کد خبر:196151
پ
پویش ملی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

هفته هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید/ بهره‌برداری از ۵ طرح صنعتی و بازرگانی

در هفته هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید ۵ طرح بزرگ صنعتی و بازرگانی در استان‌های مازندران، خوزستان و فارس به دستور رئیس جمهور و با حضور سرپرست وزارت صنعت و معاونین وی به بهره‌برداری رسید.

در هفته هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید ۵ طرح بزرگ صنعتی و بازرگانی در استان‌های مازندران، خوزستان و فارس به دستور رئیس جمهور و با حضور سرپرست وزارت صنعت و معاونین وی به بهره‌برداری رسید.

 

*** ایستگاه هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید در خوزستان

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ایستگاه هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید در استان خوزستان، اظهار داشت:

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان نخستین حلقه از چرخه معدنکاری یعنی اکتشاف، وظیفه اکتشافات مواد معدنی به ویژه سنگ‌آهن به عنوان خوراک اولیه شرکت‌های فولادی را به عهده دارد و در حال حاضر مساحتی بالغ بر ۹۵۰ هزار کیلومتر مربع از کشور را مورد شناسایی و پی‌جویی قرار داده که منجر به شناسایی محدوده‌های امیدبخش در کشور شده است.

 

علیرضا شهیدی درباره افتتاح فاز دوم طرح تولید شمش و میلگرد فولادی مجتمع فولاد روهینا جنوب دزفول گفت:

کلنگ‌زنی این مجتمع در سال ۹۱ انجام شد و سال ۹۵ مرحله توسعه این مجتمع آغاز شد که در حال حاضر نیز جهت افتتاح و بهره‌برداری در این مجتمع حضور داریم.

تولید شمش فولاد کم آلیاژ با ظرفیت سالانه ۴۵۰ هزارتن و تولید میلگرد عاج‌دار به صورت کلاف و شاخه‌ای با تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن را از امروز در مجتمع فولاد روهینا جنوب خواهیم داشت.

 

وی با بیان این‌که حدود ۱۵۰ میلیون دلار به صورت ارزی و ۳۰۰ میلیارد تومان به صورت ریالی در این مجتمع سرمایه‌گذاری شده، افزود:

اعتبارات توسط بانک‌های عامل صنعت و معدن وصادرات واگذار شده و ماشین‌آلات به کار رفته نیز جزو بهترین دستگاه‌ها در نوع خود است.

 

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با بیان این‌که مجتمع فولاد روهینا جنوب دزفول در زمینی به مساحت ۳۶۱ و ۸۰۱ متر مربع تاسیس شده، گفت:

زیر بنای این مجتمع حدود ۳۲هزار و ۱۴۰ متر مربع با توان برق ۶۵ مگاوات و میزان آب مصرفی حدود ۸۰۰هزار متر مکعب است که در مرحله توسعه برای ۴۰۰ نفر به طور مستقیم و حدود ۲هزار نفر بطور غیرمستقیم اشتغال‌زایی خواهد کرد.

 

*** تحقق ظرفیت تولید ۳۸ میلیون تنی شمش فولادی

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره وضعیت تولیدات میلگرد در کشور، اظهار داشت:

تعداد ۱۴۲ واحد تولید میلگرد فولادی در کشور وجود دارد که با احتساب مجتمع فولاد روهینا جنوب دزفول به ظرفیت اسمی حدود ۲۱٫۷ میلیون تن خواهیم رسید.

همچنین ۸۴ واحد بزرگ تولید شمش فولادی در کشور وجود دارد که افتتاح طرح مذکور مجموع تولیدات به۳۸ میلیون تن خواهد رسید.

پیش‌بینی می‌شود در بخش تولید شمش فولادی تا پایان سال ۹۹ تعداد ۱۲ طرح به ظرفیت اسمی سالانه حدود ۷٫۶ میلیون تن و حجم سرمایه‌گذاری حدود ۱۵هزار و ۲۰۰میلیارد و اشتغالزایی برای ۶۱۰۰ نفر در کشور به وجود آید.

 

*** افزایش ۵۵ درصدی ظرفیت تولید کربنات سدیم کشو

 معاون امور صنایع وزارت صمت در ایستگاه هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید و در مراسم افتتاح طرح تولید کربنات سدیم فیروزآباد در استان فارس، اظهار داشت:

این طرح در زمینه تولید کربنات سدیم سبک و سنگین در شهرستان فیروزآباد استان فارس فعالیت می‌کند و ظرفیت تولید ۳۲۰ هزار تن در سال را در فاز اول دارد.

اشتغال بیش از هزار نفر در این صنعت به صورت مستقیم و سرمایه‌گذاری بیش از ۲ هزار میلیارد تومان از دیگر ویژگی های این طرح است.

این طرح توسط متخصصان داخلی و با ساخت داخل ۷۰ درصدی ساخته شده است که این موضوع جزو مزیت‌های این طرح می‌باشد.

تا پیش از راه اندازی این طرح ظرفیت کشور در حوزه کربنات سدیم که ماده اولیه صنعت شیشه، پودر شوینده و بلور است، ۵۷۷ هزارتن بوده که با افزایش ۳۲۰ هزار تنی این طرح ظرفیت تولید به نزدیک به ۹۰۰ هزارتن در سال رسیده است و بیش از ۵۵ درصد رشد در ظرفیت تولید داریم.

 

مهدی صادقی نیارکی در ادامه افزود:

برای تامین مواد اولیه شوینده و شیشه در سالهای قبل سهمیه بندی می کردیم و امروز نه تنها به سهمیه بندی نیاز نداریم بلکه با راه اندازی این فاز و فاز تکمیلی( که ماشین آلات نصب شده است) بالغ بر یک میلیون تن ظرفیت صادراتی داریم.

از لحاظ ارز اوری این صنعت به ازای هر تن، ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار ارزش صادرات دارد و با صادرات یک میلیون تن سالیانه بالغ بر ۲۰۰ میلیون یورو ارزآوری از طریق همین پروژه نصیب کشور می شود.

این طرح در زمینه فرآوری مواد اولیه با ارزش افزوده بالا نیز مزیتهای زیادی دارد، معادن بسیار زیادی در اطراف این پروژه داریم که با فعالسازی این طرح تمام مواد اولیه این معادن با ارزش افزوده بالاتر قابلیت صادرات دارد.

 

*** فارس در رتبه چهارم تعداد واحدهای صنعتی

 

وی در خصوص اشتغالزایی طرح نیز گفت:

بیش از هزار نفر در همین فاز مشغول به کار شدند که در توسعه منطقه بسیار تاثیر خواهد گذاشت.

صنایع تکمیلی شیشه، بلور و شوینده قابلیت پیرامونی این صنعت را دارد و باید دنبال شود.

 

معاون امور صنایع وزیر صنعت همچنین در پایان با اشاره به موضوع آبگیری سد هایقر فیروزآباد که ۹۰ درصد پیشرفت کاری دارد، اظهار داشت:

اگر این سد توسط وزارت نیرو به بهره برداری برسد در بازه زمانی بسیار کوتاه تا پایان سال به ظرفیت یک میلیون تن تولید با ارزآوری ۲۰۰ میلیون یورو خواهیم رسید.

رتبه چهارم تعداد واحدهای صنعتی کشور متعلق به استان فارس با ۳ هزار و ۸۸۸ واحد صنعتی است و از ابتدای سال تا پایان تیرماه ۷۵ واحد با اشتغال بیش از ۱۱۵۳ نفر و سرمایه گذاری بیش از ۱۴ هزار میلیارد دلار به بهره برداری رسیده است.

این در حالی است که سال گذشته ۹۰ طرح با سرمایه گذاری ۲۰۸ میلیارد دلار به بهره برداری رسیده است که جهشی در رقم سرمایه گذاری بوده است.

در ۲۲ خردادماه در شرکت انتخاب، وضعیت لوازم خانگی را گزارش دادیم ، با افتتاح آن طرح در حوزه یخچال فریزر امروز نسبت به مدت مشابه ۷ درصد رشد تولید داشته ایم. افزایش تولید در لباسشویی ۱۱۵ درصد و تلویزیون ۴۹ درصد نیز بوده است، این طرح ها باید در سفره مردم نمود یابد و این مسیر تداوم دارد.

 

*** افتتاح طرح تولید کربنات سدیم فیروزآباد در پویش ملی تولید، تداوم امید

 

همزمان با هفته هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید، طرح تولید کربنات کلسیم فیروزآباد با حضور معاون امور صنایع وزارت صمت و با دستور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور کشورمان مورد بهره برداری قرار گرفت.

 فاز اول این طرح متعلق به شرکت کربنات سدیم کاوه، ظرفیت تولید ۳۲۰ هزار تن کربنات سدیم را دارد.

برای راه اندازی این طرح ۷ هزار و ۲۴۷ میلیارد ریال و ۸۵ میلیون دلار مجموعاً ۲۰۶۷ میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است که برای ۱۰۰۰ نفر ایجاد شغل کرده است.

۵ واحد تولید کربنات سدیم به ظرفیت اسمی سالیانه ۸۹۷ هزار تن با احتساب این طرح تاکنون در کشور به بهره‌برداری رسیده است.

 

*** سرمایه‌گذاری ۴۴ میلیارد تومانی شرکت بازرگانی دولتی ایران

 

با دستور رئیس جمهور و با حضور مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران دو پروژه مهم سیلوی فلزی به ظرفیت مجموع ۷۰ هزار تن در شهرستان‌های اقلید و داراب استان فارس به بهره‌ برداری رسید.

سیلوی فلزی شهرستان اقلید ۳۰ هزار تن ظرفیت ذخیره‌سازی گندم دارد که با تجهیزات پیشرفته و به‌روز ساخته شده و با قابلیت کنترل از راه دور آماده بهره‌برداری است.

سیلوی دیگر نیز به ظرفیت ذخیره‌سازی ۴۰ هزار تن در شهرستان داراب ساخته شده است.

این دو سیلو مختصات مشترک دارند و برای ساخت این دو سیلوی دولتی در مجموع ۴۴ میلیارد تومان صرف شده و ارزش کل به روز شده این دو سیلو ۱۱۵ میلیارد تومان است که توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران عملیاتی شده اند.

مهمترین ویژگی این سیلوها داشتن سیستم‌ مانیتورینگ دما و هوادهی، سیستم pLc، سیستم نمونه‌بردار اتوماتیک و حفره تخلیه مستقل است که قابلیت کنترل از راه دور را دارد.

 

*** هفته هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید

 

در هفته هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید ۵ طرح بزرگ صنعتی و بازرگانی در استان‌های مازندران، خوزستان و فارس با دستور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور کشورمان به بهره برداری رسید.

امروز و در هفته هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید و همزمان با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان مازندران و معاونین وی در استان های خوزستان و فارس، ۵ طرح آرین شیمی، فولاد روهینا جنوب، کربنات سدیم کاوه و ۲ طرح سیلوی فلزی به صورت ویدئو کنفرانس و توسط دکتر حسن روحانی افتتاح شدند.

در این آیین، شرکت آرین شیمی در منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد استان مازندران با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار متر مکعب تخته فیبر خام با چگالی متوسط از چوب (MDF) به بهره‌برداری خواهد رسید.

برای راه اندازی واحد آرین شیمی تولیدی بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده که زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر را فراهم آورده است.

همچنین طرح تولید کربنات سدیم سبک و سنگین با ظرفیت تولید ۳۲۰ هزار تن در گروه صنعتی شیشه کاوه در شهرستان فیروزآباد استان فارس در هفته هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

برای راه اندازی این طرح بیش از ۲ هزار و ۶۷ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده است که اشتغال ۱۰۰۰ نفری را فراهم کرده است.‌

همچنین شرکت فولاد روهینا جنوب در شهرستان دزفول استان خوزستان با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی بهره برداری رسیده است.

این مجتمع در زمینه تولید شمش و میلگرد فولادی با ظرفیت ۴۵۰ هزار تن فعالیت می کند و زمینه اشتغال مستقیم ۴۰۰ نفر را فراهم آورده است.

 

*** افتتاح پروژه سیلوی ۳۰ هزار تنی ذخیره سازی گندم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در هفته هشتم پویش ملی تولید، تداوم امید همچنین سیلوی فلزی ۳۰ هزار تنی شهرستان اقلید مورد بهره برداری قرار گرفت.

این مجموعه دارای یک انبار نیمه مکانیزه به ظرفیت ۳۰۰۰ تن است که با احداث سیلوی فلزی به ظرفیت ۶۰ هزار تنی رسیده است.

پروژه سیلوی ۳۰ هزار تنی ذخیره سازی گندم اقلید با هدف تحویل و ذخیره سازی محصول گندم کشاورزان منطقه و استفاده بهینه از ظرفیت تخلیه و بارگیری جاده‌ای احداث شده است و اراضی کشاورزی مرغوب و قابل کشت در منطقه و پتانسیل بالایی کشاورزی در اجرای هر چه سریعتر پروژه موثر بوده است.

افتتاح سیلو ۴۰ هزار تنی داراب در استان فارس دیگر طرح مورد افتتاح در هفته هشتم پویش ملی تولید، تداوم تولید است که با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد تومانی شرکت بازرگانی دولتی ایران و ظرفیت اشتغال زایی برای حدود ۳۰ نفر امروز با دستور رئیس جمهور افتتاح شد.

 

به روزرسانی

انتهای پیام///

منبع
https://sanayepress.com
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید