کد خبر:196596
پ
کبیری
معاون تعاون وزیر کار:

توانمندسازی تعاونی‌ها ۱۲ برابر افزایش یافت

معاون تعاون وزیر کار از افزایش ۱۲ برابری توانمندسازی تعاونی‌ها خبر داد.

معاون تعاون وزیر کار از افزایش ۱۲ برابری توانمندسازی تعاونی‌ها خبر داد.

 

*** رویکرد وزارت تعاون

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد کبیری درباره بهبود الگوی کسب و کارهای تعاونی در کشور، اظهار داشت:

در ایران ۹۴ هزار تعاونی فعال وجود دارد که بیش از ۱٫۷ دهم میلیون شغل ایجاد کرده اند و با ۱۰ میلیون عضو در سه حوزه تولیدی و توزیعی و خدماتی در حال فعالیت هستند. ۵۴ درصد این تعاونی ها تولیدی، ۳۲ درصد خدماتی و مابقی توزیعی هستند.

 

معاون تعاون وزیر کار با اشاره به نقش تعاون در حوزه‌های اقتصادی، گفت:

در ایران بیش از ۹۰درصد امور صیادی ،بیش از ۶۵ درصد پرورش و تولید میگو و ۲۲ درصد تولید گوشت سفید در ایران توسط تعاونگران انجام می شود.

در بخش صنعت و معدن ، خدمات و حوزه توزیعی نیز بخش تعاون در ایران توانسته سهم قابل توجهی را به خود اختصاص دهد که از آن جمله می توان به سهم ۲۰ درصدی در حمل و نقل شهری و ۷۰ درصد حمل و نقل جاده ای و مسافری بین شهری اشاره کرد.

 

کبیری با بیان اینکه وزارت تعاون موظف به پشتیبانی از این تعاونی‌ها برای توسعه وگسترش فعالیت‌هایشان است، افزود:

در یک سال اخیر برای توسعه فعالیت‌های بخش تعاون رویکردهای جدیدی را دنبال کرده‌ایم و مطمئن هستیم که با توسعه بخش تعاون می‌توان برای توسعه رفاه اجتماعی و ایجاد و تثبیت پایدار اشتغال منطقه‌ای از طریق جذب سرمایه‌های خرد مردمی استفاده کرد.

با توسعه روح تعاون و همینطور ساختارهای مبتنی بر تعاونی می‌توان به اقتصاد ایران و باز توزیع عادلانه ثروت کمک شایانی کرد.

در یک سال گذشته رویکردهای جدیدی از جمله توسعه شفافیت با جدیت بیشتری در بخش تعاون دنبال شده است.

افزایش اعتماد عمومی و جذب سرمایه‌های خرد مردمی را به دنبال خواهد داشت.

توسعه نوآوری، افزایش بهره وری، توانمندسازی تعاونی‌ها برای افزایش قدرت خوداتکایی و رقابت پذیری تعاونی‌ها در بازار پرریسک و پررقابت ایران از دیگر رویکردهایی وزارتخانه است.

 

*** ارائه تسهیلات به شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان

 

وی با اشاره به بخش توسعه دولت الکترونیک و شفافیت به راه اندازی سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون ایران که پنجره واحد خدمات به تعاونگران است، گفت:

توسعه دولت الکترونیک برای ارایه خدمات بهتر به تعاونگران ،گسترش فعالیت های تعاونی ها با رویکرد توسعه بازار، حمایت از تعاونی های زنان، جوانان و توان یابان از دیگر اقداماتی است که انجام شده است.

ایجاد امکان نظارت مستمر و هوشمند اعضا بر فعالیت‌های هیأت مدیره‌ها و مدیران عامل آنها فراهم شده چرا که توسعه دولت الکترونیک به کارایی بیشتر و خدمات سریع تر و ارزان تر منجر خواهد شد.

 

کبیری با بیان اینکه در توسعه نوآوری در بخش تعاون ایران با کمک بخش غیردولتی، مراکز نوآوری تخصصی بخش تعاون در کشور راه اندازی شده است، افزود:

هدف این بوده که با ارایه مشاوره کسب و کارها به توسعه R&D در تعاونی‌ها و همین طور شتاب دهنده‌های تعاونی کمک کرد تا استارت آپ‌های آنها تشکیل و خروجی نوآور و نوبنیان با سرعت بیشتری دنبال شود.

با کمک معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، برنامه ویژه‌ای برای حمایت از شرکت‌های تعاونی دانش بنیان آغاز کردیم، برای اولین بار صندوق‌های جسورانه و VC در بخش تعاون با کمک بخش غیردولتی تاسیس شد که نتایج آن به زودی مشخص می‌شود.

با کمک بخش غیردولتی در حوزه تعاون، روش‌های جدید تأمین مالی از جمله بحث تامین مالی خرد تضمین شده را دنبال کردیم که در آن تعاونگران عزیز می‌توانند طرح‌های ویزیبل و بَنکبل خود را در اختیار صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون و در صورت تایید برای جذب سرمایه‌های خرد مردمی در انظار عمومی قرار دهند.

 

*** افزایش ۱۲ برابری توانمدسازی تعاونی‌ها

 

کبیری با بیان اینکه اکنون ۱۰۴ تعاونی توسعه عمران و شهرستان در ۲۷ استان کشور تشکیل شده، افزود:

صندوق ضمانت تعاون، اصل سرمایه‌هایی که در این طرح‌ها جذب می‌شود را تضمین می‌کند و بانک توسعه تعاون نیز برای توسعه فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان و شتاب دهنده‌های تعاونی دانش بنیان تسهیلات و خط اعتباری با نرخ ترجیحی و یارانه دار را در اختیار آنها قرار می‌دهد.

با همه محدودیت‌های منابع دولتی، بودجه شکل‌گیری توانمندسازی تعاونی‌ها را ۱۲ برابر افزایش دادیم تا با توسعه آموزش‌ها و همینطور کمک به خودپژوهشی و تعاونی‌ها کمک کنیم آنها با شرایط جدید بازار و شرایط جدیدی که کشور ایران با آن روبرو است خودشان را تطبیق دهند.

در بحث توسعه تعاونی‌های روستایی، طرح روستا تعاون دنبال و با حمایت از ۸۵۸ تعاونی ۱۰ هزار و ۴۶۱ شغل ایجاد شد.

طرحی را دولت جمهوری اسلامی ایران در قالب طرح اشتغال روستایی دنبال می‌کرد که نهایتا سهم ۲۰ درصدی این اعتبارات را برای بخش تعاون جذب کردیم.

 

*** اشتغالزایی بیش از ۱۲۰ هزار نفر در شرکت‌های تعاونی

 

معاون امور تعاون وزیر کار با بیان اینکه برای تقویت و توسعه تعاونی‌ها به دنبال ایجاد الگویی موفق، کارآمد و بهره‌ور هستیم، بیان کرد:

در نظر داریم با تکمیل و توسعه زنجیره‌های کسب و کار تعاونی‌ها کوبا استفاده از تجربیات و کارآمدی بنگاه‌های پیش رو و صاحب قدمت در بازار، محصولات تعاونی‌های خرد را به بازارهای داخلی و جهانی برسانیم.

از همین منظر طرحی در استان‌های مختلف شروع شده که با حضور بنگاه‌های پیشران در کنار تسهیل‌گران، بازار محصولات تعاونی‌هایی که در سطح خرد در حال فعالیت هستند توسعه یابد.

با همکاری وزارت ورزش و جوانان، تعاونی جوانان و نظام انگیزشی و تشویقی جدید ایجاد شد.

در حال حاضر ۱۰ هزار و ۲۶۵ شرکت تعاونی زنان، با عضویت ۱۱۹ هزار نفر و اشتغال‌زایی بیش از ۱۲۰ هزار نفر در سطح کشور وجود دارد.

 

لطیفی در تشریح حمایت از سایر اقشار آسیب‌پذیر نظیر توان‌یابان و زنان سرپرست خانوار نیز به امضای تفاهم ‌نامه با سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت:

در همین مدت از تشکیل و توسعه تعاونی‌های توان‌یابان حمایت کردیم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شیوع ویروس کووید ۱۹ و تاثیرات آن بر تعاونی‌ها ، اظهار داشت:

با کمک بخش غیردولتی برای توسعه و تغییر خطوط تولید تعاونی‌ها متناسب با تقاضای جدیدی که در بخش سلامت در ایران ایجاد شد، یک خط اعتباری در اختیار تعاون‌گران برای تولید ماسک و مواد ضدعفونی‌‌کننده و آنچه که شبکه بهداشت کشور به آن نیاز داشت اختصاص یافت.

 

*** افزایش ظرفیت تولید مواد موردنیاز بهداشت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان با بیان اینکه کمتر از ۳ ماه بخش تعاون توانست در حوزه تولید مواد مورد نیاز بخش بهداشت کشور، ظرفیت خود را به بیش از ۲ برابر افزایش دهد، اظهار داشت:

در نهایت هم با توجه به شعار سال ICE برای بخش تعاون در دنیا یک نظام تشویقی و انگیزشی برای فعالیت تعاونی‌های ایرانی در چارچوب فعالیت‌های زیست‌محیطی ایجاد و در جشنواره تعاونی‌های برتر که در ایران به صورت سالانه برگزار می‌شود شاخصی را برای تعاونی‌های سبز تعیین کردیم.

با کمک نهادهای مالی و مشاوره‌ای بتوان حمایت ویژ‌ه‌ای را از تعاونی‌هایی که فعالیت‌های خودشان را سازگار با محیط زیست تعریف کرده اند به عمل آورد.

 

ofv’chvd wkuj

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید