کد خبر:205461
پ
صادقی
رییس سازمان صمت استان تهران گزارش داد:

از توسعه و تسهیل عملکرد واحدهای صنعتی تا توسعه صادرات

رییس سازمان صمت استان تهران در مراسم تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه استان تهران، گزارش مبسوطی از توسعه و تسهیل عملکرد واحدهای صنعتی تا توسعه صادرات این واحدها، ارائه داد.

رییس سازمان صمت استان تهران در مراسم تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه استان تهران، گزارش مبسوطی از توسعه و تسهیل عملکرد واحدهای صنعتی تا توسعه صادرات این واحدها، ارائه داد.

 

*** همکاری سازمان صمت و خانه صمت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یداله صادقی در مراسم تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه استان تهران پیرامون واگذاری صدور مجوز کسب ‌و کار به خانه صنعت‌ و معدن، اظهار داشت:

در گذشته صدور بخشی از مجوزهای کسب ‌و کار بر عهده این تشکل بود که برای اثر بخشی تصمیمات نیاز است دستورالعمل‌ها تغییر اساسی داشته باشند.

سابقه همکاری سازمان صنعت در استان تهران با خانه صنعت و معدن سابقه بسیار خوبی است که اعضای هیئت‌ مدیره خانه صنعت و معدن نیز آن را تایید کرده‌اند، بنا بر تاکید وزارت صنعت، باید محوریت انجام این کار به طور کامل بر عهده خانه صنعت، معدن و تجارت باشد تا بتوانیم تعاملات با این خانه را همانند گذشته درحد عالی انجام دهیم.

 

 

واحدهای صنعتی

 

 

*** تسهیل عملکرد واحدهای صنعتی

 

رییس سازمان صنعت استان تهران پیرامون تلاش ستاد تسهیل برای جلوگیری از تعطیلی واحدها، افزود:

بودجه‌ شهرک‌های صنعتی استان برای فعالیت‌های توسعه زیر ساخت‌های شهرک‌های صنعتی نسبت به گذشته بیشتر شده است.

مصوباتی که از صدور اجرا و توقف فعالیت واحدهای صنعتی که با سازمان تامین اجتماعی در طی این مدت حاصل شده است در سطح استان‌ از بروز مشکلات جلوگیری می‌کند، همچنین در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز برای تخصیص تسهیلات به واحدها و بنگاه‌های اقتصادی و تامین زیرساخت‌ها از جمله آب، برق و گاز) به نتایج خوبی دست یافته‌ایم.

اقداماتی برای اصلاح ضوابط اجازه افزایش تولید و استقرار کارخانه‌ها در شعاع ١٢٠ کیلومتر تدوین شده است و به توافق‌های مثبتی دست یافته‌ایم.

برای اینکه واحدهای صنعتی بخواهند قصد بازسازی و نوسازی خود داشته باشند، می‌توانند با وارد کردن تکنولوژی سبب افزایش بازده تولید نسبت به مقیاس می‌شود.

همچنین با توجه به شرایط اقتصادی هیچ واحد تولیدی و صنعتی به دلیل نپرداختن مالیات، حق بیمه و کارخانه‌های در شرف تملیک بانک‌ها تعطیل نشده است.

 

**** توسعه واحدهای صنعتی

 

وی با اشاره به پیشرفت‌هایی که در زمینه سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی در حال انجام شدن است، افزود:

یکی از دوره‌های پرتقاضا برای زمین‌های صنعتی استان تهران در حال گذر است و سازمان صنعت تهران جواز تاسیس‌های زیادی را روزانه صادر می‌کند.

در چهار ماهه نخست سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ حدود ۲۵۰ جواز تاسیس بیشتری صادر کرده‌ایم و این تعداد در سال ۹۹ در مدت چهار ماهه اول سال جاری به حدود ۶۷۰ جواز تاسیس رسیده است.

در تمامی این پیگیری‌های صورت گرفته تعامل بسیار زیادی در حال انجام است که تلاش می‌شود واحدهای صنعتی که از تهران به شهرک‌های صنعتی انتقال داده شده بودند هر چه سریع‌تر شرایطی برای آنان فراهم شود تا ساخت و ساز خود را انجام دهند و در کنار این واحدها آن عده‌ای که به اسم صنعت و صنعت‌گری جواز تاسیسی گرفته ولی هیچ فعالیت صنعتی انجام نداده‌اند جواز آنان گرفته تا زمینه و فضا در اختیار سرمایه‌گذاران واقعی بخش صنعت قرار گیرد.

 

*** توسعه صادرات

 

با توجه به باز شدن مرزهای کشور، واحدهای صنعتی به تدریج در حال افزایش تولید خود هستند و در مجموع ممنوعیت واردات بسیاری از کالاها که در داخل امکان ساخت آن وجود دارد و یا حتی در بعضی موارد امکان ساخت آن به شکل ۱۰۰ درصدی وجود ندارد توسط وزاتخانه صنعت بسته شده است.

مجوز واردات بیش از ۲۶۰۰ کالا گرفته شده است تا کارخانه‌ها بتوانند رونق پیدا کنند و همچنین تولیدات بالایی برای صادر به خارج از کشور داشته باشیم.

طبق آخرین آمار بانک مرکزی ۲۷ درصد صادرات کشور در استان تهران در حال انجام است، متاسفانه به دلیل اینکه زیر ساخت اطلاعاتی گمرک در استان تهران مبتنی بر صادرات از مبدا تولید نیست و از گمرکات خروجی صادرات صورت می‌گیرد اکثر کالاهای صادراتی از گمرکات غیر از استان تهران صادر شده و به همین دلیل در آمارهای گمرک آمار صادرات استان تهران رقم پایینی را نشان می‌دهد.

بانک مرکزی اخیرا گزارشی را که برای وصول ارزهای صادراتی به هیئت دولت و نیز سازمان صنعت تهران ارسال کرده است که نشان ‌می‌دهد حدود ۲۷ درصد صادرات کشور از استان تهران در حال انجام است که این ۲۷ درصد صادرکنندگان استان تهران، ارز حاصل از صادرات را به بانک مرکزی برگشت نداده‌اند لیکن ۵۴ درصد معدل ارزی که در کل کشور بازگشت داده نشده است.

 

*** برگزیدگان صنایع و معادن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در آیین تجلیل از برگزیدگان صنایع و معادن استان که با حضور فعالان این بخش و برخی از مسئولان استان در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد از ۴١ فعال برگزیده در حوزه صنعت و معدن استان تهران از جمله حسین فروتن‌مهر، مهرزاد لیموچی دلی، حمیدرضا علی عسگری، امیرفیروز دقوقی اصفهانی، مهدی یاوری، فرامرز والی و محمدرضا خلاقی با حمایل پرچم ایران، تندیس و لوح سپاس تجلیل شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول