کد خبر:206794
پ
زادبوم
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

هماهنگی دستگاه‌ها جهت رفع مشکلات صادرکنندگان

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران بر آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و رفع مشکلات صادرکنندگان خبر داد.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران بر آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و رفع مشکلات صادرکنندگان خبر داد.

 

*** رفع مشکلات صادرکنندگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم در بیست و نهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف دولتی و خصوصی در جهت رفع مشکلات جامعه صادرکنندگان را ضروری توصیف کرد و گفت:

صادرکنندگان به عنوان پیشرانان اقتصادی در شرایط فعلی در خط مقدم نبرد اقتصادی قرار دارند و جهش تولید بدون صادرات میسر نخواهد بود.

 

وی با اشاره به تلاش‌های سازمان توسعه تجارت ایران و سازمان‌های صنعت استان‌ها در جهت مساعدت به صادرکنندگان به منظور رفع تعهدات ارزی، اقدامات انجام شده در اتاق بازرگانی و شهرستان‌ها و همچنین سازمان‌های صنعت در قالب کمیته اقدام ارزی را با اهمیت دانست و افزود:

گزارش بازگشت ارز حاصل از صادرات در قالب کمیته اقدام ارزی توسط سازمان توسعه تجارت ایران ارائه خواهد شد.

بسته تشویقی بازگشت ارز حاصل از صادرات در راستای حمایت از صادرکنندگان طراحی شده و امیدواریم با برنامه‌‎های وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاری جامعه صادرکنندگان شاهد توسعه کیفی و کمی صادرات غیرنفتی در راستای سیاست‎های کلی اقتصاد مقاومتی باشیم.

معاون وزیر صنعت در این نشست از تلاش‌های صادرکنندگان فعال و متعهد به بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور تقدیر کرد.

 

*** بسته سیاستی بازگشت ارز 

 

معاون کسب و کار اتاق بازرگانی در خصوص نقد و بررسی بسته سیاستی بازگشت ارز صادرات، ابلاغ ۲۵ تیرماه از سوی بانک مرکزی، اظهار داشت:

بر اساس پیشنهاد اتاق بازرگانی لازم است این بسته با رویکرد تسهیل فعالیت واحدهای تولیدی- صادراتی و صادرکنندگان معتبر و متعهد به بازگشت ارز در حوزه بخش خصوصی بازنگری شود، که مقرر شد سازمان توسعه تجارت ایران با همکاری بانک مرکزی و اتاق‌‌های بازرگانی، تعاون و اصناف ایران در قالب تدابیر اثربخش در این زمینه اقدام کنند.

همچنین در بخش دیگری از درخواست‌ها و پیشنهادات اتاق بازرگانی مطرح شد که برخی بخش‌های اقتصادی نظیر کشاورزی در قالب سازو کارهای مناسب اجرایی باید به سمت استقلال ارزی و توسعه روش‌های تامین ارز نهاده‌ها و ملزومات اولیه تولید از محل ارز صادرات برنامه‌ریزی ‌شده و سیاستگذار ارزی نیز باید به این واقعیت اساسی اشراف پیدا کند.

در ادامه نشست کمیته کارشناسی توسعه صادرات غیر نفتی، تشکل‌های بخش خصوصی ضمن تاکید بر مدیریت دقیق و رصد بازار ارز از سوی بانک مرکزی به موضوع اصلاح کلان قیمت ارز برای ایجاد ثبات اقتصادی و تحقق جهش تولید و استمرار صادرات اشاره کردند.

 

*** توسعه صادرات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان مقرر شد با توجه به طرح موضوع تقویت تراز تجاری کشور به سمت توسعه صادرات و با توجه به تاکید مسئولان بلند پایه دولت، تمامی دستگاه‌ها اجرایی در چارچوب سیاست‌ها و اهداف کلان توسعه صادرات غیرنفتی نسبت به اصلاح سیاست‌ها، ضوابط و خط‌‌‌ مشی‌های مربوطه اقدام کنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شش =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول