کد خبر:210136
پ
پژوهشگر
توسط دانش آموخته دانشگاه امیرکبیر به انجام رسید

بکارگیری بیورآکتورهای غشایی در تصفیه آب تولیدی میادین نفتی

دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر طرح بکارگیری بیورآکتورهای غشایی در تصفیه آب تولیدی میادین نفتی را ارائه کرد.

دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر طرح بکارگیری بیورآکتورهای غشایی در تصفیه آب تولیدی میادین نفتی را ارائه کرد.

 

*** بکارگیری بیورآکتورهای غشایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نسیم زارع در خصوص وجود تحریم‌ها در فعالیت‌های آزمایشگاهی، اظهار داشت:

تحریم‌ها در فعالیت‌های آزمایشگاهی در حوزه مهندسی شیمی و پژوهش‌های دانشگاهی در این زمینه تاثیرات منفی داشته است و دانشجویان با محدودیت دسترسی به مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی و افزایش قیمت آنها روبه رو شده‌اند.

در مواردی نیز مثل پروژه نفتی که من آن را طراحی کرده‌ام، تست‌هایی در خارج از ایران انجام می‌شوند که افزایش قیمت قابل توجه داشته‌اند که این موارد منجر به دشواری و زمان بر شدن انجام پژوهش‌ها شده است با این حال ما دست از تلاش برنمی‌داریم و تاکنون نیز سعی شده با تمامی مشکلات و هزینه‌ها دستاورهای بسیاری داشته باشیم.

 

*** اعتماد صنایع به دانشگاه‌ها

 

دانش آموخته دانشگاه امیرکبیر درخصوص راه حل اعتماد صنایع به دانشگاه‌ها و طرح‌های پژوهشی هم گفت:

 بخش صنعت باید تعریف دقیقی از مشکلات خود به دانشگاه‌ها ارایه کند تا پژوهشگران طرح‌های خود را در این زمینه انجام دهند.

همچنین بودجه کافی برای انجام آزمایشات کامل در قالب پروژه‌های دانشگاهی از سوی صنایع یا نهادهای مربوطه در نظر گرفته شود.

 در این راستا لازم است که صنایع، اعتماد بیشتری به دانشگاه داشته باشند و نیز مسیرهای ارتباطی صنعت با دانشگاه تسهیل شود که یکی از راه‌های آن همکاری بیشتر دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها با صنایع مختلف است.

از مشکلات ارتباط صنعت با دانشگاه می‌توان به وقت گیر و دشوار بودن ارتباط با مسوولین در صنعت، عدم اعتماد آسان صنعت به دانشگاه و عدم تخصیص بودجه‌های مناسب به پروژه های دانشجویی است.

در حوزه فعالیت پژوهشی انجام شده به صورت مطلوب استقبالی از سوی صنایع صورت نگرفته است.

 

*** استفاده از کنسرسیوم پروکاریوتی در میادین نفتی

 

وی درباره طرح بکارگیری بیورآکتورهای غشایی در تصفیه آب تولیدی میادین نفتی ایران با استفاده از کنسرسیوم پروکاریوتی تاکید کرد:

در این طرح موفق به توسعه یک فرآیند زیستی که در آن از باکتری‌های نمک دوست بومی میادین نفتی ایران در بیوراکتورهای غشایی استفاده می‌شود برای تصفیه آب تولیدی میادین نفتی ایران شدیم.

محدوده وسیعی از درجه شوری آب تولیدی در جهان گزارش شده ولی اکثر میادین نفتی ایران دارای درجه شوری بالا هستند و در این پروژه تصفیه آب تولیدی واقعی مورد بررسی قرار گرفت.

میانگین جهانی تولید آب سه برابر تولید نفت است و به دلیل نفت خیز بودن ایران، حجم تولید این فاضلاب در ایران بالاست و از آنجا که کشور ما آب و هوای خشک دارد، نیاز به آب در کشور حائز اهمیت است.

از این رو، تصفیه فاضلابی با حجم بالا به منظور استفاده مجدد بسیار مهم است.

استفاده از کنسرسیوم میکروبی بومی میدان نفتی نیز ایده جدیدی بود که در این پروژه بررسی شد.

 

*** شناسایی میکروبی کنسرسیومبومی 

 

این پژوهشگر یادآور شد:

شناسایی میکروبی کنسرسیوم انتخابی این امکان را فراهم کرد که قابلیت میکروارگانیسم‌های موجود و شرایط بهینه رشد و عملکرد آنها با توجه به مطالعات میکروبیولوژیکی در مورد میکروارگانیسم‌های نمک دوست، مورد مطالعه قرار گیرد.

آنالیز نشان داد که در میزان درجه شوری به کار برده شده، باکتری‌ها غنای گونه‌ای و تنوع بیشتری نسبت به آرکی‌ها دارند و نیز محدوده گسترده تحمل نمک و توانایی تجزیه زیستی هیدروکربن‌ها توسط باکتری‌های شناسایی شده حاکی از ظرفیت کنسرسیوم انتخابی برای استفاده در تصفیه آب تولیدی بوده است.

در این پژوهش، فرآیند تصفیه آب تولیدی واقعی با نمک بالا با استفاده از کنسرسیوم میکروبی بومی میدان نفتی توسعه داده شد.

 این پژوهش نمونه داخلی ندارد و تفاوت آن با نمونه خارجی نیز در این است که تصفیه زیستی آب تولیدی با نمک بالا در بیوراکتور غشایی با استفاده از کنسرسیوم میکروبی نمک دوست بومی مخازن نفتی ایران توسعه داده شده است.

 

*** مزیت رقابتی طرح ایرانی کنسرسیوم بومی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محقق و مجری طرح تکنولوژی نفت در پایان پیرامون مزیت‌های رقابتی، بیان کرد:

کنسرسیوم بومی میدان نفتی این مزیت را دارد که این منبع میکروبی در دسترس است و زمان سازگاری کمی در مقایسه با سایر منابع میکروبی که از محیط‌های شور جدا می‌شوند، نیاز دارد و در صورت بروز مشکل در سیستم تصفیه زیستی به راحتی قابل جایگزین شدن است.

همچنین مزایای محیط زیستی روش های زیستی، کاهش هزینه در مقایسه با روش های شیمیایی که نیاز به مواد آلاینده و گران قیمت دارند و نیز کیفیت بالای پساب در فرآیند غشایی، استفاده از این روش را مورد توجه قرار می دهد.

از آنجا که ایران یک کشور نفت خیز است و با توجه به اینکه میانگین تولید جهانی آب تولیدی نسبت به نفت ۳ به ۱ است که این میزان با افزایش عمر چاه های نفتی زیاد می شود، تصفیه این فاضلاب در ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

روش زیستی نیز به عنوان روش دوستار محیط زیست در بین روش های مختلف تصفیه مورد توجه زیادی است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید