کد خبر:206768
پ
برنامه‌های دولت دوازدهم برای خانه‌دار کردن کارگران
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

برنامه‌های دولت دوازدهم برای خانه‌دار کردن کارگران

ساخت مسکن کارگران همواره در برنامه‌های دولت بوده و به این منظور تفاهم‌نامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد بین وزرای تعاون و راه منعقد شد.

ساخت مسکن کارگران همواره در برنامه‌های دولت بوده و به این منظور تفاهم‌نامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد بین وزرای تعاون و راه منعقد شد.

 

*** مسکن کارگران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ساخت مسکن کارگران همواره جزو برنامه‌های دولت بوده و در این زمینه نیز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید برای تهیه مسکن مناسب ۱۴ میلیون خانوار که ۷۰ درصد جمعیت متقاضی مسکن را تشکیل می‌دهند، در اولویت ساخت و سازها قرار گیرد.

در ماده ۱۴۹ قانون کار نیز خانه‌دار کردن قشر کارگری مورد توجه قرار گرفته است، به گونه‌ای که کارفرمایان را مکلف به تولید مسکن کارگران کرده و دولت هم موظف است با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت راه و شهرسازی همکاری لازم را انجام دهد.

آخرین اقدام دولت دوازدهم در این راستا امضای تفاهم نامه ایجاد ۲۰۰ هزار مسکن کارگری بود، این تفاهم‌نامه دی ماه سال ۹۸ بین وزرای راه و شهرسازی و تعاون در حوزه تامین مسکن برای جامعه کارگری، بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی امضا شد.

 

*** تفاهم‌نامه دو وزارتخانه

 

وزیر کار در خصوص تفاهم‌نامه مسکن کارگری بین دو وازرتخانه، اظهار داشت:

وزارت راه و شهرسازی با ارائه زمین‌های ۹۹ ساله به صورت رایگان در این پروژه همکاری خواهد کرد.

در ساخت مسکن کارگری از ظرفیت شرکت شهرک‌های صنعتی نیز که محل تجمع صنایع هستند، استفاده می‌شود تا برابر قانون کار، کارفرمایان نیز در این طرح مشارکت داده شوند.

 

براساس این گزارش، ۱۱ خردادماه سال ۹۹ وزیر راه و شهرسازی پیرو تفاهم‌نامه‌ای که سال ۹۸ با وزیر تعاون امضا کرده بود، تفاهم‌نامه دیگری با اتاق تعاون ایران امضا کرد.

 

وزبر راه و شهرسازی نیز درباره این تفاهم‌نامه، افزود:

برابر این تفاهم نامه، پیش‌بینی شده که در کنار شهرک‌های صنعتی یکصد هزار واحد مسکونی کاربری احداث شود تا جامعه کارگری اعم از مدیران و کارگران در این شهرها سکونت کنند.

 

رییس اتاق تعاون درباره جزئیات این تفاهم‌نامه، گفت:

با توجه به نوع مسکنی که در این طرح ساخته می‌شود، ممکن است میزان آورده متفاوت باشد، اما ۴۰ درصد آورده را بانک و ۲۰ درصد را خود کارگران تامین خواهند کرد.

 

احداث واحدهای مسکونی با متراژ بالاتر از ۶۵ تا ۷۵ متر پیش‌بینی شده است و مقرر شده که دولت تسهیلات با نرخ پایین بدهد و قیمت زمین از مسکن حذف شود تا قیمت مسکن برای کارگران ارزان‌تر تمام شود.

 

*** سهم کارگران از مسکن ملی

 

جامعه هدف طرح اقدام ملی مسکن افرادی هستند که نمی‌توانند از بازار موجود مسکن تهیه کنند و این طرح برای تحت پوشش قرار دادن جامعه کارگری و بازنشستگان، فرهنگیان و دیگر اقشار جامعه است.

براساس آخرین آماری که وزیر راه و شهرسازی ارائه کرد، تا کنون ۹۳۰ هزار نفر پرونده درخواست مسکن ملی را تکمیل و اطلاعات خود را وارد کردند که از این میان ۴۰۰ هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شده‌اند، البته پالایش اطلاعات هنوز ادامه دارد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر راه و شهرسازی در گایان پیرامون سهم کارگران از مسکن ملی، اظهار داشت:

۳۵۹ هزار نفر از ۹۳۰ هزار نفری که تشکیل پرونده داده‌اند، کد کارگری دارند و در واقع از میان جمعیت کارگری هستند و واجد شرایط دریافت دریافت مسکن شناخته شدند. همچنین ۹ هزار نفر از ۶۳ هزار زن سرپرست خانوار که در  اولویت واگذاری مسکن قرار دارند از جامعه کارگری هستند.

براساس این گزارش ۳۶۸ هزار نفر از واجدین شرایط دریافت مسکن ملی از قشر زحمتکش کارگری هستند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول