کد خبر:205100
پ
سجادی
مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت:

بازرسی و رسیدگی به ۸۲ درصد از شکایات مردمی در ۴ ماهه ابتدای سال ۹۹

مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت از بازرسی و رسیدگی به ۸۲ درصد از شکایات مردمی در ۴ ماهه ابتدای سال ۹۹ خبر داد.

مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت از بازرسی و رسیدگی به ۸۲ درصد از شکایات مردمی در ۴ ماهه ابتدای سال ۹۹ خبر داد.

 

*** گشت‌های مشترک بازرسی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجتبی سجادی از برگزاری بیش از ۴۷ هزار گشت مشترک بازرسی و رسیدگی به ۸۲ درصد از شکایات مردمی در ۴ ماهه اول سال ۹۹ خبر داد و گفت:

عملکرد تلفن ۱۲۴ ستاد سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها و اپلیکیشن (سامانه اطلاع رسانی قیمت) طی مدت مذکور ، در راستای نظم دهی و انسجام بیشتر به فرایند تنظیم بازار، بازرسی های مستمر توسط اکیپ های بازرسی و نظارت در ادارات صنعت، معدن و تجارت استان ها صورت می گیرد.

طی مدت مذکور تعداد ۴۷۶۸۰ گشت مشترک بین بازرسان سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها با سازمان تعزیرات حکومتی و دیگر دستگاهها از جمله وزارت جهاد کشاورزی، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، اتاق اصناف و اتحادیه ها و… انجام گرفته است که منجر به تشکیل ۱۹۵۲۲ پرونده تخلف به ارزش حدود ۴۳۰۰ میلیارد ریال گردیده است که جهت بررسی به اداره تعزیرات حکومتی ارسال گردیده است.

 

مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت در ادامه اضافه کرد:

طی مدت مذکور در مجموع ۶۹ هزار و ۲۴۱ فقره شکایت مردمی در خصوص تخلفات صنفی و غیرصنفی از طریق تلفن ۱۲۴ ستاد خبری استان‌ها دریافت گردیده است که از این تعداد ۸۲ درصد شکایات مورد رسیدگی قرار گرفته است و ۱۸ درصد باقی مانده نیازمند اظهارنظر کارشناسی و یا استعلام حقوقی از مراجع ذیربط می باشد، که عمده ترین گزارش مردمی در بخش کالایی، عرضه نان، میوه و سبزی و در بخش خدمات مربوط به تعمیر خودروسبک و کافی نت بوده است که عمده تخلفات مربوط به گرانفروشی و عدم درج قیمت بوده است.

 

*** ارسال پرونده‌های شکایات مردمی به تعزیرات

 

سجادی در مورد تعداد پرونده‌های بررسی شده در چهارماهه نخست سال جاری، تصریح کرد:

طی ۴ ماهه اول سال جاری تعداد ۵۶ هزار و ۷۶۸ پرونده از طریق سازمان‌های صنعت، معدن وتجارت استان‌ها تشکیل و به اداره کل تعزیرات حکومتی ارسال گردیده است که از این تعداد ۶۸ هزار و ۵۹۱ پرونده منجر به رای شده‌اند.

ارزش ریالی پرونده‌ها بیش از ۱۸۶۰۰ هزار میلیارد ریال ذکر شده است و میزان جرائم وصولی ۲۱۴،۹۲۲،۶۶۱،۰۵۸ میلیارد ریال گردیده است.

 

*** راه‌های ارائه شکایات مردمی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت در پایان با اشاره به اینکه رضایت مردم اولویت اصلی است، اظهار داشت:

مردم در صورتی که احساس نمایند در خرید کالا و ارائه خدمات در حق آنها اجحافی صورت گرفته است، با مراجعه به ستاد خبری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و شهرستان‌های تابعه از طریق تلفن ۱۲۴، حضوری، کتبی، پورتال سازمان حمایت به نشانی الکترونیکی www.cppo.ir ، سایت (ir . 124) و اپلیکیشن آپ می‌توانند نسبت به تنظیم شکایت خود اقدام نمایند و چنانچه شکایت قابل پیگیری باشد یعنی در قالب قوانین حمایت از حقوق مصرف کنندگان، نظام صنفی یا تعزیرات حکومتی تعریف شده باشد اقدام خواهد شد.

در طی مدت زمان مذکور تعداد ۶۵۳۱ فقره شکایت از طریق سامانه اطلاع رسانی دریافت که تعداد ۶۱۳۵ پرونده مختومه اعلام شده و از این تعداد ۳۳ درصد تخلف محرز گردیده و گزارش تخلف به مراجع رسیدگی کننده اعلام شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 6 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول