کد خبر:207597
پ
۴۵ کشور مقصد محصولات نانویی ایرانی ۴۵ کشور مقصد محصولات نانویی ایرانی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

صادرات تجهیزات و محصولات نانو به ۴۵ کشور

ایران تا ابتدای مرداد ماه سال جاری، ۶۸۴ تجهیزات و محصولات نانو به ۴۵ کشور صادر کرده است.

ایران تا ابتدای مرداد ماه سال جاری، ۶۸۴ تجهیزات و محصولات نانو به ۴۵ کشور صادر کرده است.

 

*** صادرات محصولات نانو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، براساس آمار منتشر شده تا ابتدای مرداد ماه ۹۹ شرکت‌های ایرانی موفق به تولید ۶۸۴ محصول نانو شده‌اند.

از این ۶۸۴ محصول نانو، ۲۱۵ مورد مربوط به تجهیزات نانو و ۴۶۹ مورد مربوط به کالای نانو بوده است، این محصولات به بیش از ۴۵ کشور جهان صادر می‌شوند که کشورهایی مانند استرالیا، چین، کره جنوبی، مالزی، اندونزی، اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه بخشی از مقاصد صادراتی این محصولات هستند.

در حال حاضر ۲۵۹ شرکت نانو در کشور موفق به دریافت گواهی‌ نانو مقیاس برای تولید محصولات نانو شده‌اند. نمودار زیر روند رشد تعداد محصولات نانو را طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که رشد تعداد محصولات از سال ۹۲ بسیار چشمگیر بوده است.

 

 

 

 

ستاد توسعه فناوری‌ نانو در راستای ایجاد شفافیت بازار محصولات‌نانو و به‌ تبع آن ارتقای کیفی این‌محصولات و افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان و نهایتا توسعه بازار مواد و محصولات نانو به محصولات حوزه‌ فناوری ‌نانو تاییدیه‌نانو مقیاس از طریق واحد ارزیابی موسسه خدمات فناوری تا بازار (کریدور) اعطا می‌کند.

این واحد با بررسی مدارک و مستندات متقاضی، نسبت به تدوین دستورالعمل بازرسی و طراحی آزمون‌ها جهت بررسی محصول اقدام می‌کند. پس از بازدید و نمونه‌برداری از محل تولید و انجام آزمایش‌ها طبق طرح آزمون، گزارش فنی واحد بازرسی مبنی بر تایید/عدم تایید نانو مقیاس محصول اعلام می‌شود.

 

*** گواهینامه نانو مقیاس

 

گواهینامه نانو مقیاس به محصولاتی اعطا می‌شود که تولیدکننده آن علاوه بر رعایت الزامات فنی اشاره شده، سایر الزامات تولیدی و تجاری مندرج در آیین‌نامه‌های موسسه (از جمله پروانه ساخت و یا بهره‌برداری، واحد کنترل کیفیت فعال، حضور کارشناس نانو در شرکت و غیره) را رعایت کرده و قرارداد اعطای گواهینامه نانو مقیاس را امضا کند.

به محصولاتی که تولیدکننده آن صرفا الزامات فنی محصول را برآورده است، گواهینامه آزمایشی نانو مقیاس اعطا می‌شود.

لازم به‌ ذکر است، مواد و محصولاتی در حوزه فناوری نانو قرار می‌گیرند و به آن‌ها تأییدیه نانو مقیاس اعطا می‌شود که مطابق با استاندارد ملی ۱۲۰۹۸ و استانداردهای بین‌المللی (ISO/TS ۲۷۶۸۷) در فرایند بازرسی موارد زیر را دارا باشند:

مقیاس بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر

مهندسی بودن فرآیند تولید

بهبود خواص نسبت به محصول مشابه (نمونه شاهد بدون استفاده از فناوری نانو).

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس اعلام ستاد نانو گواهینامه نانو مقیاس با اعتبار یک ‌ساله صادر شده و قابل تمدید است، همچنین در طول مدت اعتبار جهت اطمینان از ثبات مقیاس و خواص محصول تولیدکننده، بازرسی‌های دوره‌ای از شرکت انجام می‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید