اخبار برگزیده

کد خبر:207078
پ
نشست خبری علی رهبری
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گزارش داد

عملکرد مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت در سال ۹۸

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در نشست ویدئو کنفرانسی با اصحاب رسانه، کمیت و کیفیت تجارت الکترونیکی کشور در سال ۹۸ را تشریح کرد.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در نشست ویدئو کنفرانسی با اصحاب رسانه، کمیت و کیفیت تجارت الکترونیکی کشور در سال ۹۸ را تشریح کرد.

 

*** گردش مالی تجارت الکترونیکی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی رهبری در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد:

در این مدت مجموعه مبالغ تراکنش‌های درگاه پرداخت الکترونیکی حدود ۲۹۶ هزار میلیارد تومان و مجموعه مبالغ پرداخت در محل و سایر روش‌های پرداخت بالغ بر ۱۲۷ میلیارد تومان بوده است.

در سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل آن نسبت اسمی حجم تجارت الکترونیکی به تولید ناخالص داخلی(GDP) بدون احتساب نفت، ۵۰ درصد رشد را نشان می دهد.

نسبت حقیقی حجم تجارت الکترونیکی به تولید ناخالص داخلی(GDP) بدون احتساب نفت در این مدت افزایش ۴۰ درصدی داشته است.

مبلغ اسمی معاملات تجارت الکترونیکی سال ۹۸ را بالغ بر ۴۲۳ میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل خود ۱۰۳ درصد رشد را نشان می دهد.

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه اضافه کرد:

تعداد وب سایت های تجارت الکترونیکی در کشور ۳۰۰ هزار سایت است و تعداد کل واحدهای کسب و کار الکترونیکی دارای “ای‌نماد” حدود ۶۱ هزار واحد می باشد.

تعداد واحدهای کسب و کار الکترونیکی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ با رشد ۱۱ درصدی همراه بوده است و سهم واحدهای کسب و کار الکترونیکی دارای ای‌نماد از کل وب سایت های تجارت الکترونیکی حدود ۲۱ درصد است.

 

*** رشد مبلغ اسمی معاملات تجارت الکترونیکی

 

رهبری در خصوص حوزه فعالیت واحدهای کسب و کار الکترونیکی دارای ای‌نماد افزود:

۴۲ درصد واحدهای کسب و کار الکترونیکی در زمینه ارائه کالا، ۳۴ درصد ارائه خدمات و ۲۴ درصد در ارائه کالا و خدمات فعالیت می کنند.

بیشترین زمینه فعالیت واحدهای کسب و کار الکترونیکی دارای ای‌نماد فروش کالا است و خدمات آموزشی و خدمات آژانس‌های مسافرتی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

سال گذشته حدود ۲۶ درصد خدمات الکترونیکی واحدهای کسب و کار از طریق اپلیکیشن های موبایل، ۶۸% از طریق شبکه‌های اجتماعی و ۶ درصد نیز توسط پیام رسان ها کالا یا خدمات واحد الکترونیکی را به متقاضیان در کنار بکارگیری وب سایت ارائه نموده اند.

استان تهران با ۲۸ هزار و ۱۲۵ واحد کسب و کار الکترونیکی دارای ای‌نماد و سهم ۴۶ درصدی بالاترین رتبه را در کشور دارد و پس از آن استان‌های اصفهان، خراسان رضوی و فارس به ترتیب با ۸ درصد و ۵ درصد سهم تعداد واحدهای کسب و کار الکترونیکی رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

وی گروه جنسیتی مالکین واحدهای کسب و کار الکترونیکی دارای اینماد را شامل ۸۷ درصد سهم آقایان و ۱۳ درصد سهم بانوان اعلام کرد.

 

*** وضعیت اینترنت در ایران

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ضریب نفوذ ۹۴ درصدی اینترنت پهن باند در ایران خبر داد و گفت:

هم اکنون حدود ۷۳ میلیون نفر کاربر اینترنت در کشور وجود دارد و ایران پانزدهمین کشور از نظر داشتن کاربر اینترنت در سال ۲۰۱۹ به شمار می آید.

ایران دهمین کشور از نظر رشد اینترنت در جهان است و نرخ رشد ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۲۷ درصد و ضریب نفوذ کاربران اینترنت در ایران ۸۹ درصد است.

هم اکنون بالغ بر ۴۷ میلیون کاربر شبکه‌های اجتماعی با ضریب نفوذ ۵۷ درصدی در کشور فعال هستند و با نرخ رشد ۷۱ درصدی، حدود ۷ میلیون کاربر جدید به شبکه های اجتماعی در سال ۹۸ افزوده شده است.

 

*** تحقق امضای الکترونیکی اسناد پیشنهادی

 

رهبری در بخش دیگری از نشست خبری خود درباره تحقق امضای الکترونیکی اسناد پیشنهادی، گفت:

گام مهمی در جهت تحقق دولت الکترونیک برداشته شده و در راستای تسهیل رویه معاملات دولتی و با هدف جایگزینی اسناد الکترونیکی بجای کاغذی و حذف دوباره‏ کاری، قابلیت امضای الکترونیکی اسناد پیشنهاد پاکت‏‌های ب و ج در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت فراهم شده است.

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود:

در ابلاغیه‌ای به تمامی دستگاه‏‌ های مشمول قانون برگزاری مناقصات و سایر مشمولان بخش عمومی، همچنین اتاق‏ های بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی، تعاون و اصناف ایران، موضوع فراهم ‏شدن این امکان اعلام شده است.

به استناد مواد ۶، ۷ و ۱۲ قانون تجارت الکترونیکی و بند ج ماده ۶۷ قانون برنامه ششم توسعه کشور، نسخ الکترونیکی اسنادی که طبق مقررات ماده ۳۲ قانون تجارت الکترونیکی مجهز به امضای الکترونیکی شده باشند اصالت داشته و معتبر و مکفی می ‏باشند.

با استفاده از قابلیت جدید، صرفاً نسخ الکترونیکی اسناد با استفاده از امضای الکترونیکی صاحبان حق امضای مجاز و مُهر الکترونیکی شرکت یا موسسه یا  سازمان، امضا و مُهر شده و در سامانه بارگذاری می ‏شوند و نیازی به چاپ، امضا و مُهر گرم و اسکن اسناد نبوده و همچنین، نیازی به ارسال نسخ فیزیکی نمی ‏باشد.

 

*** حذف نسخ فیزیکی اسناد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

 

رهبری با اعلام اینکه تدابیر فنی و امنیتی لازم جهت حفاظت از نسخ الکترونیکی امضاءشده اتخاذ شده، گفت:

تدابیر فنی و امنیتی لازم جهت حفاظت از نسخ الکترونیکی امضاءشده تا قبل از جلسه بازگشایی و همچنین جلوگیری از هر گونه تغییر در آن‏ها پس از بازگشایی اتخاذ شده است و با توجه به اینکه بهره ‏برداری از قابلیت جدید، نیازمند اخذ گواهی امضای الکترونیکی توسط صاحبان حق امضای مجاز می ‏باشد، به‏ منظور لحاظ نمودن فرصت کافی برای اخذ گواهی مذکور، ارسال موازی نسخ فیزیکی اسناد تا پایان مرداد ماه بلامانع خواهد بود، اما مقتضی است از تاریخ اول شهریورماه ۱۳۹۹ تمام پیشنهاد دهندگان از ارسال نسخ فیزیکی پاکت‏ های ب و ج، و نیز دستگاه ‏ها از پذیرش نسخ فیزیکی خودداری نمایند.

سند راهنما و کلیپ آموزشی در وب‏ سایت سامانه به آدرس setadiran.ir لینک آموزش – مستندات نحوه امضای الکترونیکی اسناد پیشنهاد؛ پاکت­ های ب و ج قابل دسترس و مشتمل بر مواردی از جمله نحوه اخذ گواهی امضای الکترونیکی توسط صاحبان حق امضای مجاز، نحوه امضای الکترونیکی اسناد و بارگذاری آن‏ ها در سامانه توسط پیشنهاد دهندگان، نحوه دریافت نسخ الکترونیکی امضاشده و اعتبارسنجی امضای آن‏ ها توسط دستگاه‏ ها و نحوه دسترسی برخط دستگاه‏ های نظارتی به نسخ الکترونیکی پس از جلسه بازگشایی پاکت‏ ها است.

 

*** تاثیرات امضای الکترونیکی

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی پیرامون هماهنگی‌های صورت گرفته با دتشگاه‌های نظارتی، افزود:

از آنجا که اسناد پاکت ‏های مذکور پس از انجام معاملات مورد استفاده دستگاه‏ های نظارتی قرار می‏گیرند، هماهنگی لازم با دستگاه‏‌های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور صورت گرفته و دسترسی برخط کاربران محترم سازمان‌‏های مذکور به نسخ الکترونیکی اسناد فراهم شده است.

برآورد می ‌شود بهره‌ برداری از این قابلیت جدید منجر به حذف یک میلیارد برگ کاغذ و ۱۵۰ هزار مراجعه حضوری در سال و به تبع آن کاهش مصرف کاغذ و ارزبری مربوط، حذف عملیات چاپ و اسکن مربوط، کاهش حمل ‏و نقل، کاهش مصرف سوخت و پیشگیری از آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست و از همه مهم‏ تر، سهولت امور کاربران بخش خصوصی و دولتی شود.

 

*** معاملات الکترونیکی

 

همچنین رهبری در پایان نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت:

در اسفندماه ۱۳۹۸ با توجه به شیوع بیماری کرونا و افزایش تقاضا برای خریدهای اینترنتی شاهد افزایش ۲۳۶ درصدی در ارزش معاملات الکترونیکی بوده ایم که رقم قابل توجهی می باشد.

ارزش ریالی معاملات تجارت الکترونیکی از ۲۰۸ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ به ۴۲۳ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸ رسید که رشد ۱۰۳ درصدی داشته است.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در خصوص تعداد معاملات تجارت الکترونیکی، اضافه کرد:

تعداد معاملات تجارت الکترونیکی در سال ۱۳۹۸ به ۱٫۵ میلیارد عدد رسیده است که رشد ۳۶ درصدی را نسبت به سال قبل آن داشته است.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال ۱۳۹۸ سهم شاغلان حوزه تجارت الکترونیکی به کل شاغلان کشور به ۱۱ درصد افزایش پیدا کرده است که رشد ۸۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۷ داشته است.

 

*** تجارت الکترونیکی

 

رهبری در بخش دیگری از سخنان خود، بیان داشت:

در اسفندماه ۱۳۹۸ با توجه به شیوع بیماری کرونا و افزایش تقاضا برای خریدهای اینترنتی شاهد رشد ۲۳۶ درصدی در ارزش معاملات الکترونیکی بوده ایم که رقم قابل توجهی می باشد.

در مجموع رشد تجارت الکترونیکی در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ روند رو به افزایشی خوبی بوده است.

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در خصوص سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، گفت:

برای معاملات دولتی در مقیاس های بزرگ روند مناقصات را داریم که برای شرکت در مناقصه پاکت های الف(ضمانت نامه)، ب(اسناد فنی، مشخصات و سوابق شرکت) و ج(پیشنهاد قیمت) باید ارسال شود که تا پیش از این، اسناد علاوه بر چاپ فیزیکی، امضا و مهر باید بصورت الکترونیکی اسکن و در سامانه بارگذاری می شدند.

در همین راستا نرم افزاری را برای امضای الکترونیکی اسناد در اختیار شرکت‌ها قرار دادیم که دیگر نیازی به ارسال اسناد فیزیکی وجود ندارد و گواهی امضای دیجیتال افراد دارای صلاحیت امضاء و مهر سازمانی به صورت الکترونیکی در سامانه بارگذاری می شود.

 

وی با بیان اینکه این روند در مزایدات نیز وجود دارد، افزود:

با ارایه گواهی امضای الکترونیکی برای پاکات ب و ج دیگر نیازی به ارسال نسخ فیزیکی وجود ندارد.

 

*** سامانه ستاد

 

رهبری در ادامه پیرامون سامانه ستاد، اضافه کرد:

برآورد می شود که با انجام این روند نزدیک به یک میلیارد برگه کاغذی در سال صرفه جویی شود و نزدیک به ۱۵۰ هزار مراجعه حضوری نیز برای تحویل اسناد فیزیکی حذف شود.

برای دستگاه ها و بخش خصوصی مهلت دو هفته ای برای دریافت امضای دیجیتال گذاشته شده است و از اول شهریورماه ارایه اسناد فیزیکی توسط بخش خصوصی و دولتی ممنوع اعلام شده و هماهنگی‌های لازم با دستگاه های نظارتی صورت گرفته است.

 

*** معاملات الکترونیکی دولتی در سال ۱۳۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در پایان با بیان اینکه نرخ کاربران اینترنتی به عنوان خریداران الکترونیکی بالقوه در سال ۱۳۹۸ با ۲۸ درصد رشد نسبت به سال قبل به ۸۹ درصد رسیده است، اظهار داشت:

حجم اسمی معاملات تجارت الکترونیکی با ۱۰۳ درصد رشد نسبت به سال قبل به ۴۲۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

مبلغ هر خرید الکترونیکی به طور میانگین ۲۷۹ هزار تومان برآورد شده که نسبت به سال قبل ۴۹ درصد رشد داشته است.

تعداد معاملات الکترونیکی دولتی در سال ۱۳۹۸ نیز حدود ۲۵۱ هزار عدد بوده که نسبت به سال قبل حدود ۱۰۶ درصد رشد داشته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول