کد خبر:206138
پ
download
معاون گازی وزیر نفت خبر داد

عرضه ۲۶ میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه‌های کشور

معاون وزیر نفت در امور گاز از ثبت رکورد عرضه ۲۶ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به نیروگاه‌های تولید برق در چهار ماه نخست امسال خبر داد.

معاون وزیر نفت در امور گاز از ثبت رکورد عرضه ۲۶ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به نیروگاه‌های تولید برق در چهار ماه نخست امسال خبر داد.

 

*** عرضه گاز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن منتظر تربتی با بیان اینکه گازرسانی به نیروگاه‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ جهش حدود ۲ میلیارد مترمکعبی داشته است، اظهار داشت:

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به سال «جهش تولید» نام‌گذاری شده، شرکت ملی گاز ایران عرضه گاز به نیروگاه‌ها را با هدف کاهش مصرف سوخت مایع و ایجاد ظرفیت مازاد برای صادرات فرآورده‌های نفتی افزایش داده است.

 

وی با بیان اینکه در چهار ماه نخست امسال، با وجود آغاز تعمیرات اساسی و دوره‌ای پالایشگاه‌های گاز با مدیریت هوشمندانه شبکه تولید، انتقال و توزیع به‌طور میانگین روزانه حدود ۲۱۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی تحویل نیروگاه‌های کشور شده است، تصریح کرد:

در چهار ماه نخست سال ۹۸ میزان عرضه تجمعی گاز به نیروگاه‌ها حدود ۲۴ میلیارد مترمکعب بود که این میزان، در چهار ماه نخست امسال به ۲۶ میلیارد متر مکعب رسیده است.

 

*** مصرف گاز در نیروگاه‌های سیستان و بلوچستان

 

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به جهش حدود ۲ میلیارد متر مکعبی عرضه گاز طبیعی به نیروگاه‌ها و به همین نسبت صرفه‌جویی در مصرف فرآورده‌های نفتی به‌ویژه گازوئیل، اظهار داشت:

هر یک میلیارد لیتر فرآورده نفت‌گاز حدود ۵۰۰ میلیون دلار در بازار جهانی ارزش دارد و تنها با افزایش ۲ میلیارد مترمکعب حجم گازرسانی به نیروگاه‌ها، شاهد یک میلیارد دلار درآمد از محل صادرات فرآورده بودیم.

 

تربتی در ادامه با اشاره به برنامه توسعه گازرسانی در استان پهناور سیستان و بلوچستان، یادآور شد:

توسعه شبکه گاز در این استان زمینه‌ساز صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف فرآورده‌های نفتی صنایع بزرگ و نیروگاه‌های برق شده است.

توسعه شبکه گاز استان سیستان و بلوچستان یکی از برنامه‌های اولویت‌دار ابلاغی وزیر نفت در سال جهش تولید است. در همین راستا پارسال یک میلیارد و ۳۴۰ میلیون مترمکعب گاز به نیروگاه‌های این استان‌عرضه شد که افزایش عرضه گاز افزون بر کاهش قابل توجه مصرف سوخت مایع، دستاوردهای اقتصادی و زیست‌محیطی در کاهش انحراف عرضه فرآورده‌های نفتی هم داشته است.

 

*** مجموع عرضه گاز 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان با بیان اینکه حدفاصل سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۸ در مجموع بیش از ۴۰۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به نیروگاه‌های برق کشور عرضه شده است، اظهار داشت:

در صورت مدیریت مصرف و رعایت الگوهای مصرف در بخش خانگی و تجاری به‌ویژه در چهار ماه پایانی سال، پیش‌بینی می‌شود امسال شاهد ثبت رکوردهای جدید گازرسانی به نیروگاه‌های کشور باشیم که یکی از سیاست‌های مهم و اولویت‌دار وزارت نفت و دولت است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول