کد خبر:206062
پ
جهانگیری
معاون اول رییس جمهور ابلاغ کرد

اختصاص ۱۰۰ هزار تومان بابت اسقاط هر خودروی فرسوده به وزارت راه

معاون اول رییس جمهور نامه تصویب شده هیئت وزیران پیرامون اختصاص ۱۰۰ هزار تومان بابت اسقاط هر خودروی فرسوده به وزارت راه را به مراکز مربوطه ابلاغ کرد.

معاون اول رییس جمهور نامه تصویب شده هیئت وزیران پیرامون اختصاص ۱۰۰ هزار تومان بابت اسقاط هر خودروی فرسوده به وزارت راه را به مراکز مربوطه ابلاغ کرد.

 

*** هزینه پرداختی به وزارت راه برای اسقاط خودروی فرسوده

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اسحاق جهانگیری تصویب نامه ۱۵ مرداد سال ۹۹ هیأت وزیران در خصوص تکلیف مراکز اسقاط خودرو نسبت به واریز مبلغ یک میلیون ریال برای اجرا و توسعه طرح از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرد.

 

بر اساس این مصوبه، به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، مراکز اسقاط خودرو موظفند به ازای اسقاط هر دستگاه معادل خودروی سواری از سال ۱۳۹۹، مبلغ یک میلیون ریال معادل ۱۰۰ هزار تومان برای اجرا و توسعه طرح از رده خارج کردن خودروهای فرسوده به حسابی که به همین منظور برابر مقررات مربوط افتتاح می‌شود، واریز کنند که تحت نظارت وزارت راه و شهرسازی هزینه خواهد شد.

 

*** روند اسقاط خودرو و موتورسیکلت در سال‌های گذشته

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، واردکنندگان خودرو پیش از ممنوعیت واردات این کالا، به ازای واردات هر دستگاه خودرو، چهار تا هشت دستگاه خودروی سواری فرسوده را از رده خارج می‌کردند، اما بعد از ممنوعیت واردات خودرو در تیر ماه سال ۹۷، ‌گواهی‌های اسقاط در مراکز اسقاط خودرو نیز بی‌مشتری ماند.

از طرف دیگر مصوبه‌ دولت که براساس آن از سال ۸۷ خودروسازان باید ۳۰ درصد از تولیدشان را جایگزین خودروهای فرسوده کنند هم بر اساس مصوبه مهر ماه سال ۹۶ هیات وزیران حذف شده است.

همچنین طبق ماده ۱۱ آئین‌نامه فنی ماده ۲ قانون هوای پاک شماره‌گذاری موتورسیکلت بنزینی منوط به اسقاط یک دستگاه موتورسیکلت است.

البته موتورسیکلت‌های برقی از شرط اسقاط معاف هستند اما اسفند سال گذشته موتورسیکلت‌سازان با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیشنهاد حذف ماده مربوط به اسقاط موتورسیکلت‌های کاربراتوری را به دولت ارائه کردند که بعد از بررسی در هیئت دولت، در نهایت این درخواست مورد موافقت هیئت وزیران قرار گرفت و ماده مربوط به اسقاط موتورسیکلت‌های کاربراتوری به تعویق افتاد.

این در حالی است که طبق گفته کارشناسان ۷۵ تا ۸۵ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به منابع متحرک؛ یعنی خودروها، موتورسیکلت‌ها و سایر وسایل نقلیه است که در میان آن‌ها موتورسیکلت‌های فرسوده بیشترین سهم را در آلودگی هوای تهران دارند.

همچنین بر اساس جدیدترین مطالعات، ۴۰ درصد آلودگی شهر تهران مربوط به خودروهای فرسوده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول