کد خبر:205627
پ
محمد کشتی‌آرای
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر:

کاهش قیمت جهانی طلا بعد از کرونا/ ذخیره ۳۰۰ تن طلا و سکه در خانه مردم

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر با برآورد اینکه ۳۰۰ تن طلا و سکه در منازل مردم ذخیره شده است، از کاهش قطعی قیمت جهانی طلا به ۱۷۰۰ دلار بعد از مهار کرونا خبر داد.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر با برآورد اینکه ۳۰۰ تن طلا و سکه در منازل مردم ذخیره شده است، از کاهش قطعی قیمت جهانی طلا به ۱۷۰۰ دلار بعد از مهار کرونا خبر داد.

 

*** تاثیرگذاری مالیات بر ارزش افزوده بر قیمت طلا و سکه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد کشتی‌آرای با اشاره به رشد قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر و تفاوت بین طلای خام و شمش طلا، اظهار کرد:

در این سال‌هاصادرات به شدت افزایش پیدا می کند و نزدیک ۷۰۰-۸۰۰ میلیون دلار صادرات سالانه‌مان بود، رشد تولید طلا ادامه داشت تا ۸۹ که بحث مالیات برارزش افزوده در صنف طلا اجرایی شد که کند شدن میزان تولید طلا را همراه داشت به طوری که حتی واحدهای طلافروشی اعتصاب کردند و خواسته‌شان این بود که چون طلا کالای سرمایه‌ای است به طلا مالیات تعلق نمی گیرد و باید به میزان سود، اجرت و هزینه های دیگر مالیات تعلق بگیرد که این خواسته از نظر اقتصادی و علمی هم درست بود.

از سال ۸۹ و بعد از وضع مالیات بر ارزش افزوده بر طلا، رشد کند تولید طلا در کشور را داشتیم و این وضعیت تا سال ۹۰-۹۲ ادامه یافت و از سال ۹۳ تولید مصنوعات طلا از ۱۲۰ تن در سال به ۵۰ تن رسید و از سال ۹۵-۹۶ به کمتر از ۵۰ تن کاهش یافت و هنوز هم به رقم تاریخی ۱۲۰ تن نرسیده است.

 

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر پیرامون تاثیرگذاری کاهش تولیدات طلا، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بود، گفت:

افزایش هزینه تمام شده منجر به کاهش تولید طلا شد؛ وقتی قیمت گران باشد طبیعتاً مصرف هم کم می شود؛ البته از سوی دیگر از سال ۲۰۰۸ با آغاز بحران اقتصادی امریکا و افزایش قیمت جهانی طلا و ارز، قیمت طلا در داخل نیز افزایشی شد و افزایش قیمت طلا در داخل کشور باعث کاهش مصرف طلا نیز شد؛ با توجه به جوان گرایی و تحولات فضای مجازی سلایق جوانان تغییر کرد و مصرف طلا کاهش یافت البته الان هم با همان رکود مواجه هستیم.

 

*** تقاضا برای خرید طلای زینتی کاهش یافت

 

کشتی‌آرای ضمن اشاره به شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت:

در زمان حاضر با بیماری کرونا البته این خاص ایران نیست و در تمام دنیا این اتفاق افتاده، محدودیت‌های بسیاری در مراسم ‌ها ایجاد شده است؛ الان دیگر مانند قبل مراسم خواستگاری، نامزدی، عقد، پاگشا، حنابندان، مهمانی افطاری و مذهبی مانند جلسات روضه و … نداریم؛ خانم‌ها معمولا در این جلسات از زیورآلات استفاده می کردند و چون اینها با محدودیت مواجه شده، طبیعتاً تقاضا نیز برای آن کاهش یافته است.

یکی از بهترین فروش‌هایمان اوایل ماه محرم بود که خانم‌ها در ایام سوگواری دور هم جمع می شدند؛ محدودیت این جلسات طبیعتاً مصرف طلا و زیورآلات را کاهش میدهد؛ نکته تاسف‌بار اما استفاده از زیورالات بدل وارداتی است و با این کار، کارگرهای کشورهای دیگر را فعال می کنیم، اشتغال در کشورمان را کاهش میدهیم درحالی که قشر جوان بسیار علاقه مند به این حرفه شده اند ولی به دلیل کمبود بودجه و افزایش قیمت ها و رکودهای اقتصادی اشتغال در این صنعت به شدت ضعیف شده است.

محدودیت درآمدی شامل قشر ضعیف و قوی شده است. همانطور که درآمد قشر بالا کم شده درآمد قشر پایین هم کاهش یافته است.

 

*** اشتغالزایی در صنعت طلا و جواهر 

 

کشتی‌آرای درباره میزان اشتغالزایی از این طریق، افزود:

بالای ۱۵۰ هزار نفر اشتغال مستقیم در تولید مصنوعات طلا داشتیم که الان به زیر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.

یک بخش سرمایه گذاری و سفته بازی طلا هم داریم؛ الان با محدودیت‌هایی که ایجاد شده تولید طلا در سطح کشور به شدت کاهش یافته و این درحالی است که از سال ۸۹ تا ۹۹ حدود ۱۰ سال است که باید متناسب با رشد جمعیت و رشد اقتصادی، تولید و مصرف‌مان افزایش داشته باشد ولی چنین اتفاقی نیفتاده است.

 

*** رکود اقتصادی و کرونا ۲ مشکل اصلی صنعت طلاست

 

وی در خصوص رکورد بازار سکه و طلا در این روزها، تصریح کرد:

صنعت طلا با رکود اقتصادی و بیماری کرونا مواجه است؛ اما بخش معادن طلای کشور نیز در این صنعت فعال است که نقطه قوت امروز ماست.

حدود ۲۰ سال قبل، میزان تولید شمش طلا در کشور زیر ۲ تن در هر سال بود ولی هم اکنون با گسترش اکتشافات معادن و افزایش قیمت جهانی طلا، انگیزه استخراج نیز بالا رفته و عیار یک تن خاک به طور متوسط در کشورها ۵٫۵ تا ۱۱ گرم است که از نظر اقتصادی صرف کند.

این عیار الان در کشور زیر ۵٫۵ تن و یک گرم در ۲ تن و یک گرم در یک تن و حتی زیر یک گرم است؛ این معادن محدود بودند که الان با افزایش قیمت جهانی طلا، فعال شده اند.

بنابراین الان بالای ۵ تن تولید شمش طلا در کشور داریم؛ از این نظر از تبه ۵۴ تولید شمش طلا در دنیا به رتبه ۱۸ رسیده ایم که این موضوع خیلی جای خوش حالی دارد هرچند در تولید مصنوعات طلا عقبگرد داشتیم ولی در تولید شمش طلا به دستاوردهای جالبی رسیده ایم که در آینده نیز بهتر می شود.

فعلاً در داخل کشور از این تولیدات استفاده می‌کنیم چون نیاز داخلی با این تولیدات رفع و برخی از آنهم از خارج وارد می‌شود.

یک زمانی محدودیتی برای صادرات داشتیم که ظاهراً برداشته شد.

 این ممنوعیت با یک دستورالعمل برداشته شده است

الان مالیات بر ارزش افزوده در طلای آب شده، سکه و شمش طلا صفر است؛ ضمن اینکه واردات شمش طلا به کشور نه تعرفه گمرکی دارد و نه مالیات بر ارزش افزوده یعنی هر شخص حقیقی و حقوقی به هر مقدار که بخواهد می تواند شمش طلا (یعنی طلای خام) وارد کند ولی ورود مصنوعات طلا به دلیل حمایت از تولید داخلی ممنوع است. البته به صورت مسافری هر مسافر می تواند تا ۱۵۰ گرم طلا برای مصرف شخص وارد یا خارج کند.

 

*** طلای خام یا مصنوعات؟

 

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر درباره میزان تمایل مردم به طلای خام و طلای مصنوعات، گفت:

البته این موضوع برای دو سه سال اخیر نیست.

ما یک بحران سال ۹۰ داشتیم، یک بحران سال ۹۳ تا ۹۶ برای خروج سرمایه از بانک‌ها و تبدیل به طلا و سکه به منظور کسب سود داشتیم، در این مقاطع هم قیمت ارز هم افزایش یافت هم تقاضا برای سرمایه گذاری در طلا به شدت افزایشی شد.

بخش صنعت طلا بخش تولید شمش مواد خام طلا دو بخش مجزا و بخش سکه و طلای آب شده یک بخش جدا هستند که هیچ کدام به هم ربطی ندارد.

مثلا اینکه مردم هجوم می آورند برای خرید سکه و طلای آبشده، به معنای رونق بازار طلا نیست بلکه متاسفانه یک عامل منفی برای کشور است چراکه سرمایه‌هایی که باید در بخش های تولیدی به کار گرفته شود به سرمایه های گاوصندوق‌ها و زیر فرش ها و … تبدیل می شود.

 

*** ۳۰۰ تن طلا و سکه در منازل ذخیره شده

 

کشتی با اعلام اینکه طبق برآوردها نزدیک ۳۰۰ تن طلا و سکه در منازل ذخیره شده است، اظهار کرد:

۷۵ درصد طلای تولیدی باید به بازیافت برگردد؛ وقتی می گوییم در سال های قبل ۱۲۰ تن تولید مصنوعات داشتیم باید ۷۵ درصد آن به بازیافت برمی گشت که برنگشته!

این روال در سالهای متمادی رخ داده البته این امار تایید شده نیست ولی نزدیک به یقین است.

کمااینکه مسئولان کشور اعلام کرده اند که ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار ارز در خانه‌هاست که تبدیل این رقم به سکه نیز همان ۳۰۰ تن را نشان میدهد.

بانک مرکزی در یک مرحله ۶۰ تن طلا فروخت که هنوز هم برنگشته است! در سال های گذشته هم این اتفاق ها رخ داده است.

این عدد شامل سکه و طلای خام و طلاهایی که از رده خارج شده اند، طلاهایی که هنوز استفاده می شوند به عنوان رایج محسوب می شود و حساب نمی آوریم.

خیلی از سکه ها و طلاهای قدیمی هستند ک هنوز برنگشته اند؛ مثلاً موسسه اعتباری دانشگاه تهران در مقطعی قبل از انقلاب سکه یادبود ضرب کرد و مشابه این سکه های یادبود زیاد داریم که هیچ وقت به چرخه ذوب بازار نرسیده است و در منازل و کلکسیون ها و … است.

بخش خرید و فروش طلا و سکه از صنعت طلا کاملاً مجزاست و بخش بورس بازی و سفته بازی است که اشخاص برای حفظ سرمایه‌شان پول هایشان را از بانک خارج کرده و به خرید و فروش طلا و سکه روی آورده اند.این روال درست یا غلط فعلا وجود دارد و تا زمانی که ابزارهای لازم در کشور از جمله تثبیت نرخ ارز نداشته باشیم این وضعیت ادامه دارد.

 

*** تاثیرگذاری بازار سهام و ارز بر قیمت طلا و سکه

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تاثیرات بازار ارز و بورس بر قیمت طلا و سکه، تصریح کرد:

در این چند سال نرخ ارز چند درصد افزایش یافته و همین الان هم نرخ مشخصی برای ارز نداریم و در هر ساعت قیمت ها تغییر می کند، قیمت ها برای یک ساعت آینده هم قابل تحلیل و پیش بینی نیست؛ همین دیروز یک نفر مشورت کرد که طلا بخرم گفتم نه صبر کن ظاهراً رو به پایین است ولی بلافاصله با ادامه ریزش شاخص بورس، بازار طلا و ارز صعودی شد.

بازار سهام روی ارز اثر گذاشته و وقتی روی ارز تاثیر می گذارد به بازار طلا هم منتقل می شود.

در همه دنیا قیمت طلا و سکه از حاصلضرب قیمت جهانی طلا در قیمت ارز مشخص می شود؛ اگر هر کدام از این متغییرها تغییر کند بلافاصله قیمت معاملاتی طلا و سکه هم تغییر می کند.

هفته گذشته با انفجار بیروت قیمت طلای جهانی یکباره ۸۰ دلار افزایش یافت و از آنطرف با اعلام خبر تولید واکسن کرونا توسط روسیه قیمت طلا ۱۵۰ دلار کاهش یافت.

 

*** تاثیرگذاری اتفاقات سیاسی و اجتماعی بر قیمت طلا و سکه

 

وی در ادامه افزود:

اخبار اقتصادی و سیاسی به سرعت روی قیمت طلا و سکه اثر می گذارد و دلیل آنهم سرعت بالای تکنولوژی و ارتباطات جمعی است درحالی که قبلاً اصلا اینطوری نبود ضمن آنکه قیمت ارز هم ثبات داشت ولی این روزها متغییرها زیاد شده و متغییرهای داخلی نیز در تعیین قیمت طلا و سکه دخیل شده که از جمله این متغییرها مباحث اقتصادی، سیاسی، اتفاقات (بحران های غیرقابل پیش بینی) است.

در بازار جهانی هر هفته شاخص های اقتصادی از جمله نرخ بیکاری، ارزش سهام، برابری ارزها و نرخ بهره اعلام می شود که قیمت جهانی طلا براساس این شاخص ها تعیین میشود؛ گاهی اوقات سوال می‌کنند که چه زمانی قیمت طلا ثابت می شود که در پاسخ باید گفت قیمت طلا هیچ وقت ثابت نمی شود ولی می تواند ثبات نسبی داشته باشد.به چند دلیل؛ یک ثبات نسبی در قیمت جهانی و دیگری ثبات در قیمت ارز.

ثبات نسبی در قیمت جهانی بیشتر به اتفاقات سیاسی وابسته است؛ الان مثلاً فرض کنید جنگ تجاری چین و آمریکا هرلحظه اثر می‌گذارد. جنگ اقتصادی آمریکا با ونزوئلا و درگیری‌اش با ایران همیشه تاثیر می‌گذارد. وقتی بحث تحریم‌ تسلیحاتی ایران مطرح بود هم به این موضوع تاثیر می‌گذارد.

 

*** معاملات سکه بورسی با بازار سکه چه کرد

 

کشتی‌آرای ضمن اشاره به عقیده فعالان بازار مبنی بر اینکه افزایش قیمت سکه متاثر از معاملات سکه در بورس است، گفت:

سال ۸۲ و ۸۳ بورس کالا شروع به کار کرد.

در آن مقطع یکی از پشتیبانان بورس بودیم و الان هم هستیم.

در بورس معاملات شفاف است؛ زمانی که بورس کالا معاملات خرید و فروش سکه را به صورت آینده شروع کرد و معاملات نقدی، قیمت ها متاثر از بازار فیزیکی بود و این روال تا مدت‌ها ادامه داشت تا اینکه خرید و فروش طلا و سکه در بورس کالا ممنوع شد؛ اخیراً چند ماهی است که مجددا بورس به صورت معاملات سپرده کاغدی با عاملیت ۴ بانک انجام میدهد.

روال کار این گونه است که فردی که سکه دارد با دریافت کد بورسی سکه را به صورت کاغذی به بورس سکه می فروشد و در ازای آن برگه ای دریافت می کند که آن برگه نشان میدهد که این فرد تعداد مشخصی سکه در آن بانک گذاشت و یک برگه سپرده سکه به او می دهند و سکه را نیز به صورت فیزیکی تحویل می گیرند؛ با داشتن کد بورسی دارنده این سپرده هر زمان که بخواهد می تواند خرید و فروش انجام دهد.

اوایل شروع کار این معاملات متاسفانه فاصله قیمت فروش بورس با بازار فیزیکی گپ زیادی داشت؛ این اختلاف از ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان بود و باعث تشنج در بازار طلا و سکه شده بود؛ در آن مقطع مردم سکه را از بازار آزاد می خریدند با فروش به بورس در همان روز ۶۰۰-۷۰۰ هزار تومان سود می کردند؛ طبیعتاً وقتی تقاضا در بازار ایجاد شود حباب افزایش می یابد و قیمت سکه هم بالا می رود.

 

*** افزایش تقاضای کاذب در بازار طلا و سکه

 

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در ادامه خاطرنشان کرد:

دلیل اصلی هم افزایش تقاضای کاذب در بازار طلا و سکه بود؛ در آن مقطع تذکراتی در رسانه ها دادیم که باعث توقف این معاملات شد که فاجعه ای را در بازار سکه بوجود آورده بود.

بازار در آن مقطع از این نوسانات منفعت می‌برد ولی منفعتی که بعداً به ضرر تبدیل می شد و ما از روی دلسوزی خواستار توقف این معاملات شدیم.

الان البته این معاملات بی سر و صدا و با فاصله کم با بازار درحال انجام است و دیگر خبری از اختلاف قیمت فاحش سکه بورسی با بازار آزاد نیست؛ بنابراین درحال حاضر معاملات سکه بورسی درحال انجام است. ولی باید این نکته را اشاره کنم دو نوع شخص داریم یک سری به صورت سنتی فقط و فقط معاملاتشان در فضای فیزیکی انجام می‌شود و اصلا سراغ بورس نمی روند و یکسری افراد تمایل دارند معاملات‌شان شفاف و قانونی باشد.

این دو دسته مجزا هستند افرادی که معاملات‌شان بورسی است در بورس داد و ستد می کنند و سپرده های خود را به سکه تبدیل می کنند و رسید سکه‌شان را در بورس معامله می کنند؛ این وضعیت باعث شده تا گروه های خریدار سکه در بازار سکه و سهام جدا شوند ولی بدون اینکه اختلاف فاحشی بین قیمت ها در این دو گروه وجود داشته باشد.

 

*** بازگشت سکه به ۶- ۵ میلیون تومان؟

 

کشتی‌آرای در خصوص بازگشت قیمت سکه و طلا به ۵-۶ میلیون تومان، افزود:

تا زمانی که قیمت ارز کاهش پیدا نکند، قیمت طلا و سکه کاهش پیدا نمی‌کند؛ یعنی ما اگر تحلیلی داشته باشیم درباره نرخ ارز،‌عین آن تحلیل به سکه منتقل می‌شود. لذا اگر سکه دراین مقطع در این قیمت است به دلیل قیمت ارز است.

یک زمانی دلار ۳-۴ هزار تومان بود، سکه یک و نیم میلیون تومان بود. یک زمانی قیمت دلار ۱۶ هزار تومان بود، سکه ۵-۶ میلیون شد. بنابراین قیمتهای ما در داخل کشور، حالا به جز نوسانات جهانی که معمولاً یک وضعیت نسبی دارد که جداگانه قابل تحلیل است، ما وضعیتمان بستگی به قیمت ارز دارد. یعنی کاملاً شاخص ارز، با مبنای دلار، فاکتور مهم محاسبه قیمت سکه و طلا خواهد بود.

اما در بحث قیمت جهانی، قبل از بیماری کرونا قیمت انس جهانی مابین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار در نوسان بود، طبیعی هم بود که به دلیل قیمت تمام شده با توجه به قیمت نفت، قیمت اجرتها و مزدها و هزینه‌های جانبی، اینها عوامل استخراج طلا بود و قیمت انس جهانی را در این محدوده نگه میداشت. حتی قبل کرونا تا ۱۲۰۰-۳۰۰ دلار هم پایین رفت.

اما از وقتی کرونا در کل دنیا شایع شد،‌ اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داد.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

اقتصاد انگلستان ۲۰ درصد کوچک شده؛ درآمد ناخالص ملی بسیاری از کشورها کاهش یافته. تولید در بسیاری از کشورها کاهش یافته. آمریکا هم به عنوان یک کشور شاخص که کرونا در آن به چنان وضعیتی است.

لذا پول کشورش ضعیف می شود و از طرفی بسته های حمایتی در آمریکا و حتی صفر کردن نرخ بهره در آمریکا باعث شد دلار بدون پشتوانه چاپ کنند.

همین باعث شد ارزش دلارش پایین بیاید و وقتی اینچنین شد فلان کشور نفت خیز که دلار دارد، ارزش را به دلار نگه نمیدارد، بلکه تبدیل به طلا می‌کند. چرا؟ چون از تورم دور است و خراب نمیشود و اثر منفی رویش نیست.

ارزش سهام در آمریکا و خیلی کشورها پایین آمد و این تاثیر گذاشت.به همین دلیل هم برای اولین بار در تاریخ انس جهانی به بالای ۲هزار دلار رسید درحالیکه قبلا پیش بینی می شد سالها بعد به اینجا برسیم. الان هم پیش بینی شده که حتی تا ۲۳۰۰ دلار هم برسد.

دربازار داخلی هم دروزهای گذشته بازار سرمایه ریزشی شد که در بازار طلا و ارز اثر گذاشت و منجر به افزایش قیمت ها شد.

 

*** ریزش شدید قیمت طلا و ارز بعد از ورود واکسن کرونا به بازار

 

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در ادامه با بیان اینکه یمت طلا و ارز بعد از ورود واکسن کرونا به بازار کاهش می‌یابد، اضافه کرد:

اولین گام طلای جهانی ۱۷۰۰ دلار خواهد بود. کسب و کارها رونق می گیرد و این عامل مهمی است. یعنی متقاضی طلا برای ذخیره سازی کم می شود و در کشور ما هم همین اتفاق می افتد و احتیاجی نیست کسی پولش را تبدیل به سکه کند.

خیلی از کارخانه ها الان تعطیل هستند وقتی راه بیفتد رشد اقتصادی می شود . اشتغال و ارزش پول ملی بهتر می شود. اینها باعث می شود که قیمت طلا کاهش بیابد. یعنی باید بنشینیم دعا کنیم تا زودتر واکسن بیاید.

برای نرخ ارز نیز همین اتفاق می افتد. صددرصد کاهش می یابد.

به هرحال اقتصاد در مقیاس جهانی کار خودش را می‌کند ولی در ایران متفاوت است.

مثلی دارند ایرانی‌ها که وقتی جنسی قیمتش بالا رفت دیگر پایین بیا نیست.

مثل هم است. من این نوید را به شما می دهم که دعا کنید کرونا مهار شود، قیمت ارز در کشور پایین می‌آید.

از قبل عید که کرونا شد، صادراتمان محدود شده است.

خیلی از کشورها کالاهای ما بخصوص مواد کشاورزی را قبول نمی کنند.

به جز صادراتمان، با توجه به محدودیت نبود تبادل و ارتباطات خارجی (مسافری بین ایران و کشورهای خارجی جابجا نمی شود؛ الان توریسم در حد صفر است) که ارز آور است. اگر کرونا برداشته شود دادوستدهای حتی چمدانی‌مان افزایش می یابد و توریسم وارد کشور می شود و صادرات رونق می‌گیرد.

اگر اقتصاد واقعی کشور را نگاه کنید غیر از ارز و اقتصاد دولتی، ارز آزاد هم داریم که آن را بانک مرکزی تعیین نمی کند بلکه عوامل اقتصادی تعیین می کند. فکر کنید الان در مرز دوغارون یک کالایی صادر شود پولش را به صورت نقد می گیرد که پولش وارد بازار آزاد می شود و دست دولت و بانک مرکزی نمی رود که بخواهد قیمتش را تعیین کند.

 

*** تناقض قیمت در قیمت ارز

 

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در ادامه اضافه کرد:

اینکه بانک مرکزی با ارز خودش بازی می کند، اقتصاد آزاد هم با ارز خودش بازی میکند لذا اگر همین امروز ۱۰ هزار دلار داشته باشم و بخواهم در بازار بفروشم و بازار اشباع باشد، وقتی رقم ۲۳ هزار تومان است و کسی طالب نیست به من میگوید ۲۲۵۰۰ میخرم و من هم مجبورم بفروشم. بازار اینطوری است. بااولین معامله استارتش می خورد و نرخ مبنا می شود.

الان مثلا قیمت نیمایی ارز ۱۹ هزار تومان است پس چرا قیمت ارز ۲۳ هزار تومان است زیرا الان در بازار آزاد تقاضا وجود دارد و به دلیل افزایش تقاضا قیمت بالا می رود.

دلار نیمایی ۱۹ هزار تومان، دلار دولتی ۴۲۰۰ تومان است اما در بازار آزاد الان ارز احتیاج است و قیمت را بازار آزاد تعیین می کند کما اینکه نرخ بانک مرکزی با بازار متفاوت است مگر اینکه بانک مرکزی نرخ خود را افزایش یا کاهش دهد تا در بازار تاثیر بگذارد.

آقای همتی بارها اعلام کرده تلاش دارد ارز را کاهش دهد حتما اراده ای برای کاهش قیمت ارز وجود دارد. الان نارضایتی برای افزایش قیمت ارز ایجاد شده و دولت حتماً راضی به ادامه این نارضایتی نیست و تلاش می کند قیمت ارز را کاهش دهد تا نارضایتی کمتر شود.

 

*** کانال‌های دلالی طلا و سکه در تلگرام مشابه قماربازها هستند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در پایان پیرامون قیمت‌گذاری در سبزه‌ میدان، اظهار کرد:

چون خارج از محدوده بورس هستند از سبزه‌میدان قیمت‌ها را استعلام می‌گیرند. یک‌سری محدوده خرید و فروش سکه هستند که خارج از بازار اصلی است و به‌دلیل تغییرات لحظه‌ای قیمت‌ها حتماً باید قیمت‌ها را استعلام بگیرند.

عرضه و تقاضا قیمت را در سبزه‌میدان تعیین می‌کند. الآن قیمت سکه طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است که قیمت آن عبارت است از قیمت طلا و اجرت ضرب؛ یعنی قیمت سکه ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است ولی در تابلو زدند ۱۱ میلیون تومان، این ۶۰۰ هزار تومان حباب است.

اختلاف قیمت واقعی و قیمت عرضه حباب سکه را نشان می‌دهد، هر زمان عرضه زیاد شود حباب کم می‌شود و به‌عکس. عرضه ثابت است ولی تقاضا در هر روز متغیر است.

به‌تازگی معاملات تلگرامی طلا و قیمت‌های شبانه نیز مشکلاتی را برای بازار طلا و ارز به‌وجود آورده‌اند؛ روال کار این معاملات مجازی مورد تأیید است؟

این گروه‌ها غیرقانونی هستند. در فضای مجازی سایت‌های قماربازی و… هم وجود دارد، فعالیت کانال‌های دلالی سکه و ارز نیز مشابه همین سایت‌هاست؛ میزان داد و ستد این‌ها محدود به اعتبارشان است، هرچند قرار است با این کانال‌ها برخورد شود چراکه در قیمت‌ها اخلال ایجاد می‌کنند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول