کد خبر:205342
پ
زغالسنگ
در سه ماه ابتدای سال جاری ثبت شد

تحقق ۲۰ درصدی برنامه تولید کنسانتره زغالسنگ

آمار تولید کنسانتره زغالسنگ در دوره سه ماهه نخست سال جاری گویای دستیابی به حدود ۲۰ درصد برنامه پیش‌بینی شده در این زمینه است.

آمار تولید کنسانتره زغالسنگ در دوره سه ماهه نخست سال جاری گویای دستیابی به حدود ۲۰ درصد برنامه پیش‌بینی شده در این زمینه است.

 

*** پیش‌بینی برای تولید کنسانتره زغالسنگ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، برپایه داده‌های آماری وزارت صنعت، میزان کنسانتره زغالسنگ در سه ماهه ابتدایی پارسال برابر با ۳۵۵.۸ هزار تن بود که امسال ۴.۴ درصد افت دارد با این حال تولید زغالسنگ در سه ماهه اول امسال ۲۰ درصد برنامه پیش‌بینی شده تولید را برای سال ۹۹ محقق کرده است.

همچنین آمارها نشان می‌دهد که سال گذشته میزان تولید زغالسنگ مورد نیاز به میزان ۶۴ درصد نیاز بود و بقیه از محل واردات تامین شد تا آنجا که از مجموع ۲.۵ میلیون تن زغالسنگ مورد نیاز در سال ۹۸، بالغ بر ۱.۶ میلیون تن از محل تولید داخل تامین شد.

چهار حوزه اصلی زغالسنگ کشور طبس، کرمان، البرز شرقی و البرز مرکزی است.

اکنون کارخانه ذوب آهن اصفهان مصرف کننده اصلی زغالسنگ تولیدی است و مسوولان این کارخانه میزان نیاز سالیانه خود را بالغ بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن ذکر کرده‌اند.

سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار تن کنسانتره زغالسنگ از سوی واحدهای تولیدی برای مبادی مصرف ارسال شده بود.

برآورد شده با توجه به روند مصرف زغالسنگ در کشور ( واحدهای فولاد سازی کوره بلند) حدود چهار میلیون تن زغالسنگ سالیانه مورد نیاز است.

کارشناسان صنعت زغال سنگ کشور برآورد کرده اند میزان تولید این بخش با حمایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با برنامه‌ریزی لازم به ۱۰ میلیون تن خواهد رسید که از این رقم پنج میلیون تن کنسانتره حاصل می‌شود.

 

*** ذخیره قطعی یک میلیارد تنی

 

مطالعات زمین شناسی حاکی است که اکنون یک میلیارد تن ذخیره قطعی زغالسنگ در کشور وجود دارد و برنامه های اکتشافی در دست اجرا می تواند، میزان ذخایر را افزایش دهد.

سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( پیش از این آمار داد که برنامه های اکتشافی در دولت های یازدهم و دوازدهم تا پایان سال ۹۸ میزان ۳۴۵ میلیون تن ذخیره جدید زغال کک شو برای فولاد سازی به دست آمد، ضمن اینکه ۲۲۰ میلیون تن هم زغال حرارتی به ذخایر کشور افزوده شده است.

میزان قبلی زغال کک شو ۷۵۲ میلیون تن ثبت شده بود، اکنون به یک میلیارد و ۹۷ میلیون تن رسیده و زغال حرارتی هم از ۴۱۰ میلیون تن، اکنون ۶۳۰ میلیون تن ثبت شده است.

آذرماه سال ۹۷ پس از مدتها بحث و بررسی در مورد شیوه قیمت گذاری زغالسنگ که همواره مورد نارضایتی تولیدکنندگان بود، به فرمولی مورد رضایت بین تولید کنندگان ( انجمن زغال سنگ) و مصرف کننده ( ذوب آهن اصفهان) رسیدند.

برابر فرمول تعیین شده قیمت خرید زغال سنگ بر مبنای ۲۶.۵درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا بر مبنای مشخصات فنی مورد توافق بین ذوب آهن اصفهان و انجمن زغال سنگ ایران به تصویب رسید.

تولید کنندگان اکنون باردیگر موضوع بازنگری نسبت به نرخ را با توجه به رشد قیمت فولاد خواستار شده اند.

 

*** برآورد تولید و ظرفیت زغالسنگ

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تازه ترین آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد، که بیش از پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال درسطح کشور وجود دارد که تعداد ۱۱۵ معدن مربوط به زغال‌سنگ است و سهم اشتغال بیش از ۱۷ هزار نفری را به خود اختصاص داده‌اند.

ظرفیت زغال‌سنگ کشور در سال گذشته سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن اعلام شد، میزان تولید هم یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن کنسانتره برآورده شده و در سال ۹۷ هم به میزان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنسانتره تولید شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول