کد خبر:206918
پ
غزنوی
سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی:

افزایش ظرفیت تولید لوازم خانگی از ۱۳ به ۲۰ میلیون دستگاه

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از افزایش ظرفیت تولید لوازم خانگی از ۱۳ به ۲۰ میلیون دستگاه خبر داد.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از افزایش ظرفیت تولید لوازم خانگی از ۱۳ به ۲۰ میلیون دستگاه خبر داد.

 

*** افزایش ظرفیت تولید لوازم خانگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدرضا غزنوی درخصوص وضعیت تولید لوازم خانگی در کشور، اظهار داشت:

درحال حاضر این ظرفیت در کشور وجود دارد تا پتانسیل تولید لوازم خانگی را از ۱۳ میلیون فعلی به بالای ۲۰ میلیون دستگاه برسانیم.

در سال ۹۷ حدود ۸ میلیون دستگاه لوازم خانگی در کشور تولید شد و در سال ۹۸ با افزایش نسبی ۲۱ درصدی در یخچال و فریزر، ۱۴ درصدی در ماشین لباسشویی و ۱۸ درصدی در تلویزیون روبرو بودیم.

این نشان می‌دهد اگر شرایط مهیا باشد می‌توانیم از تمام ظرفیت‌های تولید استفاده کنیم و در مجموع جهش تولید اتفاق خواهد افتاد.

اگر به صنعت لوازم خانگی در کشور توجه ویژه‌ای شود مزیت‌های بسیاری دارد و ما می‌توانیم وارد بازار صادراتی شویم و ارزآوری خوبی برای کشور خواهد داشت.

 

سخنگوی انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی در ادامه افزود:

در صنعت لوازم خانگی داخلی از کیفیت و کمیت بسیار بالایی برخوردار هستیم و شاهد حضور برند‌های خوب ایرانی در نمایشگاه‌های جهانی هستیم وهمه کشور‌هایی که از محصولات ما بازدید می‌کنند این محصولات را سفارش ساخت می‌دهند.

امروز در کشور ما محصولات لوکس و شبه لوکسی در حال تولید است که نمونه این محصولات در بازار‌های بزرگ اروپا و امریکا در حال عرضه است.

 

*** جهش تولید در تولید لوازم خانگی

 

غزنوی با اشاره به نامگذاری جهش تولید در این سال، گفت:

برای این که بتوانیم به جهش تولید برسیم اول باید بازار داخل را به دست بگیریم به نحوی که باید نشان‌های تجاری (برندهای) داخلی خودمان در بازار به فروش برسد.

همین امروز اگر سری به بازار بزنید خواهید دید که همچنان برغم این که از ابتدای سال ۹۷ به لحاظ مدیریت منابع ارزی واردات لوازم خانگی کلاً ممنوع شده، ولی هنوز همه برند‌های خارجی در بازار موجود است.

برنامه‌ریزی‌های خوبی برای مبارزه با قاچاق شده، اما اگر قرار است جهش تولید اتفاق بیفتد باید کاری انقلابی انجام شود و برای مبارزه با قاچاق نیاز به یک توجه ویژه داریم.

اگر بخواهیم وارد بازار صادراتی شویم و بتوانیم جنس ایرانی را صادر کنیم اول باید بازار داخل کشور را از جنس‌های ایرانی اشباع کنیم تا بعد به این آمادگی برسیم که نشان یا برند ایرانی را صادر کنیم.

ما امروز در کشور حدود هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی لوازم خانگی داریم و این نشان‌ها (برندها) به اندازه کافی با هم در حال رقابت هستند و در موضوع یخچال و فریزر می‌توان در بازار از قیمت ۲ میلیون تومان تا یخچال فریزر ۲۵ میلیون تومانی خرید کرد و مردم می‌توانند انتخابات خوب و متنوعی داشته باشند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:

سبد محصول لوازم خانگی به اندازه کافی کامل است و ما تمام لوازم خانگی مورد نیاز را در کشور تولید می‌کنیم.

فقط یکی دو مورد از لوازم خانگی وجود دارد که نیاز به سرمایه ثابت دارد و متأسفانه هنوز این سرمایه‌گذاری تأمین نشده است که اگر بتوانیم این طرح را برای تولید آماده کنیم که شامل ظرفشویی و کولر گازی می‌شود دیگر در کشور مشکل تأمین هیچ لوازم خانگی را نداریم.

 

*** برندسازی در صنعت لوازم خانگی

 

وی در خصوص تولید تلویزیون در کشور و اقدامات انجام شده در راستای برندسازی، تصریح کرد:

در بحث تلویزیون گشایش‌های خوبی صورت گرفته است و خبر‌های خوبی در آینده نزدیک اطلاع رسانی خواهد شد.

برای رسیدن به بازار‌های جهانی و صادراتی برنامه ریزی‌های راهبردی قبلاً ارائه و به وزارت صمت داده شده است، اما نیاز به به روزرسانی دارد.

ما در کشور نیاز به این داریم تا یک یا دو نشان تجاری (برند) را آماده صادرات کنیم چرا که همین حالا تمام برند‌های لوازم خانگی ما در کشور‌های همسایه مشتری دارد، اما ما باید به یک نشان واحد برای رسیدن به بازار‌های اروپا و امریکا برسیم.

موضوع نشان (برند) مسئله اصلی و مهمی است که در کل دنیا هر کشوری روی نشان خود حساسیت‌های ویژه‌ای دارد.

ما هنوز در خصوص برند سازی در کشور‌های خارجی کار خاصی انجام نداده ایم و لازم است در این مورد همه طرف‌ها نقش خودشان را ایفا کنند از انجمن‌های تولیدی گرفته است تا وزارت صنعت، وزارت خارجه و … باید کمک کنند.

 

غزنوی در بخش دیگری از سخنان خود درباره قطعات محصولات لوازم خانگی، افزود:

صنعت لوازم خانگی حتی می‌تواند در بازار قطعه سازی هم حرفی برای گفتن داشته باشد و خیلی از شرکت‌ها می‌توانند امروز در قطعه سازی موفق باشند و توسعه زیادی پیدا کنند.

بسیاری از کشور‌هایی که در صنعت لوازم خانگی بزرگ شدند ابتدا از قطعه سازی شروع کردند و اول این صنعت را بزرگ کردند.

 

*** عرضه لوازم خانگی در بورس کالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی در پایان پیرامون مشکلاتی که بورس کالا بر سر راه تولید لوازم خانگی گذاشته است، اظهار کرد:

متأسفانه عزمی جدی برای حل شدن مشکلات بورس کالا وجود ندارد و همین امر باعث شده است تا واسطه‌ها فعال باشند و یک مفسده‌ای در این زنجیره تأمین مواد اولیه از بورس کالا تا سامانه بهین یاب و تولید کننده ایجاد شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول