کد خبر:195705
پ
دانش بنیان
روابط عمومی بانک مرکزی:

اعطای ۳۶.۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان

روابط عمومی بانک مرکزی از اعطای ۳۶.۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.

روابط عمومی بانک مرکزی از اعطای ۳۶.۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.

 

*** اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که طی سه ماه نخست ۱۳۹۹ به ۴۸۴ شرکت دانش بنیان مبلغ ۳۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال میانگین هر شرکت ۷۵ میلیارد ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شد.

براساس گزارش بانک مرکزی، پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌‌بنیان در سه ماه نخست امسال ۹۵.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

بیشترین تسهیلات در این دوره زمانی از سوی بانک‌های ملی به مبلغ هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال، صادرات به مبلغ هفت هزار میلیارد ریال و ملت به مبلغ ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال و پرداخت شده است.

منظور از تعداد شرکت‌ها در گزارش‌های پیش از مقطع آذر ماه ۱۳۹۷، تعداد تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است و از مقطع آذر ماه ۱۳۹۷ تعداد شرکت‌ها فارغ از تعداد تسهیلات پرداختی، لحاظ شده است.

 

 

*** تسهیلات شرکت دانش‌بنیان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان لازم به ذکر است، شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان عموما برخاسته از دانشگاه‌ها و مراکز رشد پارک‌های علم و فناوری بوده و برای تامین مالی خود از بانک‌ها و صندوق‌های مختلف، تخصص و تبحر کافی ندارند از سویی دیگر اگر برخی طرح‌های فناورانه با اینگونه وام‌هایی که روی کاغذ حدود ۲۳ درصد ولی در نهایت بیش از ۳۰ درصد تمام می‌شوند، تامین مالی گردند، از حالت اقتصادی بودن خارج شده و زیان ده می‌شوند. در اینجا لزوم تسهیلات دانش بنیان و ارائه تسهیلات دانش بنیان نمود پیدا می‌کند.

معاونت علمی ریاست جمهوری با توجه به اهداف و سیاست‌های خود مبنی بر راه اندازی چرخ اقتصاد دانش بنیان و همچنین پیرو قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان مصوب ۱۳۸۹/۰۸/۳۰ ، اقدام به راه اندازی صندوق نوآوری و شکوفایی نموده است. این صندوق تنها برای شرکت‌های دانش بنیان تاسیس شده است و فقط می تواند به آنها خدمت رسانی انجام دهد.

 

ofv’chvd kuj
انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید