کد خبر:207578
پ
هوش مصنوعی یک پدیده نادر نجومی کشف کرد
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

هوش مصنوعی یک پدیده نادر نجومی کشف کرد

محققان ژاپنی با استفاده از نرم‌افزار یادگیری ماشینی موفق به کشف کهکشانی شدند که کمترین سطح اکسیژن را دارد.

محققان ژاپنی با استفاده از نرم‌افزار یادگیری ماشینی موفق به کشف کهکشانی شدند که کمترین سطح اکسیژن را دارد.

 

*** کشف پدیده جدید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ستاره‌شناسان یک کهکشان را کشف کرده‌اند که کمترین میزان اکسیژن تاکنون ثبت شده را دارد، اکسیژن یک محصول فرایندهای ستاره‌ای است یعنی هر چه اکسیژن بیشتری وجود داشته باشد، کهکشان قدیمی‌تر خوانده می‌شود.

به لطف نرم‌افزار یادگیری ماشینی محققان اکنون یک کهکشان را کشف کرده‌اند که دارای ۱٫۶ درصد اکسیژن موجود در خورشید خود است.

این کهکشان با نام « HSC J1631 + 4426» معروف است و در فاصله ۴۵۰ میلیون سال نوری از زمین واقع شده‌است، سطح اکسیژن بسیار کم آن نشان می‌دهد که این کهکشان به تازگی شکل‌گیری ستاره‌های خود را آغاز کرده است.

کشف چنین کهکشان تنها با کمک این نرم‌افزار باورنکردنی امکان پذیر شده‌ است که می‌تواند حجم عظیمی از داده‌های جمع آوری شده توسط تلسکوپ سوبارو را تجزیه و تحلیل کند.

از بین بیش از ۴۰ میلیون کهکشان مشاهده شده توسط سوبارو، این نرم‌افزار ۲۷ نامزد جالب را انتخاب کرده است که از بین آنها « HSC J1631 + 4426» کمترین میزان اکسیژن را دارد.

 

*** تلسکوپ سوبارو

 

این کهکشان ممکن است یکی از تازه‌ترین کهکشان‌هایی باشد که به دنیا آمده است، کهکشان‌هایی مانند این کهکشان تازه کشف ‌شده یک کشف بسیار نادراند.

این تیم امیدوار هستند که با این مطالعه بینش بیشتری در مورد تکامل کهکشان فراهم کند.

تلسکوپ سوبارو نام یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تلسکوپ‌های نوری واقع در رصدخانه مونوکی است که در هاوایی قرار گرفته‌است، این تلسکوپ متشکل از یک آیینه مقعر است که قطر آن ۸ متر و ۲۰ سانتیمتر است.

تعداد زیادی دانشگاه ژاپنی در استفاده از این تلسکوپ که در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد شریک هستند، سنسورهای تصویر CCD ساخته شده توسط شرکت هاماماتسو در تلسکوپ سوبارو و رصد خانه ملی ستاره‌شناسی ژاپن به کار گرفته شده‌اند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگپزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید