کد خبر:206945
پ
صادقی نیارکی
معاون امور صنایع وزیر صنعت:

کنترل بازار خودرو با اخذ مالیات برعایدی سرمایه/ رشد ۷ درصدی تحویل خودرو

معاون امور صنایع وزیر صنعت با اعلام رشد ۷ درصدی تحویل خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته از اخذ مالیات بر عایدی سرمایه برای کنترل بازار خودرو خبر داد.

معاون امور صنایع وزیر صنعت با اعلام رشد ۷ درصدی تحویل خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته از اخذ مالیات بر عایدی سرمایه برای کنترل بازار خودرو خبر داد.

 

*** مالیات بر عایدی سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی صادقی‌ نیارکی در گفتگو با رسانه‌ها با اعلام این مطلب، اظهار کرد:

‌تصویب مالیات بر عایدی سرمایه که به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به ستاد اقتصادی دولت رفته، می‌تواند حضور دلالان و واسطه‌گران را در این بازار کمرنگ کند.

التهاب بازار خودرو ناشی از التهاب در بازارهای موازی بورس، طلا، سکه، ارز، مسکن و غیره است و از سال‌های گذشته برخی روی خودرو به عنوان کالای سرمایه‌ای سرمایه‌گذاری کرده و می‌کنند.

 

*** واقعی‌سازی قیمت خودرو

 

وی با بیان اینکه واقعی‌سازی قیمت خودرو یکی از مهمترین مسائل در این صنعت است، افزود:

وزارت صنعت با رهاسازی و آزادسازی قیمت‌ها مخالف است.

قیمت خودروها باید بر اساس افزایش قیمت نهاده‌های تولید اصلاح شود تا خودروسازان دچار زیان عملیاتی نشوند.

تداوم زیان عملیاتی در ادامه تبدیل به زیان انباشته شده که به مطالبات قطعه‌سازان منتقل شده یا ورشکستگی خودروسازان را به دنبال دارد.

اکنون عمده ورودی‌های این صنعت شامل مواد و محصولات پتروشیمی، پلیمری و فلزات در بورس یا به قیمت‌های جهانی تعیین می‌شود و به همین دلیل باید خودرو به گونه‌ای قیمت‌گذاری شود که این صنعت پیشران که لوکوموتیو تعداد بسیار دیگری از صنایع است، همچنین زنجیره تامین مرتبط با آن دچار زیان نشوند.

به همین دلیل تغییرات قیمت نهاده‌های تولید هر سه ماه یک بار و با اثربخشی تورم بخشی بانک مرکزی بررسی شده و اجازه تعیین قیمت‌های جدید به خودروسازان داده شده است.

 

صادقی‌نیارکی در ادامه خاطرنشان کرد:

خودروسازان نیز باید با افزایش بهره‌وری و واگذاری دارایی‌های مازادشان، بر روی پروژه‌ها و پلتفرم‌های جدید و ارتقای داخلی‌سازی محصولات فکر کنند.

امروز که مشارکت شرکت‌های خارجی به حداقل رسیده، شاهد خوداتکایی بالایی در خودروسازی کشور هستیم.

 

*** رشد ۱۸‌درصدی تولید خودرو

 

وی با اشاره به رشد ۱۸ درصدی تولید خودرو نسبت به سال ۹۸، گفت:

تا ۲۵ مرداد تولید خودرو در کشور در هم‌سنجی با سال ۹۸ رشد ۱۸ درصدی داشته و خودروسازان موفق به تولید ۳۵۱ هزار و ۸۹۵ دستگاه خودرو شدند.

در این مدت تحویل خودروها در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ رشد هفت درصدی داشته و تعداد خودروهای ناقص مانده کف کارخانجات ۲۵ هزار دستگاه کمتر است.

همچنین رشد ۱۳ درصدی ایفای تعهدات معوق خودروسازان را در این مدت شاهد هستیم که به ۲۱۵ هزار و ۴۷۷ دستگاه رسیده است.

 

*** منطقی شدن قیمت‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور صنایع وزارت صنعت در پایان پیرامون کاهش التهاب بازار خودرو، اظهار داشت:

این مهم با کنترل برنامه‌های پیش فروش خودروسازان در سال ۹۸ محقق شده و انتظار می‌رود و در دو ماه آینده تعهدات معوق خودروسازان به صفر رسیده و فقط تعهدات جاری داشته باشند.

از نیمه دوم سال ۹۸ تا امروز متوسط تولید مجموع روزانه چهار هزار دستگاهی دو خودروساز بزرگ کشور را شاهدیم که مشروط به منطقی شدن قیمت‌ها، تخصیص ارز و تامین مواد اولیه می‌تواند تداوم یابد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول