کد خبر:206110
پ
۶۳۶۵۳۴۳۹۷۷۵۱۹۴۴۸۵۲
مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی:

اختصاص ۳۳ میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی از اختصاص ۳۳ میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی خبر داد.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی از اختصاص ۳۳ میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی خبر داد.

 

*** اختصاص اعتبار به شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جانعلی بهزادنسب با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

خط اعتباری ۳۳ میلیارد تومانی از سوی معاونت فناوری علمی رئیس‌جمهور اختصاص یافته که به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات داده می‌شود.

 

وی نقش شرکت‌های دانش‌بنیان را در رشد و ارتقاء بخش کشاورزی بسیار با اهمیت خواند و گفت:‌

امروزه افزایش تولید و درآمد کشاورزان بدون تجهیز به علم و فناوری امکانپذیر نیست شرکت‌های دانش‌بنیان عامل و واسط علم و بخش کشاورزی محسوب می شوند.

 

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی به فلسفه تشکیل صندوق‌‌های بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت:‌

۱۶ سال پیش این صندوق با هدف ارائه تسهیلات ارزان و نیز جذب سرمایه‌گذاری در این بخش شکل گرفته و تا کنون ۱۵۴ صندوق با ۲۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه در کشور ایجاد شده است.

از ۱۶ سال پیش تا کنون ۱۳٫۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای فعالیت‌‌های کشاورزی به سهامداران پرداخت کرده‌اند.

 

*** حوزه‌های فعالیت صندوق

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌ها به ۴ حوزه فعالیت این صندوق اشاره کرد و گفت:

عمده هدف این صندوق ارائه تسهیلات بانکی برای فعالیت‌‌های کشاورزی است چرا که امروزه تأمین سرمایه برای بخش کشاورزی به ویژه خرده‌پای کشور بسیار با اهمیت است.

همچنین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان که چند سالی است که شکل گرفته و می‌تواند عامل تغییر و تحول در بخش کشاروزی باشد را به عنوان فعالیت دوم مورد هدف دنبال کرد.

 

بهزادنسب به حمایت از شرکت‌های قراردادی هم اشاره کرد و گفت:‌

این نوع قراردادها برای بخش کشاورزی بسیار مهم است و به این روش است که صنایع بزرگ به عنوان تأمین سرمایه تولیدکنندگان وارد می‌شوند و از آنها حمایت می‌کنند و در صورتی که آنها نتوانند به تعهداتشان عمل کنند صندوق ورود می‌کند و قرارداد سه‌جانبه با آنها امضاء می‌کند و در حقیقت این بار صندوق کارخانه‌ها و صنایع را حمایت کرده و مکلف می‌کند که به پشتیبانی از بخش تولید ادامه دهد.

 

وی خرید محصولات کشاورزی و تأمین نهاد کشاورزی را جز فعالیت چهارم این صندوق‌ه‌ا عنوان کرد و گفت:‌

امروزه نهاده‌ها به عنوان مقدمه اصلی بخش تولید است و هرگونه خلل در تأمین آن ضربه بزرگی به بخش کشاورزی می‌زند.

 

*** پرداخت تسهیلات

 

وی در پاسخ به اینکه آیا تسهیلات شما به کشاورزان خرده‌پا هم می‌رسد یا اینکه بیشتر برای بنگاه‌های بزرگ تعلق می‌گیرد،‌ گفت:

این صندوق با واسطه بیش از ۳ میلیون سهامدار دارد یعنی سهامدار عمده این شرکت اتحادیه‌ها هستند و بهره‌برداران عضو این اتحادیه هم با واسطه سهامدار صندوق محسوب می‌شوند.

تسهیلات در اختیار اتحادیه‌ها مربوطه قرار می‌گیرد و آنها از اعضای خود برای تأمین هزینه نهاده و یا دیگر موارد حمایت می‌کنند.

موضوع خرید محصولات کشاورزی‌در دو حالت خرید تضمینی یا قرارداد به نرخ قیمت بازار است که در مورد اول نمی‌توانند ارزان‌تر از نرخ تضمینی خریداری کنند و در مورد دوم هم باید نرخ بازار را رعایت کنند.

 

*** دلایل عقب ماندگی سرمایه گذاری

 

بهزادنسب در بخش دیگری از صحبت‌های خود به دلیل عقب‌ماندگی سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت:

‌متأسفانه بازدهی پایین در بخش کشاورزی سرکوب قیمت‌ها در سال‌های گذشته و پرداختن صرفا به تولید در بخش‌کشاورزی باعث جذب نشدن سرمایه شده است.

به طوری که سهم بخش‌کشاورزی از تولید ناخالص داخلی ۸ درصد است اما سهم این بخش در تشکیل سرمایه تنها ۵ درصد می‌باشد.

‌برای افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش باید از صرفا تولید محصول به ایجاد کسب و کارهای‌کشاورزی سوق پیدا کنیم. همچنین اجازه دهیم محصولات کشاورزی با نرخ مناسب عرضه شوند و اگر دولت می‌خواهند این محصولات به قیمت ارزان‌تری دست مصرف‌کننده برسد باید مابه‌التفاوت آن را به تولیدکننده پرداخت کند.

 

*** پول ساختمان شیشه‌ای به حساب صندوق نیامد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی در پایان  پیرامون اینکه ساختمان شیشه‌ای وزارت جهاد کشاورزی با توجیه اینکه پول آن در صندوق‌های بخش‌کشاورزی سرمایه‌گذاری خواهد شد به فروش رسید آیا پول این ساختمان به حساب صندوق‌ها آمد، گفت:

متأسفانه هیچ پولی از بابت فروش ساختمان شیشه‌ای به صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی نیامد.

به هر حال آن موقع بنده مسؤول این صندوق نبودم اما آن زمان هم صحبتی درباره پرداخت پول ساختمان شیشه‌ای به حساب صندوق مطرح نبود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول