‌ها تعطیل شده و تولید این قطعات به صورت تک‌ سورس (تک منبع) صورت می‌گیرد که اگر این خطوط متوقف شوند تولید این قطعات به طور کامل قطع می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول