کد خبر:203566
پ
صنعت نساجی و پوشاک
نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک:

ضرورت ارتقای داخلی‌سازی در صنعت نساجی و پوشاک/ کمبود مواداولیه

نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ضمن اشاره به کمبود مواد اولیه در صنعت نساجی بر ضرورت ارتقای داخلی‌سازی این صنعت تاکید کرد.

نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ضمن اشاره به کمبود مواد اولیه در صنعت نساجی بر ضرورت ارتقای داخلی‌سازی این صنعت تاکید کرد.

 

*** نیازهای اساسی صنعت نساجی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجید نامی در خصوص وضعیت صنعت نساجی و پوشاک، اظهار داشت:

امسال به نام جهش تولید نامگذاری شده، در عین حال محدودیت‌هایی در سطح جهانی ناشی از بحران تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا را داریم، بنابراین حرکت به سمت ارتقای داخلی‌سازی در صنعت نساجی و پوشاک اجتناب‌ناپذیر است.

نیاز صنعت نساجی، به‌جز الیاف پلی‌استر که از داخل تامین می‌شود، پنبه، الیاف اکریلیک و ویسکوز نیز از خارج وارد شده و هر گونه توقف در واردات سبب افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها یا کمبود خواهد شد.

نمی‌توان همه مواد، ملزومات و تجهیزات را دست‌کم در کوتاه‌مدت در داخل تامین کرد، به همین دلیل باید طوری عمل شود که واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات تولید دچار وقفه نشود.

ماه‌های گذشته برخی ماشین‌آلات و مواداولیه مورد نیاز این صنعت به دلیل بخشنامه های متعدد بانک ‌مرکزی در ارتباط با تخصیص ارز، بیان منشا ارز و غیره در گمرکات باقی ماندند و انتظار می‌رود در این شرایط حساس شرایط کسب و کار تسهیل شود، زیرا در غیر این صورت قاچاق توسعه خواهد یافت.

 

نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک در ادامه اضافه کرد:

هفته‌های پس از اتمام تعطیلات عید و قرنطینه، وضیعت خوبی در بازار پوشاک پدید آمد، اما به‌تازگی بازار مجدد افت کرده است.

امسال به دلیل ممنوعیت واردات همچنین حضور نداشتن برندهای خارجی، شرایط برای برندهای داخلی خوب است، هر چند در مجموع بازار رونقی شبیه پارسال در همین زمان را تجربه نمی‌کند، زیرا با توجه به شیوع کرونا حجم تقاضا در بازار کاهش دارد.

برندهای ایرانی هنوز با بحران جدی روبرو نشده‌اند، اما تامین مواد اولیه به چالشی اساسی فراروی تولیدکنندگان تبدیل شده است.

 

*** کمبود مواداولیه، مهمترین چالش

 

نامی مهمترین دلایل این چالش را کمبود تخصیص ارز برای واردات مواداولیه و نوسان نرخ ارز برشمرد و خاطرنشان کرد:

که علاوه بر زنجیره تامین (از الیاف گرفته تا پارچه)، در نهایت روی قیمت محصولات نهایی تاثیرگذار می‌شود.

زودتر گشایش وعده داده شده از سوی مسوولان بانک‌مرکزی اتفاق بیفتد تا نوسان کمتری در تولیدات نساجی و پوشاک پدید آید.

‌اکنون ارز برای واردات الیاف و ماشین‌آلات وجود دارد، اما به میزان حداقلی تخصیص داده می‌شود.

ارز نیمایی برای واردات الیاف و ارز حاصل از صادرات برای واردات نخ، پارچه و ماشین‌آلات تخصیص می‌یابد، اما ارز حاصل از صادرات با آن نرخ‌هایی که به شکل رسمی اعلام می‌شود، متفاوت بوده و اغلب نزدیک به نرخ‌های بازار آزاد است.

واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت به‌تدریج در حال انجام است، اما ذخیره سازی مواد در انبارها رو به کاهش است و باید جنس جدید جایگزین شود.

 

*** تولید ماسک در کشور

 

نامی ضمن اشاره به اینکه افت بازارها، ناشی از شیوع کروناست، خاطرنشان کرد:

بسیاری از واحدها به سمت تولید ماسک هدایت کرد و بخشی از زیان‌ها جبران شد، اما در تامین پارچه و مواد اولیه مورد نیاز تولید ماسک نیز کمبودهایی وجود دارد، زیرا در برهه‌ای دلالان مشکلاتی برای تامین پارچه ایجاد کردند و امروز نیز پارچه تولید ماسک سهمیه‌بندی است.

اکنون وزارت صنعت کنترل دقیقی بر تولید ماسک دارد، اما اجباری شدن استفاده از ماسک و به تبع آن افزایش تقاضا، کمبودهایی ایجاد کرد که عمده کسری در زمینه ماده اویلیه ملتبلون (مورد استفاده در یکی از لایه‌های تولید ماسک) است؛ این ماده در داخل نیز تولید، اما باید بخشی از آن وارد شود.

توانایی لازم برای تولید روزانه ۱۱ میلیون عدد ماسک در کشور وجود دارد، در تولید آن هیچ مشکلی نداشته و حتی امکان صادرات نیز وجود دارد.

 

*** ماشین‌آلات تولید ماسک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رییس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک در پایان پیرامون ماشین‌آلات تولید ماسک، اظهار داشت:

ماشین‌آلات ایرانی از بازدهی و کیفیت کار خوبی برخوردار نیستند و همچنان ماشین‌آلات از چین وارد می‌شوند و مشکلی در تامین ماشین‌آلات چینی وجود ندارد و پس از واریز پول به حساب شرکت‌ها، در مدت دو هفته دستگاه‌ها تحویل می‌شود.

برخی شرکت‌ها از اسفندماه پارسال و عمده شرکت‌ها در فروردین و اردیبهشت امسال به سمت تولید ماسک رفتند و با رونق گرفتن نسبی بازار پوشاک، اکنون شرایط خوبی در وضعیت واحدهای تولیدکننده بخش نساجی و پوشاک وجود دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول