کد خبر:191274
پ
وزارت نیرو
وزیر نیرو:

تکمیل طرح فاضلاب تهران تا سال ۱۴۰۳/ ایران، پیشرو در حوزه فاضلاب

وزیر نیرو از تکمیل طرح فاضلاب تهران تا سال ۱۴۰۳ خبر داد.

وزیر نیرو از تکمیل طرح فاضلاب تهران تا سال ۱۴۰۳ خبر داد.

 

*** احداث تصفیه‌خانه در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا اردکانیان، در مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز هفت و هشت تصفیه‌خانه جنوب تهران، اظهار داشت:

احداث این میزان تصفیه‌خانه در کشور بیانگر توجه دولت به موضوع بهداشت عمومی و تامین آب کشاورزی است.

جمهوری اسلامی ایران در منطقه گرم و خشک و نیمه خشک قرار گرفته است.

تامین آب کشاورزی به دلیل استفاده از حق آبه کشاورزان در بخش آشامیدنی یکی از اولویت‌های اصلی دولت بود که با احداث تصفیه خانه ها بخشی از آن جبران شده است.

کشور در زمان طاغوت به رغم نبود تحریم و ارتباط خوب با غرب فقط چهار تصفیه خانه احداث کرده بود که جمعیت کمی را پوشش می داد ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تمام محدودیت‌ها و تحریم‌های ظالمانه ۲۴۲ تصفیه‌خانه فعال فاضلاب در کشور وجود دارد.

 

*** ایران، پیشرو در حوزه فاضلاب و تصفیه

 

اردکانیان با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی در بخش تصفیه پساب های صنعتی و فاضلاب شهری جزو کشورهای پیشرو در جهان محسوب می‌شود، اعلام کرد:

احداث تصفیه خانه و اختصاص آب آن به کشاورزی و صنعت موجب جلوگیری از کاهش منابع زیرزمینی و فرونشست زمین می شود.

در حال حاضر شهرداری تهران سالانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی را از طرق چاه های سطح تهران برای فضای ‌استفاده می کند،طبق توافقات انجام شده بین وزارت نیرو و شهرداری تهران به زودی آب فضای سبز تهران از محل تصفیه خانه ها تامین می شود.

هم اکنون برای تصفیه فاضلاب تهران ۱۲ تصفیه‌خانه در نظر گرفته شده که از این میزان ۶ تصفیه‌خانه در مدار است، کلنگ ۲ تصفیه‌خانه دیگر نیز امروز در جنوب تهران بر زمین زده شد.

چهار تصفیه‌خانه فاضلاب نیز تا پایان سال جاری در بخش غرب تهران به بهره‌برداری می‌رسد که با راه اندازی آن ۷۰ درصد فاضلاب تهران تصفیه می‌شود.

جمع آوری فاضلاب کلان شهر تهران نیازمند ایجاد ۹ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب است.

۶ هزار ‌و ۵۰۰ کیلومتر شبکه تاکنون ایجاد شده و تا پایان سال جاری نیز ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومتر نیز احداث می شود، شبکه فاضلاب تهران تا سال ۱۴۰۳ کاملا تمام می‌شود.

 

*** آغاز عملیات اجرایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو در پایان با اشاره به تحریم‌های ظالمانه دشمنان، اظهار کرد:

این تحریم‌ها بر اساس مفروضاتی بنا شده‌اند از جمله ایجاد اختلافات داخلی و عدم همکاری بین بخش‌های مختلف کشور که اگر نیروهای داخلی بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب همکاری لازم و هماهنگی داشته باشند تمامی این مشکلات برطرف خواهد شد.

 

عملیات اجرایی ساخت فازهای هفت و هشت تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب پایتخت در ۲۳ تیرماه با حضور وزیر نیرو، مسئولان آب و فاضلاب کشور، استاندار و مسئولان استان تهران آغاز شد.

واحدهای هفت و هشت تصفیه‌خانه جنوب تهران با روش تصفیه فعال پیشرفته با قابلیت حذف نیتروژن و فسفر با هدف ارتقای سطح بهداشت عمومی، جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی، استفاده از پساب تولیدی جهت مصارف کشاورزی و تغذیه مصنوعی آبخوان اجرا شده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول