کد خبر:206971
پ
درخواست وزیر ارتباطات برای صنعتی‌شدن تعرفه برق دیتا سنترها
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

درخواست وزیر ارتباطات برای صنعتی‌شدن تعرفه برق دیتا سنترها

وزیر ارتباطات با ارسال نامه‌ای از وزیر نیرو درخواست کرد که محاسبه تعرفه برق مراکز داده (دیتا سنتر) همانند تعرفه برق صنعتی انجام شود.

وزیر ارتباطات با ارسال نامه‌ای از وزیر نیرو درخواست کرد که محاسبه تعرفه برق مراکز داده (دیتا سنتر) همانند تعرفه برق صنعتی انجام شود.

 

*** نامه وزیر ارتباطات به وزیر نیرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، احداث دیتاسنترها برای توسعه زیرساخت‌های کشور در دولت دوازدهم و بیش از همه در یک سال اخیر در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفته است، توسعه زیرساخت‌های کشور که رییس جمهوری نیز به آن تاکید کرده است، با استفاده از بستر مراکز داده قابل انجام است. 

بالا بودن هزینه برق مصرفی برای شرکت‌های فعال در حوزه دیتاسنتر از آن دست مسائلی است که مدت‌ها است مطرح می‌شود و چاره‌ای برای آن اندیشیده نشده است. 

اما نامه‌ وزیر ارتباطات به وزیر نیرو نشان می‌دهد که این وزارتخانه تقریبا ۶ ماه است، ماجرای محاسبه برق مصرفی دیتاسنترها با تعرفه صنعتی را به طور جدی دنبال می‌کند.

وزیر ارتباطات از وزیر نیرو خواست با توجه به شرایط ویژه کشور در زمان کرونا و افزایش استفاده از خدمات الکترونیکی، محاسبه هزینه‌های برق مصرفی مراکز داده دارای گواهینامه از وزارت ارتباطات، به صورت صنعتی محاسبه شود.

تاکنون با این درخواست موافقت نشده بدین دلیل که از نظر وزارت نیرو و با تکیه بر طبقه‌بندی‌های بین‌المللی خدمات، مراکز داده در زیر گروه فعالیت کامپیوتر طبقه‌بندی می‌شود و در این راستا ارایه خدمات مراکز داده در گروه فعالیت‌های خدماتی و نه صنعتی است.

 

*** تقویت و توسعه مراکز داده داخلی

 

آذری جهرمی در ۱۲ تیرماه سال ۹۹ نیز نامه دیگری ارسال و خاطرنشان کرده است:

موافقت با این درخواست، رشد استفاده از اینترنت و خدمات الکترونیکی ضرورت تقویت و توسعه مراکز داده داخلی به عنوان زیرساخت مهم و حیاتی را برای جلوگیری از خروج داده از کشور و همچنین حفظ امنیت آن برای استقرار شبکه ملی اطلاعات افزایش می‌دهد.

 

وزیر ارتباطات همچنین در نامه دیگری که ۲۶ مرداد ماه به وزارت نیرو ارسال شده، آمده است:

به منظور رفع نیازهای پردازشی و ذخیره‌سازی برای تحقق خدمات مختلف دیجیتال و در نظر گرفتن ورود پرشتاب فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی، مراکز داده، نقش حیاتی ایفا می‌کنند.

 

وی در ادامه این نامه با اشاره به مکاتبات قبلی بین این دو وزارتخانه، افزود:

مراکز داده در افق پنج ساله پیش رو به عنوان یکی از منابع بزرگ مصرف‌کننده انرژی و آلاینده زیست ‌محیطی پیش‌بینی شده‌اند، بنابراین لازم است ساماندهی و استانداردسازی فعالیت‌های آنها از چالش‌های پرمخاطره آتی به ویژه در حوزه تامین انرژی و محیط زیست صورت گیرد. 

طبقه‌بندی فعالیت‌های اقتصادی آیسیک، نوعی طبقه‌بندی است که کشورها با پذیرش آن به عنوان یک الگوی ملی، طرح‌ها و گزارش های آماری در سطح ملی را براساس آن تنظیم و در انتشار، تجزیه و تحلیل اطلاعات آماری استفاده کرده‌اند، بنابراین هدف عمده آن ارائه مجموعه‌ای از دسته‌بندی‌های فعالیتی است که هنگام تفکیک آمارها بر حسب این قبیل فعالیت‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و استفاده از آن به عنوان طبقه‌بندی رشته فعالیت‌ها یا کالاها و خدمات گزینه مطلوبی محسوب نمی‌شود، بنابراین تخصیص ندادن تعرفه تولید به مراکز به واسطه طبقه‌بندی آیسیک، جای تامل دارد.

 

*** سامان‌دهی و توزیع نظام‌مند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر ارتباطات در پایان پیرامون نقش مراکز داده در عصر اطلاعات مانند نقش کارخانه‌های تولیدی که در عصر صنعتی است تاکید کرد و گفت:

از این مراکز می‌توان هم به عنوان یک صنعت و هم به عنوان تولیدکننده و تامین‌کننده بسترهای خدمات محتوایی و فرهنگی نام برد.

آذری جهرمی در این نامه یادآور شده که تاکنون وزارت نیرو به روش‌های غیرمستقیم، تعرفه تولید یا حتی فرهنگی را به این مراکز تخصیص داده و بسیاری از مراکز داده با دریافت پروانه بهره‌برداری تولید نرم‌افزار از وزارت صنعت یا با استفاده از عناوین فرهنگی، با ارائه خدمات به صورت تجاری از تعرفه فرهنگی بهره گرفته‌اند.

جهرمی هدف از این درخواست را رسیدن به راه‌حل منطقی در تعامل با وزارت نیرو به منظور سامان‌دهی و توزیع نظام‌مند و عادلانه این امر و برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از بیت‌المال و ایجاد رقابت منصفانه در این صنعت اعلام کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول