کد خبر:207087
پ
سکو ۱۳
 مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی:

روشن شدن مشعل سکوی ۱۳ پارس جنوبی/ برداشت گاز از سومین سکو  

مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی از روشن شدن مشعل سکوی ۱۳ پارس جنوبی و آغاز برداشت گاز غنی از این سکو خبر داد. 

مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی از روشن شدن مشعل سکوی ۱۳ پارس جنوبی و آغاز برداشت گاز غنی از این سکو خبر داد. 

 

*** برداشت گاز غنی از سکوی ۱۳C

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پیام معتمد با اشاره به آغاز عملیات برداشت گاز غنی از سکوی ۱۳C میدان پارس جنوبی، اظهار داشت:

با توجه به باز کردن چاه‌های این سکو و روشن شدن مشعل، پس از پایدارسازی فرایند تولید، عصر جمعه، ۳۱ مردادماه ارسال گاز با حجم ۴۰۰ میلیون فوت مکعب به پالایشگاه خشکی این طرح آغاز شد.

سکوی اقماری ۱۳C از طریق یک خط لوله ۱۸ اینچ به سکوی اصلی ‌۱۳A متصل است، گاز این سکوی اقماری به تاسیسات سکوی ۱۳A منتقل شده و پس از انجام یک سری اقدامات عملیاتی در این سکو، از طریق یک رشته خط لوله ۳۲ اینچ به طول ۱۰۰ کیلومتر به پالایشگاه فاز ۱۳ در کنگان ارسال می‌شود.

سکوی اقماری ۱۳C پارس جنوبی به همراه تمام متعلقات خود شامل جکت، پل ارتباطی و سازه مشعل حدود ۷ هزار تن وزن دارد.

تجهیزات مختلف این سازه عظیم از سوی شرکت صنعتی دریایی ایران صدرا به عنوان پیمانکار بخش فراساحل فاز ۱۳ پارس جنوبی در یارد بوشهر این شرکت ساخته شده و مراحل نصب و راه‌اندازی این سکو با تلاش مجموعه‌های تخصصی صدرا کامل شده است.

 

*** برداشت گاز غنی از سکوهای دریایی فاز ۱۳

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی در پایان پیرامون ظرفیت کنونی برداشت گاز غنی از سکوهای دریایی فاز ۱۳ را ۴۳ میلیون متر مکعب در روز، بیان کرد:

از این مقدار، ۲۸٫۵ میلیون مترمکعب مربوط به دو سکوی موقعیت B و D از مرحله نخست این طرح است که اسفندماه سال ۹۷ به بهره‌برداری رسیدند و ۱۴٫۲ میلیون متر مکعب تولید سکوی بلوک C از مرحله دوم که امروز به ظرفیت پیشین افزوده شد.

این سکو آخرین حلقه تکمیل زنجیره تولید در طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی است که با تکمیل مراحل اتصال چاه‌ها به سکوی موجود انتظار داریم در ماه‌های آینده وارد مدار تولید شده و ظرفیت برداشت گاز از این طرح به ۵۶ میلیون متر مکعب برسد.

 

 

نتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول