کد خبر:196610
پ
سقف نرخ سود اوراق ودیعه بانک مرکزی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

سقف نرخ سود اوراق ودیعه بانک مرکزی مشخص شد

شورای فقهی بانک مرکزی سقف حداکثر نرخ سود اوراق ودیعه را معادل نرخ تورم سالانه تعیین کرده است.

شورای فقهی بانک مرکزی سقف حداکثر نرخ سود اوراق ودیعه را معادل نرخ تورم سالانه تعیین کرده است.

 

*** نرخ سود اوراق ودیعه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدتی پیش بانک مرکزی از انتشار اوراق ودیعه دو ساله خبر داد که بر اساس آن به شورای پول و اعتبار پیشنهاد شده است که ۵۰ هزار میلیارد تومان‌اوراق ودیعه با سررسید دو ساله توسط بانک مرکزی منتشر شود.

اوراق ودیعه در واقع ابزار مالی برای جمع‌آوری نقدینگی توسط بانک مرکزی است که به این صورت بانک مرکزی با انتشار اوراق ودیعه، معادل اوراق فروخته شده را در مدت معینی نزد خود نگه می‌دارد و امکان استفاده از این پول وجود نخواهد داشت، با این اقدام بانک مرکزی می‌تواند بخشی از نقدینگی و پایه پولی موجود در کشور را کاهش و نرخ تورم را کنترل کند بنابراین کارکرد اوراق‌ودیعه تا حدودی شبیه به‌ اوراق قرضه است.

شورای فقهی در جریان بررسی فقهی شرایط انتشار اوراق، حداکثر نرخ سود اوراق‌ودیعه را معادل نرخ تورم سالانه تعیین کرده است که البته این به معنای آن نیست که بانک مرکزی ملزم خواهد بود اوراق‌ودیعه را حتما معادل نرخ تورم سالانه تعیین کند بلکه شورای فقهی بانک مرکزی سقف نرخ سود این اوراق را معادل نرخ تورم اعلام کرده است.

بر اساس آخرین آمار نرخ تورم در تیر ماه ۹۹ معادل ۲۶٫۴ درصد بوده است اما معلوم نیست به نظر می‌رسد بانک مرکزی ملاک نرخ سود اوراق ودیعه را نرخ تورم هدف‌گذاری شده برای سال جاری تعیین خواهد کرد. بنابراین اگر بانک مرکزی سقف نرخ سود را سقف تورم هدف‌گذاری شده تعیین کند، حداکثر نرخ سود اوراق ودیعه بانک مرکزی ۲۲ درصد خواهد بود.

 

*** انتشار اوراق در انتظار جلسه آتی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پیشنهاد انتشار ۵۰ هزار میلیارد تومان ‌اوراق‌ودیعه با سررسید دو ساله در دستور کار جلسه آتی شورای پول و اعتبار قرار دارد و پس از تصویب بانک مرکزی می‌تواند به انتشار این اوراق مبادرت کند.

 

wkhdu

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید