کد خبر:190710
پ
بازنگری در تعرفه حق‌النظاره آب واحدهای صنعتی
مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی:

۵ برابر شدن قراردادهای واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از پنج برابر شدن قراردادهای واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی کشور خبر داد.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از پنج برابر شدن قراردادهای واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی کشور خبر داد.

*** ساخت شهرک‌های صنعتی یکپارچه

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن صالحی‌نیا درنشست معرفی سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی استان خراسان رضوی، اظهار کرد:

یکی از هدف های سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ابران در سال ۹۹ ساخت شهرک های صنعتی یکپارچه در کشور است.

هدف اصلی ایجاد این شهرک ها، قراردادن تمام حلقه های زنجیر یک صنعت، از مواد اولیه تا بسته بندی وصادرات یک محصول نهایی در یک جا است.

*** استقبال از سرمایه‌گذاری درکشور

وی با بیان پنج برابر شدن قراردادهای واگذاری زمین درشهرک‌های صنعتی با وجود تحریم‌ها، گفت:

در چهار ماه ابتدای سال ۹۹ با وجود همه محدودیت‌های بین‌المللی و فشارهای اقتصادی، قرارداد برای واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشورنسبت به زمان مشابه در سال ۹۸ پنج برابر شده است.

این مساله نشان‌دهنده استقبال از سرمایه‌گذاری در صنایع کشوراست، که مسئولیت مدیران صنعتی برای تأمین زیرساخت‌های لازم را سنگین‌تر می‌کند.

*** همکاری با وزارت نیرو در توسعه شهرک‌های صنعتی

صالحی‌نیا با توجه به قابلیت و توانایی‌های استان خراسان رضوی در حوزه‌ صنایع غذایی، افزود:

با توجه به قابلیت‌های موجود در استان خراسان رضوی در حوزه صنایع غذایی می‌توان شهرک‌های یکپارچه را با همه واحدهای فعال در زمینه تولید مواد غذایی در این استان ایجاد کرد.

در این زمینه با وزارت نیرو به یک فرمول مشارکتی رسیده ایم تا بتوانیم از طریق آن آب و برق همه شهرک‌های صنعتی را تامین کنیم.

*** نقش استانداری‌ها در تامین هزینه‌ها

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در ارتباط با یاری استانداری‌ها در زمینه ی تامین هزینه‌ها، گفت:

به دلیل افزایش قیمت‌ها، هزینه تامین زیر ساخت‌ها وتوسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی نسبت به سال ۹۸ دوتا سه برابر شده است.

بنابراین لازم است استانداری‌‌ها نیز شرکت‌های شهرک‌های صنعتی را در تأمین منابع مالی برای توسعه زیر ساخت ها یاری دهند.

*** جایگاه پنجمی در حوزه اشتغال، صادرات وسرمایه گذاری در کشور

صالحی نیا در ارتباط با شاخص های استان خراسان رضوی در حوزه تولید، افزود:

استان خراسان رضوی از نظر شاخص‌های تولید در زمینه‌ی اشتغال، ارزش افزوده، صادرات، سرمایه‌گذاری، نوسازی و بازسازی در کشوربرجسته است، و در بین پنج جایگاه اول ایران قرار دارد.

تنوع صنایع دراین استان از نظر صنایع  مربوط به فرآوری کانی های معدنی و تولید صنایع معدنی مانند فولاد، چینی، سرامیک، یا صنایعی مبنی بر تامین نیازهای ساختمانی بسیار متنوع است، که می‌تواند در ارتقای شاخص‌های اقتصادی کشوربسیار موثرباشد.

صنایع معدنی با وجود مواد اولیه و تامین آن در داخل، می‌تواند با توجه به شرایط موجود به رشد شاخص‌ها در کشور کمک کند.

***  خراسان رضوی قطب صنایع غذایی، بسته بندی و صنایع تبدیلی

وی در خصوص شاخص صنعت قطعه، خودروسازی و صنایع کشاورزی  در استان خراسان رضوی، گفت:

خراسان رضوی در صنعت قطعه سازی و خودروسازی نیز جزو پنج استان نخست کشور است و این استان توانایی توسعه بیش از پیش درصنعت خودروسازی را نیز دارد.

همچنین خراسان رضوی قطب صنایع غذایی، کشاورزی، بسته‌بندی و صنایع تبدیلی در کشور است که تولیدات آن مبتنی بر صادرات بوده و خوشه‌های صنعتی نیز در این حوزه مشغول فعالیت هستند.

تا کنون ۶ خوشه صنعتی در خراسان رضوی تکمیل شده و ۲۰ خوشه صنعتی دیگر نیز در این استان در دست مطالعه است. همچنین این استان در حوزه کنسرسیوم‌های صادراتی و فن بازارها جزو استان‌های فعال کشور می‌باشد.

*** توسعه شهرک‌های صنعتی 

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی در پایان با توجه به این که تعداد واحدهای راکد در شهرک های صنعتی سطح کشوربه ۲۱ درصد می رسد، بیان کرد:

این تعداد در خراسان رضوی ۱۶ درصد است که نشان دهنده وضعیت خوب این استان در حوزه فعالیت‌های شهرک‌های صنعتی است.

باید تلاش کرد تا همه ی واحدهای دارای مشکل در این مناطق عارضه یابی شده و رفع مشکلات آن‌ها را به چرخه تولید بازگرداند، و بهتر است به‌جای ایجاد شهرک صنعتی جدید، شهرک‌های موجود را توسعه دهیم که در این راستا زمینه توسعه شهرک‌های صنعتی توس و ماشین ابزار در این استان فراهم شده است.

هم اکنون ۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان خراسان رضوی درحال بهره‌برداری و یک هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی نیز در این مناطق درحال ساخت و ساز است.

*** توسعه صنایع معدنی و ساختمان سازی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، توسعه ساختمان‌سازی و پروژه‌های عمرانی و همچنین صنایع معدنی در این استان را دو فرصت جدید برای رفع  مشکلات کرونا و رونق صنعت این استان دانست و اظهار کرد:

در حال حاضر کشور در شرایط بسیار دشوار اقتصادی به‌سر می‌برد و بر اساس آمار موجود ۱۰ درصد از شاخص‌های کلان اقتصادی کشور، در نتیجه تحریم‌ها کاهش یافته است.

شیوع بیماری کرونا نه ‌تنها اقتصاد ایران بلکه اقتصاد کل دنیا را با مشکلات اساسی مواجه کرده و نرخ بیکاری را در برخی کشورها تا ۶ درصد افزایش داده است.

*** دو عامل تحریم و کرونا موجب کاهش در بازار عرضه

علی رسولیان در مورد کاهش تقاضا در عرصه بازار به دلیل شیوع کرونا، افزود:

شیوع کرونا در عرصه بازار تقاضا را به شدت کاهش داده و بر عرضه کالا و خدمات تأثیر منفی گذاشته و سرمایه‌گذاری‌ها را تا ۴۵ درصد کاهش داده است.

حدود ۴۰ درصد شاخص‌های بورس نیز در جهان ریزش داشته و رشد متوسط اقتصاد جهان را به منفی ۶ درصد رسانده است.

در ایران دو عامل تحریم ها و شیوع کرونا هر دو ضربه ی بزرگی به اقتصاد کشور وارد کرده است که موجب شده در حال حاضر بنگاه‌های اقتصادی به حد تامین، حداقل ها برای تولید در زمینه ی واردات مواد اولیه با ارز آزاد یا به هر مبلغی برسند.

*** سهم اشتغال در سال ۹۸

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در ارتباط با ایجاد فرصت های شغلی در سال ۹۸ با وجود مشکلات اقتصادی اظهار کرد:

استان خراسان رضوی در سال ۹۸ و قبل از شیوع ویروس کرونا با وجود محدودیت و مشکلات اقتصادی رشد مناسبی داشته است. 

سهم ۱۳٫۷ درصدی ایجاد فرصت های شغلی کشور در سال ۹۸ مربوط به استان خراسان رضوی است.

سرمایه‌گذاری صنعتی استان نیز ۸۵ درصد و مصرف برق و گاز صنعتی آن ۱۰ تا ۱۱ درصد رشد کرد.

*** خسارت کرونا به شرایط اقتصادی خراسان رضوی

وی در ارتباط با تغییر شرایط اقتصادی، استان خراسان رضوی بعد از شیوع کرونا گفت:

بعد از شیوع کرونا شرایط اقتصادی خراسان رضوی کاملاً تغییر کرد و از آن‌جا که بخش قابل توجهی از اقتصاد استان  وابسته به گردشگری و زیارت بود، تعطیلی این حوزه و بنگاه‌های اقتصادی وابسته به آن آسیب بسیار به اقتصاد استان وارد کرد، و شاید خراسان رضوی در بین استان‌های دیگر بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شد.

*** فعال‌کردن صنایع معدنی 

رسولیان در ادامه با بیان فعال کردن بخش معدن و ساختمان در رونق اقتصادی استان افزود:

در شرایط کنونی می‌توان با فعال کردن دو بخش صنایع معدنی و فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی بسیاری از حوزه های صنعت و تولید استان را فعال کرد و رونق داد.

هنوز تقاضا در ایران و دنیا برای صنایع معدنی وجود دارد.

در طول سه یا چهار ماه گذشته تفاهم نامه‌هایی با شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه میدکو و شرکت مس ایران در استان خراسان رضوی منعقد شد، تا هرچه سریع‌تر با به مزایده گذاشتن معادن، حوزه صنایع معدنی در استان را بیش از گذشته فعال کرد.

همچنین ظرفیت بسیار در حوزه ساختمان‌سازی و فعالیت‌های عمرانی در خراسان رضوی به‌ویژه مشهد وجود دارد و ۴۰ تا ۵۰ درصد حوزه صنعتی به ساختمان‌سازی وابسته هستند که با رونق فعالیت‌ها در این بخش می‌توان صنایع وابسته را توسعه داد.

***حل مشکلات با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در پایان با بیان اینکه طی چند سال اخیر اقدامات بسیار برای توسعه زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی این استان انجام گرفت، اظهار کرد:

هنوز مشکلات بسیار در واحدهای صنعتی وجود داردکه باید برای رفع آن‌ها و تأمین همه زیرساخت‌های مورد نیاز برای بخش تولید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان تلاش کرد.

شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی طی دو سال گذشته در حوزه رونق ساخت داخل و بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان، برگزاری نمایشگاه‌ها و به نمایش گذاشتن توانمندی‌های داخلی تلاش بسیار کرد که از اقدامات مطلوب در دوران تحریم به‌شمار می‌رود.

همچنین باید توسعه زیرساخت‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، شناسایی واحدهای صنعتی که در شهرک‌ها زمین در اختیار گرفته و مشغول فعالیت نیستند، تأمین زمین برای فعالیت واحدهای جدید، شناسایی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل و کمک به احیاء آن‌ها را مورد تأکید قرار داد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید