کد خبر:193392
پ
ارز حاصل از صادرات
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

چه مجازاتی برای صادرکنندگانی که ارز صادراتی خود را برنگردانند در نظر گرفته شده؟

با توجه به اینکه پایان تیرماه آخرین مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی است و این مهلت نیز تمدید نخواهد شد، سوال ایجاست که، مسئولان چه مجازات‌هایی برای صادرکنندگانی که ارز صادراتی خود را برنگردانند در نظر گرفتند.

با توجه به اینکه پایان تیرماه آخرین مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی است و این مهلت نیز تمدید نخواهد شد، سوال ایجاست که، مسئولان چه مجازات‌هایی برای صادرکنندگانی که ارز صادراتی خود را برنگردانند در نظر گرفتند.

 

*** بازگشت ارز صادراتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پایان تیرماه آخرین مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی سال ۹۸ است و این مهلت به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.

اطلاعات بدست آمده از بانک مرکزی برای تمدید مهلت بازگشت ارزهای صادراتی بیانگر آن است که بانک مرکزی بر بازگشت ارزهای صادراتی تا پایان تیرماه مصمم است و بعد از این تاریخ در صورت عدم بازگشت ارزهای صادراتی نسبت به اجرای سیاست‌های تنبیهی برای صادرکنندگان متخلف اقدام خواهد کرد.

 

*** مهلت صادرکنندگان تمدید نمی‌شود

 

بنابراین صادرکنندگان درصورتی که می خواهند مشمول سیاست های تنبیهی بانک مرکزی نشوند و تحت پیگرد قضایی نیز قرار نگیرند فقط طی امروز و فردا مهلت دارند که نسبت به بازگشت ارزهای صادراتی سال های ۹۷ و ۹۸ اقدام کنند.

البته درحالی که مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارزهای صادراتی رو به اتمام است ولی همچنان برخی صادرکنندگان به‌امید تمدید این مهلت از سوی بانک مرکزی، نسبت به بازگشت ارز صادراتی خود تردید دارند و از این کار امتناع می‌کنند.

شاید یکی از دلایل عدم تمایل بازگشت ارز صادراتی، پیشنهاد اتاق بازرگانی برای تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی ۹۸ تا مهر ۹۹ است؛ کمیته ارزی اتاق ایران پیشنهاداتی درباره سهولت بازگشت ارز صادراتی ارائه کرده که یکی از آنها تمدید زمان اعلام‌شده برای ایفای تعهدات ارزی حداقل به‌مدت سه ماه تا پایان مهرماه ۹۹ است.

 

کاشفی عضو هیئت رئیسه اتاق ایران در همین ارتباط با تأکید بر اینکه فاصله چهار ماه در نظر گرفته‌شده برای بازگشت ارز حاصل از صادرات با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به‌هیچ‌عنوان ممکن نیست، گفته است:

همین مهلت در نظر گرفته‌شده منجر به شکل‌گیری سیل تقاضا در بازار ارز شده است که نتیجه آن را هم در هجوم به صرافی‌ها شاهدیم که به افزایش نرخ ارز دامن زده است.

 

*** سخت‌گیری های بیشتر در راه خواهد بود

 

در روزهای اخیر و همزمان با نزدیک شدن پایان مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی، قیمت ارز در بازار بیشتر از قبل اوج گرفته و باعث ثبت قیمت دلار ۲۵هزارتومانی هم در بازار شد؛ بازاری‌ها می‌گویند علت جهش اخیر قیمت ارز افزایش تقاضا از سوی صادرکنندگان بوده است؛ چراکه گروهی از صادرکنندگان برای ایفای تعهدات خود مجبور به خرید ارز از بازار آزاد شده‌اند.

صادرکنندگان می‌دانند که اگر بعد از ۳۱ تیرماه ارز صادراتی را برنگردانند قطعاً با سخت‌گیری‌های بیشتر از سوی بانک مرکزی و قوه قضائیه مواجه خواهند شد.

 

***  تاکید رییس کل بانک مرکزی بر بازگشت ارز صادراتی

 

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز در همین خصوص اعلام کرد:

دستورالعمل جدید در خصوص نحوه برگشت ارز به چرخه اقتصاد و تأمین ارز واردات کشور، چند روزی است عملیاتی شده است. در این دستورالعمل، عملاً زمینه‌ای برای ایجاد تراکم غیرعادی تقاضا و نیز سوء استفاده از آن باقی نمی‌ماند.

به همین دلیل متأسفانه در مقطع دو هفتهٔ اخیر، در کنار تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز خود، برخی از سودجویان درصدد فروش ارز به واردکنندگان به‌نرخ‌های نامتعارف بوده‌اند.

به واردکنندگان محترم توصیه می‌کنم که چند روزی را تحمل کرده و از چند روز آینده، به‌تدریج نیاز خود را از سامانه نیما تأمین نمایند.

از صادرکنندگان محترم نیز انتظار می‌رود در فرصت چندروز باقی‌مانده از فرصت ایفای تعهد، ارزهای خود را با نرخ‌های منطقی در بازار عرضه کنند تا خریدار لازم را داشته باشد.”

 

*** همکاری دستگاه قضا با بانک مرکزی

 

حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی مربوط به سال ۹۷ و ۹۸ هنوز از سوی صادرکنندگان بازنگشته است و احتمالاً بعد از ۳۱ تیرماه باید شاهد برخوردهای جدی قضایی باشیم چراکه سخنگوی دستگاه قضا رسماً اعلام کرده است: تمام کسانی که به بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام نکنند تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند.

 

اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه نیز پیرامون این موضوع، گفت:

تمامی کسانی که در حوزه اقتصادی فعال هستند نسبت به رفع تعهدات و بازگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کنند. اگر به تکالیف خود در مهلت تعیین‌شده عمل کردند کاری نخواهیم داشت در غیر این صورت با تمهیدات مقدماتی که در دادسرا با تشکیل کارگروه‌ها به‌کار گرفته شده است، قانون‌شکنان شدیداً تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت و مجازات‌های حداکثری در مورد آنها اجرا می‌شود.

 

*** ریزش قیمت ارز

 

فعالان بازار و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بعد از پایان مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارزهای صادراتی، بازار با کاهش چشم گیر تقاضا روبه رو خواهد شد و برهمین اساس احتمال میدهند از فردا ریزش چشم گیر قیمت ارز آغاز شود.

البته از عصر دیروز قیمت ارز در بازار روند نزولی را طی کرده و امروز نیز همین روند را ادامه داده است؛ ولی پیش بینی ها بیانگر آن است که قیمت ها در بازار ارز به صورت چشم گیری کاهش پیدا کنند.

یکی از بازاری ها در همین خصوص می گوید: فشار صادرکنندگان به بازار ارز نیز بعد از ۳۱ تیرماه کم خواهد شد چراکه با پایان مهلت بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی، صادرکنندگان باید طبق دستورالعمل جدید ارزی، با نرخی که بانک مرکزی تعیین می‌کند ارز را بفروشند و برایشان بصرفه نیست که از بازار آزاد ارز بخرند و به بانک تحویل دهند.

بنابراین از اول مردادماه تقاضا برای خرید ارز کاهش چشم‌گیری خواهد داشت، و بر همین اساس هم فعالان بازار و صرافی‌ها نیز اذعان دارند که نرخ‌های بالایی که این روزها برای انواع ارز به‌خصوص دلار در بازار آزاد ثبت شده است خیلی ماندگار نیست و بانک مرکزی حتماً بعد از پایان مهلت بازگشت ارزهای صادراتی قیمت‌ها را برمی‌گرداند.

یکی از نشانه‌هایی که کارشناسان ارزی را هم به کاهش قیمت ارز از روزهای آینده امیدوار کرده، اختلاف بالای قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی است؛ فعالان بازار معتقدند بازارساز به‌زودی با ورود جدی به بازار قیمت‌ها را برمی‌گرداند و شاید اتفاقی مشابه شهریور ۹۷ در انتظار بازار باشد.

بسیاری از بازاری‌ها پیش‌بینی می‌کنند که به‌زودی ریزش شدید قیمت‌ها در بازار ارز رخ خواهد داد و این موضوع حتی در کانال‌های دلالی ارز نیز مطرح شده است و به خریداران هشدار می‌دهند که فعلاً در قیمت‌های بالا خرید ارز نداشته باشند چراکه حتماً ریزشی سنگین در راه است.

 

*** تنبیه برای صادرکنندگان متخلف

 

طبق اعلام بانک مرکزی، پایان تیرماه آخرین مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۸ به کشور است و آن‌طور که عبدالناصر همتی قبلاً تأکید کرده است این مهلت به هیچ وجه تمدید نمی‌شود.

صادرکنندگان در این مدت فرصت داشتند ارز حاصل از صادرات خود را به‌روش‌های اعلامی بانک مرکزی، به چرخه اقتصادی کشور برگردانند و کمتر از ۳ روز به پایان این مهلت قانونی باقی مانده است.

بانک مرکزی رسماً اعلام کرده است، ۲۷٫۵ میلیارد دلار ارز صادراتی برنگشته و به صادرکنندگان متخلف هشدار برخورد قضایی داده، ولی اتاق بازرگانی ایران مدعی است فقط ۸٫۷ میلیارد دلار ارز صادرات برنگشته است.

بانک مرکزی همچنین تأکید کرده، صادرکنندگان می‌توانند ارز صادراتی سال ۹۸ خود را به‌روش‌هایی همچون بازگشت به‌صورت اسکناس و به‌میزان حداکثر ۲۰ درصد، ارائه ارز به سامانه نیما به‌میزان ۶۰ درصد و نیز به‌کارگیری روش ارز صادراتی صادرات برای واردات خود یا شخص دیگری به‌میزان حداکثر ۲۰ درصد به کشور بازگردانند.

 

*** بازگرداندن ارز صادراتی

 

در ماه‌های اخیر و همزمان با تشدید شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، روند صادرات و واردات با اختلال همراه شده و یکی از دلایل جهش ارزی اخیر کمبود ارز در بازار اعلام شده است؛ دولت و بانک مرکزی مدعی هستند که تا پایان تیرماه و بعد از بازگشت ارز صادراتی از شتاب افزایش قیمت ارز کاسته خواهد شد.

دولت تأکید کرده است که صادرکنندگان باید ارز صادراتی را وارد کنند و در غیر این‌صورت مشمول تنبیه‌هایی می‌شوند که مهمترین آنها ابطال کارت بازرگانی، لغو معافیت‌های مالیاتی، عدم صدور یا تمدید ثبت سفارش، عدم اعطای تسهیلات و ضمانت‌نامه‌های ارزی و ریالی، اعمال محدودیت در صدور بارنامه‌های داخلی و خارجی، عدم صدور هرگونه مجوزهای واردات و صادرات، تولیدی و صنفی و عدم استرداد حقوق و عوارض گمرکی و… است.

همچنین طبق یکی از مهمترین مواد بسته جدید ارزی، صادرکنندگانی که در مهلت تعیین‌شدهٔ بعد از تاریخ پروانه صادراتی، نسبت به برگشت ارز، به چرخه اقتصاد اقدام نکرده‌اند، مکلفند باقیمانده تعهدات خود را، در بازار دوم (سامانه نیما) به‌نرخ روز پایانی مهلت خود در بازار دوم، یا قیمت روز بازار به‌هنگام ایفای تعهد، هر کدام که کمتر بود، به بانک مرکزی بفروشند.

 

*** انتشار اسامی صادرکنندگان متخلف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، البته بانک مرکزی از انتشار اسامی صادرکنندگان متخلف در رسانه‌ها و ارسال پرونده‌های آنها به دستگاه قضایی نیز خبر داده است، رییس کل بانک مرکزی در همین ارتباط گفته است: اسامی افرادی که از بازگشت ارز صادراتی به کشور خودداری می‌کنند به قوه قضائیه ارسال شد.

براساس بسته جدید ارزی که از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده، مهلت برگشت ارز صادراتی ۴ماه بعد از صدور پروانه صادراتی است. طبق اعلام همتی، درجهت تشویق صادرکنندگانی که ظرف سه ماه بعداز صدور پروانه صادراتی، ارز خود را برگردانند، تعهدات ارزی آنها، برمبنای ۹۰ درصد ارزش پایه صادراتی محاسبه خواهد شد.

تسنیم

 

wkuj

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید