کد خبر:195845
پ
حسین میرزایی
مدیرعامل آزمایشگاه دولت الکترونیک:

پنج چالش اصلی تبادل اطلاعات بین دستگاهی

مدیرعامل آزمایشگاه دولت الکترونیک پنج چالش اصلی تبادل اطلاعات بین دستگاهی را تشریح کرد

مدیرعامل آزمایشگاه دولت الکترونیک پنج چالش اصلی تبادل اطلاعات بین دستگاهی را تشریح کرد.

 

*** پنج چالش اصلی تبادل اطلاعات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین میرزایی پنج چالش اصلی تبادل اطلاعات بین دستگاهی را تشریح کرد و گفت:

یکی از تکالیف قانونی دستگاه‌ها و قوای مختلف تبادل اطلاعات با هدف افزایش کارآمدی فرایندها و جلوگیری از بروز تخلفات است، به طور مثال نیروی انتظامی سرویس استعلام مشخصات خودرو مبتنی بر پلاک را در اختیار بیمه مرکزی قرار داده است تا شرکت‌های بیمه در زمان صدور بیمه شخص ثالث از ورود اطلاعات نادرست خودرو جلوگیری به عمل آید و هر دستگاه نیازمند دریافت و ارائه تعداد زیادی سرویس استعلام است.

 

*** مسائل اساسی در کشور

 

مدیرعامل آزمایشگاه دولت الکترونیک با توجه به محرمانگی اطلاعات، افزود:

این موضوع دستاویزی برای عدم ارائه اطلاعات توسط دستگاه‌ها است و محرمانگی چارچوب ندارد، نمی‌توان گفت هر اطلاعاتی محرمانه است ضمن اینکه موضوع انتشار عمومی داده‌ها نیست که بحث محرمانگی مطرح باشد، بحث ما تبادل اطلاعات بین دو دستگاه است و تا به حال هیچ سازمانی مسئولیت تعریف محرمانگی را به تفکیک داده و سازمان نپذیرفته است.

 

میرزایی پیرامون سرعت پایین فرایند تبادل داده، تصریح کرد:

بسیاری از دستگاه‌ها  به دلیل کندی نظام اداری و کارشناسی آنها ماه‌ها زمان می‌برد تا نسبت به ارائه یک داده متقاعد شوند و رویه تبادل اطلاعات باید تبدیل به یک رویه دائمی و سریع شود و باید سیستم‌های تبادل داده واکنش سریع شوند.

وی با تاکید بر دریافت هزینه به ازای تبادل داده، خاطرنشان کرد:

هنوز برخی دستگاه‌ها داده را ابزاری برای درآمدزایی می‌دانند، داده متعلق به کشور است و به هیچ وجه نباید تبادل داده بین دستگاه‌ها توام با تبادل هزینه صورت پذیرد.

 

مدیرعامل آزمایشگاه دولت الکترونیک پیرامون عدم پایداری و تداوم در تبادل داده، بیان کرد:

تبادل داده تابعی از علایق مدیران است، سیاست سازمان در خصوص تبادل داده‌ها باید ثابت باشد و بعد از تغییر مدیران باید به سراغ مدیران جدید بروید، اگر علاقه داشته باشند داده را می‌دهند و اگر نه جریان داده قطع خواهد شد.

 

میرزایی با اشاره به طرف تعامل شدن یک دستگاه با چندین دستگاه، گفت:

علی القاعده دستگاه باید اطلاعات را به مرجعی نظیر سازمان فناوری اطلاعات ارائه دهد و دستگاه‌های دیگر با اخذ مصوبه از مراجعی نظیر کارگروه تعامل پذیری شورای اجرایی فناوری اطلاعات، صرفا کارهای فنی را انجام بدهند و وارد گفتگوی دو به دو با دستگاه نشوند، این گفتگوها دستگاه‌ها را خسته کرده است و یک سازمان ناچار است زمان زیادی را صرف مذاکره با دستگاه‌های دیگر کند.

 

*** فقدان رگولاتری در تبادل اطلاعات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل آزمایشگاه دولت الکترونیک در پایان، پیرامون پنجمین چالش اصلی تبادل اطلاعات بین دستگاهی، اظهار داشت:

آنچه بیش از پیش نمایان است عدم وجود یک رگولاتور واحد و قدرتمند که توان مدیریت مباحث حقوقی و فنی تبادل داده را داشته باشد است، یک دستگاه قدرتمند که زبان دستگاه‌ها را بفهمد و به فرایند تبادل داده نظم، انسجام و سرعت ببخشد.

 

wkhdu

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید