کد خبر:205336
پ
صادقی نیارکی
معاون امور صنایع وزیر صنعت:

برنامه‌ریزی برای داخلی‌سازی ۴ هزار میلیارد تومان پروژه‌ در صنعت خودرو

معاون امور صنایع وزیر صنعت از برنامه‌ریزی برای داخلی‌سازی ۴ هزار میلیارد تومان پروژه‌ در صنعت خودرو با همکاری نظامی‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.

معاون امور صنایع وزیر صنعت از برنامه‌ریزی برای داخلی‌سازی ۴ هزار میلیارد تومان پروژه‌ در صنعت خودرو با همکاری نظامی‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.

 

*** ادامه نهضت داخلی‌سازی در صنعت خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی صادقی‌نیارکی پیرامون برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه نهضت ساخت داخل، اظهار داشت:

در راستای نهضت ساخت داخل، وزارت صنعت، معدن و تجارت در تلاش است تا از همه ظرفیت‌های موجود کشور استفاده کند.

در این مسیر تاکنون از پتانسیل جامعه قطعه‌سازی و تشکل‌ها، واحدهای تولیدی پیشتاز، شرکت‌های دانش‌بنیان، وزارت دفاع و شرکت‌های زیرمجموعه، همچنین فرماندهی هوافضای سپاه استفاده، قرارداد منعقد و پروژه تعریف شده است.

این پروژه‌ها با شرکت‌ها و مجموعه‌هایی تعریف شده که در لبه فناوری و تکنولوژی در حرکتند تا در زمینه قطعات خارجی و وارداتی به عمق ساخت داخل مناسبی دست یابیم.

شرکت‌ها و مجموعه‌های یادشده تاکنون در زمینه داخلی‌سازی قطعات و سیستم‌های با فناوری بالا (HighTech) به‌ویژه سیستم‌های توربوشارژ (پُرخوران)، یی.سی.یو (ECU – کامپیوتر خودرو)، برخی سنسورهای خاص و غیره وارد عمل شده و همکاری‌هایی تعریف کرده‌اند.

پس از ساخت نمونه‌های اولیه، پاس کردن تست‌های یک‌روزه و غیره، اجرایی شدن کامل این پروژه‌ها نیازمند تامین نقدینگی است.

 

وی در ادامه افزود:

 

نظام‌های مالی و اقتصادی سازندگان این قطعات و سیستم‌ها باید اصلاح شود، زیرا برای خودروسازان و سازندگان تامین نقدینگی اولویت دارد و باید بر مبنای درآمدهایی که دارند در پروژه های جدید سرمایه‌گذاری کرده و عمق ساخت داخل را ارتقا دهند تا ضرر نکرده، پلتفرم‌های خود را توسعه داده یا روی پلتفرم‌های جدید سرمایه‌گذاری کنند.

از مجموع حدود ۳۳۰ میلیون یورو قراردادی که از پارسال تا امروز برای توسعه داخلی‌سازی امضا شده، تاکنون ۶۰ میلیون یورو از آنها ساخت داخل شده، به تولید انبوه رسیده و در اختیار خودروسازان قرار گرفته است.

تحقق باقی‌مانده این قراردادها نیازمند زمان است و باید مراحل طراحی، تکوین، ساخت نمونه‌های اولیه، تست اولیه محصول و در نهایت تولید انبوه را بگذرانند.

 

*** ضمانت تداوم اجرای داخلی ‌سازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور صنایع وزیر صنعت در پایان پیرامون اینکه چه ضمانتی برای تداوم اجرای این پروژه‌ها در آینده با احتمال کاهش تحریم‌ها وجود دارد، خاطرنشان‌کرد:

عمده قطعاتی که تاکنون برای داخلی‌سازی در نظر گرفته شده، از قطعات های‌تکی که تیراژ اقتصادی هم دارند در نظر گرفته شده است و با توجه به افزایش نرخ ارز، ساخت داخل آنها توجیه اقتصادی دارد.

تا زمانی که وزارت صنعت موضوع مدیریت واردات را در دستور کار دارد و تامین و تخصیص ارز انجام می‌دهد، اجازه نخواهد داد کالاهایی که ساخت داخل شده و مشابه داخلی دارند، از خارج وارد شوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول