کد خبر:195532
پ
بورس املاک
یادداشت

بورس املاک و مستغلات؛ لازم، اما نه کافی/ طرحی خوب اما مشروط

بورس املاک و مستغلات می‌تواند منجر به توسعه و ارتقای کارایی نهادهای بازار و مالکیت در نظام اقتصادی شود اما باید دقت داشت که خطاهای مدیریتی می‌تواند مخاطرات آشفتگی این بازار برای اقتصاد را دوچندان کند.

بورس املاک و مستغلات می‌تواند منجر به توسعه و ارتقای کارایی نهادهای بازار و مالکیت در نظام اقتصادی شود اما باید دقت داشت که خطاهای مدیریتی می‌تواند مخاطرات آشفتگی این بازار برای اقتصاد را دوچندان کند.

 

*** یادداشت نایب رئیس اتاق بازرگانی پیرامون بورس املاک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،این روزها تاسیس بورس املاک و مستغلات به یکی از سوژه‌های مورد توجه تبدیل شده است و هریک از کارشناسان از نگاه خود به این موضوع، نگاه می‌کنند.

در همین رابطه نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی با عنوان “بورس املاک و مستغلات؛ لازم، اما نه کافی” ضمن نگاهی کوتاه به این طرح، نکات مثبت، چالش‌های احتمالی و راهکارهای استفاده بایسته و شایسته از آن را مورد بررسی قرار داده است.

 

*** بورس املاک و مستغلات

 

حسین سلاح‌ورزی در یادداشت خود، آورده است:

محدود بودن ابزارهای تامین مالی کلان مقیاس، ضعف نقد شوندگی دارایی ها در پروژه های بزرگ حوزه ساخت و ساز، آشفتگی قیمت‌ها و نبود یک مرجع شفاف برای هدایت بازار صنعت ساختمان و بازار املاک و مستغلات، بخشی از بار و وزنه ای است که در کنار شرایط رکود تورمی حاکم بر اقتصاد کشور، رکود در صنعت ساختمان را تعمیق کرده و در عین حال، موجب بروز آشفتگی‌های گاه به گاه و بروز سونامی‌های تورمی در بازار املاک و مستغلات، بویژه املاک مسکونی شهرهای بزرگ می شود و از این طرق کشور را گرفتار مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوان می سازد.

تاسیس بورس املاک و مستغلات و امتیازات، مسیری است که می تواند ضمن پایین آوردن هزینه تجهیز پول در پروژه های ساخت و ساز و توسعه زیرساختی، با افزایش نقد شوندگی دارایی‌های این حوزه، به پویایی اقتصاد کشور و بازگشت یک تعادل پایدار به بازار املاک و مستغلات کمک شایان توجهی نماید.

همچنین به طور اصولی، هر شکلی از توسعه ابزارهای «مبادله مالکیت» که در نهایت منجر به توسعه و ارتقای کارایی نهادهای بازار و مالکیت در نظام اقتصادی می شود؛ اقدام مبارکی است؛ که در صورت طراحی و اجرای درست می تواند به اقتصاد تحت فشار ایران برای بازگشت به یک وضعیت پایدار و مولد کمک کند.

 

بیشتر بخوانید: تاسیس بورس املاک با سرمایه پنج هزار میلیارد تومانی

 

*** چالش‌های بورس املاک و مستغلات

 

اما به طور مشخص در مورد بازار املاک، مستغلات و امتیازهای وابسته و همچنین صنعت ساختمان بعنوان بازاری بسیار نزدیک و همبسته به این بازار، باید این نکته کلیدی را در نظر داشت؛ که حکمرانی بد و خطاهای مدیریتی و سیاستگذاری، عواملی بنیادی در شکل گیری آشفتگی و عدم تعادل در این بازارها هستند؛ که نه فقط با ابزارهای نوین مالی اصلاح شدنی نیستند؛ بلکه تلفیق چابکی و انعطاف‌پذیری ابزارهای مالی نوین با خطاهای حکمرانی در این بازار و عدم تعادل های ناشی از آن، می تواند مخاطراتی که آشفتگی‌های این بازار متوجه اقتصاد کشور می کند را صد چندان کند.

چنانکه فاجعه مالی سالهای ۲۰۰۷-۲۰۰۸ در ایالات متحده که همچون سیلی ویرانگر تمام عرصه اقتصاد جهانی را درنوردید؛ تا حد زیادی ناشی از تنظیم گری ضعیف ابزارهای مالی مورد استفاده در بازار املاک و مستغلات این کشور بود.

 

*** راهکارهای یهره‌مندی از مزایای بورس املاک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان یادداشت خود، نوشته است:

در واقع برای بهره‌مندی اقتصاد ایران از مزایا و ظرفیت‌های بورس املاک و مستغلات، ضروری است طرح ملی شناسایی تعیین تکلیف مالکیت اراضی کشور سریعتر و منسجم‌تر از گذشته دنبال شود؛ شفافیت در مورد اطلاعات املاک و مستغلات، طرح های توسعه زیرساختی، طرح‌های هادی شهرها و به طور کلی همه اطلاعاتی که بر ارزشگذاری املاک موثرند به سطح قابل قبولی ارتقا یابد.

قوانین مربوط به مالکیت و تصرف املاک و مستغلات، تنقیح و یکپارچه‌سازی شود تا از ابزارهایی همچون وکالت و … نتوان به سادگی برای دور زدن نقل و انتقال شفاف این دارایی ها استفاده کرد.

نظام ثبت اسناد مالکیت این بازار با مقتضیات روز و تحولات فناوری جهانی همگام گردد و در نهایت، استانداردهای مناسب حاکمیت شرکتی برای صندوق‌ها و شرکتهای فعال در بورس املاک، جهت کنترل اطمینان بخش نحوه استفاده از منابع مالی خرد تجهیز شده، تدوین گردد.

با رعایت این اصول و البته به شرط بهبود روند سیستماتیک سیاستگذاری‌های آمایش سرزمینی، توسعه زیرساختی و مدیریت شهری در دولت و شهرداری‌ها و سایر نهادهای ذیمدخل، می‌توان امیدوار بود؛ بورس املاک و مستغلات ابزاری کارآمد برای هدایت این بازار زمین و مسکن به سوی یک تعادل پایدار و مولد شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید