کد خبر:205362
پ
خوانساری
رییس اتاق بازرگانی تهران:

ناهماهنگی و نبود سامانه یکپارچه، دلایل عدم بازگشت ارز صادراتی

رییس اتاق بازرگانی تهران، ناهماهنگی و نبود سامانه یکپارچه را دلایل اصلی عدم بازگشت ارز صادراتی دانست.

رییس اتاق بازرگانی تهران، ناهماهنگی و نبود سامانه یکپارچه را دلایل اصلی عدم بازگشت ارز صادراتی دانست.

 

*** علل بازنگشتن ارز صادراتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مسعود خوانساری با اشاره به اعلام بانک مرکزی در بازنگشتن ۲۷ میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات، اظهار داشت:

اینکه این میزان اعلامی چقدر واقعیت دارد باید بررسی شود، اما ما مکاتبه کردیم و بانک مرکزی فهرست افرادی را که ارز را برنگرداندند به ما اعلام کند که اخیرا بانک مرکزی فهرستی را همراه با میزان ارزی که بازنگشسته اعلام کرد و این فهرست اگر چه بسیار کمتر از رقم اعلامی بانک مرکزی است، اما ما با ۹۰ شرکتی که در فهرست بودن جلسات متعددی را برگزار کردیم که در نتیجه‌گیری‌ها به بخشنامه‌های متعدد صادر شده از سوی دستگاه‌های مختلف و نبود آگاهی برخی صادرکنندگان از دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های موجود نیز به عنوان دیگر عوامل موثر در بازنگشتن ارز‌ صادراتی برخوردیم.

 

وی با بیان اینکه بانک مرکزی در جلسه برگزار شده همکاری‌های خوبی داشته است گفت:‌

ای کاش قبل از اعلام بانک مرکزی هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف و بخش خصوصی صورت می‌گرفت و خوب و بد به یک چشم نگاه نمی‌شدند.

 

*** کسری بودجه دولت

 

رییس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها از کسری بودجه دولت ۱۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، افزود:

دولت از طریق ارائه اوراق قرضه دولتی و عرضه برخی سهام دولتی تا حدودی توانسته این کسری را جبران کند و اوراق سلف نفتی که رییس جمهور خبر آن را داده و همچنین رییس کل بانک مرکزی بیان کرد که برای ۲ سال آینده است، به نوعی انتظارات تورمی را مدیریت می‌کند و در مقایسه با اوراق دیگر کم هزینه‌تر است و سود بیشتری دارد.

‌ای کاش در این مورد هم قبل از اعلام، کارشناسی‌ها صورت می‌گرفت و مسئولان هم به جای اعلام مخالفت و موافقت خود درباره این موضوع در جراید با توجه به تورم زیاد موجود در جامعه با هماهنگی مشکل را حل کنند و تکلیف کسری بودجه دولت هر چه زودتر روشن شود.

 

خوانساری درباره طرح نظام بانکداری که در مجلس مطرح است، افزود:

این طرح تلفیقی از لایحه دولت و پیشنهاد‌های مجلس است که هم اکنون در کمیسیون تخصصی مطرح است ما هم با تشکیل کارگروه‌های مرتبط نظر تخصصی اتاق را در این باره تا سه ماه آینده به مجلس ارایه خواهیم کرد.

 

وی با اشاره به مباحثی که جلسه پیش درباره تفاهم‌نامه ایران و چین مطرح شد، تصریح کرد:

در این باره کارگروهی تشکیل شد و کمیسیون‌های مرتبط هم به این کارگروه متصل شدند و مکاتبات خوبی با وزارت خارجه انجام شد و هماهنگی‌های خوبی نیز به عمل آمد.

 

*** صدور کارت بازرگانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس اتاق بازرگانی تهران در پایان نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران پیرامون صدور کارت بازرگانی، گفت:

از سال ۹۸ بحث در صدور کارت بازرگانی این بود که به سامانه جامع تجارت متصل شود وزارت صنعت پیگیری کرد که ورود افراد برای صدور و تمدید کارت از طریق سامانه جامع تجارت انجام شود بر اساس بخشنامه صادره قرار بود از یکم مرداد فرایند‌ها از طریق این سامانه انجام شود، اما امروز که ۲۸ مرداد است هنوز این سامانه راه نیفتاده افراد به ما مراجعه می‌کنند که دست ما بسته است، زیرا اشکال از طرف سازمان توسعه تجارت است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول