کد خبر:204589
پ
ارونقی
معاون فنی گمرک:

۳۰۰ هزار تن برنج دپو شده در گمرک / ترخیص ۷۴۲ هزارتن برنج وارداتی تاکنون

معاون فنی گمرک ضمن اعلام ترخیص ۷۴۲ هزارتن برنج وارداتی تاکنون از دپو شدن ۳۰۰ هزار تن برنج دیگر در گمرک خبر داد.

معاون فنی گمرک ضمن اعلام ترخیص ۷۴۲ هزارتن برنج وارداتی تاکنون از دپو شدن ۳۰۰ هزار تن برنج دیگر در گمرک خبر داد.

 

*** ترخیص ۷۴۲ هزارتن برنج وارداتی تاکنون

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی در رابطه با آخرین وضعیت ترخیص برنج‌های دپو شده در آستانه پایان مهلت ترخیص این کالا از گمرک از ابتدای شهریور با اشاره به جزئیات آماری، اظهار داشت:

از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۳۹۲ هزار تن با ارزشی معادل ۳۵۵ میلیون دلار واردات قطعی برنج انجام شده است؛ به عبارتی این حجم برنج با انجام تشریفات گمرکی و پرداخت حقوق ورودی از گمرک ترخیص قطعی شده است.

 

معاون فنی گمرک ایران با اشاره به موجودی برنج‌های ترخیص نشده، گفت:

در حال حاضر بیش از ۱۵۰ هزار تن برنج به گمرک اظهار شده که در صف تخصیص ارز و انجام تشریفات گمرکی قرار دارد و مشکل ارز آن‌ها هنوز حل نشده است.

از سوی دیگر ۱۵۰ هزار تن دیگر هنوز به گمرک اظهار نشده؛ زیرا مشکل تامین ارز داشته و حتی بخشی هنوز اسناد مالکیت ندارند.

۵۰ هزار تن دیگر که قبلا در گروه ۱ قرار داشت تامین ارز شده و باید در اختیار شرکت بازرگانی دولتی یا ستاد تنظیم بازار قرار می‌گرفت که در شرف اقدام لازم قرار دارد.

 

ارونقی با اشاره به اینکه در این حالت حدود ۳۵۰ هزار تن برنج ترخیص نشده از گمرک وجود دارد که همراه با ۳۹۲ هزار تنی که تاکنون ترخیص شده به حدود ۷۴۲ هزار تن از ابتدای سال جاری تا کنون می‌رسد، افزود:

در مدت مشابه سال قبل ۸۹۱ هزار تن با ارزشی معادل ۹۵۰ میلیون دلار واردات قطعی برنج داشته‌ایم که ۲۰ درصد بیشتر از امسال بوده است.

به عبارت دیگر سال قبل در این مدت ۸۹۱ هزار تن برنج ترخیص شده بود، اما امسال فقط ۳۹۲ تن برنج تاکنون ترخیص شده است که البته این تنزل، تحت تاثیر توجه به وضعیت تولید داخل و کاهش واردات در این کالا قرار دارد.

 

*** ۳۰۰ هزار تن برنج دپو شده

 

وی با اشاره به موانع ترخیص برنج‌های مانده در گمرک، اظهار کرد:

در حال حاضر دو مشکل اصلی درباره دپوی برنج‌های وارداتی وجود دارد که موضوع اول به برنج‌هایی که در صف تخصیص ارز قرار دارند برمی‌گردد.

این در حالی است که گمرک نمی‌تواند تا زمانی که برای برنج تامین ارز نشده و اعلامیه تامین ارز آن را ندارد نسبت به ترخیص اقدام کند.

با این حال اعلام مسئولان بانک مرکزی از این حکایت دارد که همه برنج‌هایی که درخواست تخصیص ارز آن‌ها مربوط به سال قبل است در صف تخصیص ارز قرار دارد و تامین ارز خواهد شد.

اما یکی از مشکلات اصلی در رابطه با برنج‌های در صف تخصیص ارز به موضوع عدم انتقال اسناد مالکیت برمی گردد؛ به طوری که قسمتی از برنج‌هایی که در صف تخصیص ارز هم قرار دارند، با توجه به عدم انتقال ارز به حساب فروشنده خارجی هنوز انتقال مالکیت اتفاق نیفتاده است.

زمان این ممنوعیت اول مرداد بود که با تصمیم ستاد تنظیم بازار تا اول شهریور تمدید شد، اما در صورتی که از این تاریخ ممنوعیت اعمال شود عملا بیش از ۳۰۰ هزار تن برنج دپو شده و رسوبی خواهیم داشت که مجوز ترخیص ندارند.

 

*** احتمال تصمیمات جدید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون فنی گمرک در پایان ضمن اشاره به شرایط موجود، خاطرنشان کرد:

تصمیماتی توسط مراجع ذیربط از جمله ستاد تنظیم بازار، با عنایت به حقوق مکتسبه در این خصوص، در رابطه با صاحبان برنج‌هایی که قبل از ممنوعیت نسبت به واردات این کالا اقدام کرده‌اند، اتخاذ و ابلاغ شود.

بدیهی است گمرک ایران در این خصوص پیگیری‌های لازم را انجام داده است

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول