کد خبر:206514
پ
یونسیان
مشاور رییس هیئت‌عامل ایمیدرو در امور بومی‌سازی:

ورود ایمیدرو و بخش خصوصی به طراحی و ساخت ماشین آلات معدنی

مشاور رئیس هیئت‌عامل ایمیدرو در امور بومی سازی از ورود این شرکت و بخش خصوصی به حوزه طراحی و ساخت ماشین آلات معدنی خبر داد.

مشاور رییس هیئت‌عامل ایمیدرو در امور بومی سازی از ورود این شرکت و بخش خصوصی به حوزه طراحی و ساخت ماشین آلات معدنی خبر داد.

 

*** ساخت ماشین آلات معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن یونسیان در خصوص طراحی و ساخت ماشین آلات معدنی طی سالیان اخیر، اظهار داشت:

طی سال‌های گذشته در ساخت قطعات متمرکز بوده‌ایم و هر قطعه، طراحی و مهندسی خاص خود را دا شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی داخلی، به سمت طراحی و ساخت ماشین آلات رفته‌ایم.

در بخش طراحی و ساخت ماشین آلات، دانش و فناوری اساسی‌ترین عامل است که خوشبختانه در کشور کار در این حوزه شروع شده و تعدادی ماشین طراحی،‌ مهندسی و ساخته شده است.

 

وی در ادامه افزود:

از حدود سال ۸۷- ۸۸ که دور نخست تحریم‌های بین‌المللی جدی شد، فولادسازان و معدن کاران کشور به سمت استفاده از سازندگان و فناوری‌های داخلی روی آوردند و کار طراحی، مهندسی و ساخت قطعات را شروع کردند.

طی سال‌های گذشته، در بخش فناوری صنایع معدنی، مهندسان و واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌های خصوصی بخش معدن و صنایع معدنی، اقدامات ارزنده‌ای انجام داده‌اند، به عنوان مثال: در سیستم احیای مستقیم، روش پِرِد اختراع و ثبت شد و از این رو، فناوری منحصر به فردی در کشور ایجاد شد و از این نظر، کشور متکی به خود شده است.

 

*** بومی سازی

 

یونسیان در خصوص بومی سازی در صنعت کشور، خاطر نشان کرد:

بومی سازی به معنای ساخت ۱۰۰ درصدی قطعات منفصله در کشور نیست، چرا که برخی قطعات شاید ۱ یا ۲ سازنده در دنیا داشته باشد از این رو نمی‌توان گفت که با تهیه آن قطعات، به خارج وابسته شده‌ایم.

طراحی و ساخت ماشین آلات معدنی از اهمیت بالایی برخوردار است که خوشبختانه روند به خوبی پیش می‌رود.

 

وی در ادامه افزود:

روکش کردن لاستیک دامپتراک در شرکت گل گهر برای نخستین بار از حدود ۷ ماه پیش عملیاتی شده است که در کنار این می‌توان طراحی، مهندسی و ساخت سنگ شکن نیز در داخل انجام شده است.

طراحی، مهندسی و ساخت قطعات پیشرفته‌تر نظیر: ماشین ریخته‌گری، تجهیزات نورد و… در حال انجام است.

 

*** صرفه‌جویی ارزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مشاور رییس هیئت‌عامل ایمیدرو در امور بومی‌سازی ایران در پایان با بیان اینکه تمامی قطعات وارد شده از خارج طی سال‌های گذشته را برای اطلاع سازندگان داخلی و ساخت آن‌ها به معرض نمایش گذاشته‌ایم، اظهار داشت:

طی ۱۰ سال گذشته، در بخش فولاد و صنایع معدنی با داخلی‌سازی قطعات، ۱٫۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی داشته‌ایم.

برنامه سال ۹۹ صرفه‌جویی ارزی ۸۵۰ تا ۹۰۰ میلیون دلار در ساخت و مهندسی قطعات و ماشین آلات معدنی است که با دانش حاصل شده، قابل تحقق است.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزرای صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول