کد خبر:204566
پ
حاجی بابایی
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

طرح پیش فروش نفت تا زمان توافق کلی سران قوا اجرایی نمی‌شود

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از اجرایی نشدن طرح پیش فروش نفت تا زمان توافق کلی سران قوا خبر داد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از اجرایی نشدن طرح پیش فروش نفت تا زمان توافق کلی سران قوا خبر داد.

 

*** طرح پیش فروش نفت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدرضا حاجی‌بابایی با اشاره به توقف عرضه اوراق سلف نفتی در بازار بورس برخلاف اعلام قبلی، اظهار کرد:

چند روز گذشته متوجه بیانیه‌ای شدیم که براساس آن قرار بود، از امروز ۵۰۰ هزار بشکه نفت به صورت اوراق بفروش برسد که بعد از بررسی‌ها مشخص شد، این اوراق نیست بلکه تعدادی بشکه نفت را می‌خواهند به صورت سلف بفروش برسانند.

سلفی که هم عناوین سلف را دارد و هم سود به آن تعلق می‌گیرد بنابراین این موضوع در واقع فروش نفت محسوب می‌شود نه اوراق، و ما در هیچ قسمتی از بودجه به دولت مجوز فروش نفت به شکل سلف را نداده‌ایم.

 

*** دولت برای فروش نفت به صورت سلف باید لایحه ارائه کند

 

وی با بیان اینکه اگر دولت به دنبال فروش نفت به صورت سلف است باید لایحه‌ای را به مجلس ارائه می‌کرد، تصریح کرد:

در این راستا با پیگیری‌های مجدانه مجلس، نظر کمیسیون برنامه و بودجه درباره غیرقانونی بودن این طرح و بحث‌های مفصل و مشروح در نشست غیرعلنی صبح امروز عرضه اوراق سلف نفتی در بازار بورس متوقف شد زیرا این مصوبه دولت مطابقتی با تبصره (۱) بودجه درباره فروش نفت و بند (الف)، (ط) و (ی) تبصره (۵) درباره فروش اوراق ندارد.

قرار است، ۲۸ مردادماه در نشست کمیسیون برنامه و بودجه و با حضور مسئولان دستگاه‎های مختلف روند قانونی این طرح بررسی و حل شود.

فروش اوراق اسلامی یا خزانه در قانون بودجه ذکر شده و شرکت نفت هم اکنون می‌تواند، به صورت اوراق با سود بلند مدت بفروشد اما این اوراق خریدار زیادی ندارد و کاری که وزارت نفت با عرضه اوراق سلف نفتی می‌خواست انجام دهد در واقع فروش نفت بجای اوراق بود.

سلف یعنی پول در برابر کالا و اوراق یعنی پول در برابر پول، اما در این طرح نفت در برابر پول عرضه می‌شد و نه اوراق بنابراین باید این کار از طریق روند قانونی انجام شود و امروز عرضه اوراق سلف نفتی در بازار بورس تا طی مراحل قانونی متوقف شد.

 

*** توافق کلی سران قوا 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان با اشاره به نامه روسای قوای مقننه و قضاییه به رهبر معظم انقلاب درباره طرح پیش فروش نفتی، اظهار کرد:

شورای عالی اقتصادی سران قوا طی دو جلسه موضوع پیش فروش ۲۰۰ میلیون بشکه نفتی به مردم را بررسی کرد که بحث‌های گوناگونی مطرح و ما اعلام کردیم که مجلس باید در بحث قانونگذاری این طرح ورود داشته باشد و دیگر آنکه نحوه فروش این مقدار نفت باید مشخص شود.

مجلس و قوه قضاییه درباره فروش قطعی نفت با ذکر شرایطی موافق بودند، بنابراین کلیات متن پیشنهادی دولت در جلسه سران سه قوه تصویب شد اما روی جزئیات آن هنوز توافقی انجام نشده است و تا زمان توافق کلی، طرح پیش فروش نفت به مردم هم اجرایی نخواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول