کد خبر:196477
پ
شمش
عضو انجمن نوردکاران:

عرضه شمش خارج از بورس تخلف است/ نگاه واقع‌بینانه سرپرست وزارت صنعت

عضو انجمن نوردکاران معتقد است هرگونه عرضه شمش خارج از بورس تخلف است.

عضو انجمن نوردکاران معتقد است هرگونه عرضه شمش خارج از بورس تخلف است.

 

*** فروختن شمش توسط تولیدکنندگان ممنوع  

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، احمد خوروش درخصوص تخلف عرضه خارج از بورس، اظهار داشت:

تولیدکنندگان شمش، اجازه فروش مستقیم و خارج از بورس را ندارند و طبق قوانین و دستورالعمل‌های سازمان حمایت و تعزیرات، هرگونه عرضه خارج از بورس تخلف محسوب می‌شود.  

البته ممکن است که این اقدام در راستای حل مشکلات کارگری و داخلی یک واحد باشد؛ اما در کشور واحدهای نوردی بسیار گسترده ای فعال است که نیاز به مواد اولیه دارند که متاسفانه برای تولیدات خود با کمبود شمش مواجه هستند و نیاز است که از این واحدها نیز حمایت شود، زیرا که تولیدکنندگان شمش اجازه فروش مستقیم و خارج از بورس را ندارند و طبق قوانین و دستورالعمل های سازمان حمایت و تعزیرات، هرگونه عرضه خارج از بورس تخلف محسوب می‌شود.

گرچه ممکن است موافقت با عرضه مستقیم و خارج از بورس ۶۰ هزار تن شمش در رابطه با حل مسائل کارگری یک مجموعه خاص باشد، اما اگر واقعا وزارتخانه با دید مثبت به همه واحدها توجه نکند، این مشکلات به سایر واحدهای تولیدی نیز بسط پیدا می‌کند.

 

*** نگاه واقع‌بینانه سرپرست وزارت صنعت

 

عضو انجمن نوردکاران با ابراز امیدواری برای پیگیری موضوع از سمت سرپرست وزارت صنعت نسبت به این نامه، گفت:

خوشبختانه حسین مدرس خیابانی با هوشیاری تمام پیگیر این موضوعات هست و به قضایا با نگاه واقع بینانه‌تری نگاه می‌کنند و امیدواریم با همین دید، جلوی چنین دیدگاه‌های تبعیض آمیزی گرفته شده و مورد تایید قرار نگیرد.

همچنین عرضه خارج از بورس محصول استراتژیکی است که قیمت سایر محصولات زنجیره فولاد را تعیین می کند، منطقی نیست.

خوشبختانه طی هفته جاری رییس جمهوری بر لزوم تقویت بورس کالا و افزایش عرضه محصولات فولادی و پتروشیمی و همچنین جهش تولید تاکید کردند تا تولید صنایع پایین دستی فولاد با ارزش افزوده بالاتر و جلوگیری از خام فروشی افزایش یابد که با توجه به تاکیدات ایشان، موضوع کاملا روشن است که باید نگاه ویژه‌ای به تامین مواد اولیه تولیدکنندگان این حوزه در بورس صورت گیرد، اما باید دید دستورات آقای روحانی برای جهش تولید با تکیه بر تامین مواد اولیه جهت افزایش تولید واحدها تا چه حد و چه زمانی عملیاتی می‌شود.

 

*** معاملات محصولات فولادی در بورس  

 

 وی پیرامون طرح شایعاتی برای خروج محصولات فولادی از بورس، بیان کرد:

محصولات فولادی سال‌هاست در بورس مورد معامله قرار گرفته‌اند و اگر قرار باشد معاملات در بورس انجام نشود، کل بازار را در بحث قیمت گذاری‌ها و نحوه تخصیص سهمیه‌ها واحدهای تولیدی با مشکل مواجه می‌سازد و برای بازار تنش‌های جدیدی ایجاد می‌شود.

این در حالی است که بورس جایگاه بسیار خوب و شفافی برای انجام معاملات این نوع محصولات است.

گرچه باید با افزایش عرضه‌ها مانع از بروز رقابت‌های سنگین در این بازار شد و اجازه داد دستورالعمل‌ها و قوانین به درستی در آن به اجرا درآید.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو انجمن نوردکاران در پایان، اظهار داشت:

طبق آمارهای اعلامی حدود ۲۲ میلیون تن تولید فولاد در کشور داریم که تنها ۱۲ میلیون تن آن مصرف داخلی است و طبیعتا کمبودی نداریم، به همین دلیل اگر این میزان نیاز بازار داخل به صورت کامل و عادلانه تامین شود، مشکلی در بازار نخواهیم داشت، به طوری که از یک سو، قیمت‌ها عادلانه خواهد بود و از سوی دیگر، مصرف کننده نهایی ضرر نخواهد کرد.

متاسفانه حضور گروه‌های مافیایی در مقابل وزارت صنعت مانع از حل مشکلات و موانع موجود در تحقق جهش تولید شده است که اگر این گروه‌ها اجازه دهند منافع موجود به صورت عادلانه در کل زنجیره تقسیم شود التهاب بازار فروکش خواهد کرد.

حال آنکه اگر این تنش‌ها ادامه‌دار باشد، در وهله اول تولیدکنندگان متضرر می‌شوند و در وهله بعدی مصرف کننده نهایی و در نهایت اوضاع از اینکه در حال حاضر با آن مواجه هستیم، وخیم‌تر خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − سه =

کلید مقابل را فعال کنید