کد خبر:206458
پ
محسن-صالحی_نیا-۳۰۰x200
مدیر عامل سازمان صنایع کوچک:

راه‌اندازی مجدد ۲۱ درصد واحدهای صنعتی غیر فعال در کشور

 مدیر عامل سازمان صنایع کوچک از راه‌اندازی مجدد ۲۱ درصد واحدهای صنعتی غیر فعال در کشور خبر داد.

 مدیر عامل سازمان صنایع کوچک از راه‌اندازی مجدد ۲۱ درصد واحدهای صنعتی غیر فعال در کشور خبر داد.

 

*** واحدهای تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن صالحی‌نیا درباره واحدهای تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، اظهار داشت:

از مجموع واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور ۹۸۰۰ واحد غیرفعال هستند که این تعداد حدود ۲۱ درصد کل واحدهای تولیدی به بهره‌برداری رسیده است.

در سال جاری طبق برنامه‌ریزهای انجام ‌شده قرار است ۱۵۰۰ واحد تولیدی در کشور به چرخه تولید بازگردد و تا کنون توانسته‌ایم ۴۶۸ واحد تولیدی را احیاء کنیم که این واحدها زمینه اشتغال بیش از ۸ هزار نفر را فراهم کرده است.

در سال جاری با توجه به محدودیت‌های داخلی به‌ویژه محدودیت در منابع عمرانی، برنامه‌های مبتنی بر اجرای طرح‌ها و اقدامات مشارکتی با هدف تأمین زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی در دستور کار قرار گرفت.

برنامه‌هایی که مقرر شد در هماهنگی و همکاری با نهادهای اجرایی ذیربط، سازمان برنامه‌ و بودجه و منابع داخلی، به‌طور ترکیبی اجرا شوند.

بر همین اساس مقرر شد واحدهای مربوط اجرای طرح‌های مشترک را برای تأمین آب و برق واحدهای صنعتی و تولیدی در دستور کار قرار دهند.

 

*** توسعه زیرساخت‌ها

 

وی در ادامه به توسعه زیرساخت‌ها اشاره کرد و گفت:

در این مدت، توسعه زیرساخت‌ها از دو جنبه پیگیری شده است، در یک بعد به توسعه فیزیکی توجه ‌شده که در این بخش صنعتگران گوناگون، بنگاه‌های تولیدی و کارآفرینان علاقه‌مند به فعالیت در نقاط تقاضا محور با دریافت مجوزها از مراجع ذیربط به ما مراجعه می‌کنند.

تلاش ما این است که محلی برای استقرار واحدهای تولیدی این گروه فراهم کنیم.

 در شرایط فعلی در استان‌های مختلف تقاضای بسیار بالایی برای احداث واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی وجود دارد که سعی داریم با توسعه فیزیکی مکان‌ها و با رعایت مسائل زیست محیطی و مقررات موجود بتوانیم به توسعه زیرساخت‌ها در ۸۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی اقدام کنیم.

جنبه دیگر توسعه زیرساخت‌های واحدهای تولیدی و صنعتی کشور است.

تأمین زیرساخت‌هایی مانند آب، برق، راه دسترسی و شبکه فیبر نوری در این بخش تعریف شده است.

در چند سال گذشته برای توسعه این زیرساخت‌ها به‌ویژه در حوزه آب و برق با هماهنگی و مشارکت استان‌ها اقدامات مطلوبی انجام شده است.

 

*** توسعه واحدهای مستقر

 

صالحی نیا پیرامون توسعه واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نوای صنعتی، بیان کرد:

توسعه واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی یا واحدهای جدیدی که بخواهند در شهرک‌های صنعتی مستقر شوند نیازمند تأمین آب و برق هستند.

با توجه به تعاملی که با وزارت نیرو و شرکت‌های آب و برق منطقه‌ای استان‌های کشور و شرکت شهرک‌های صنعتی وجود دارد، برای تأمین آب و برق آن‌ها اقدام می‌شود.

تأمین نقدینگی مشکل بسیاری از واحدهای تولیدی است. بر اساس هماهنگی‌های انجام ‌شده، این واحدها می‌توانند بخشی از نقدینگی را از طریق دریافت تسهیلات بانکی فراهم کنند.

در حال ‌حاضر، سهم واحدهای تولیدی و صنعتی کشور از دریافت تسهیلات بانکی حدود ۳۱ درصد است و نیاز است که سهم بیشتری از تسهیلات بانکی به حوزه تولید و صنعت کشور اختصاص داده شود.

 

*** جایگاه تولید 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر عامل سازمان صنایع کوچک در پایان با توجه به جایگاه تولید در اقتصاد و اشتغال کشور و این‌که واحدهای تولیدی با کمبود نقدینگی برای تأمین مواد اولیه و تجهیزات روبه‌رو هستند، خاطر نشان کرد:

نیاز است که ۳۱ درصد تسهیلات بانکی به حوزه صنعت به ۴۰ درصد افزایش پیدا کند.

بر اساس آمار در حال ‌حاضر نیز در برخی از واحدهای تولیدی کشور که در زمینه تولید لوازم ‌خانگی فعالیت دارند، شاهد افزایش ارقام تولید هستیم، به‌علاوه این‌که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام ‌شده و رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی تا پایان امسال شاهد تحقق جهش تولید خواهیم بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول