کد خبر:190621
پ
سند همکاری ایران و چین
کارشناس و فعال امور سیاسی:

آیا سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین به نفع ایران است؟

فعال سیاسی پیرامون گمانه‌زنی‌های این روزها هفت دلیل برای اینکه اثبات کند سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین به نفع ایران است یا خیر ارائه داد.

هفت دلیل برای اینکه اثبات کند سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین به نفع ایران است یا خیر

 

*** قرارداد ۲۵ ساله با چین

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا تقوی‌نیا در خصوص گمانه‌زنی‌های این روزهای درباره قرارداد ۲۵ ساله با چین منتشر شده که بحث‌های مختلف و متضادی را در این خصوص به وجود آمده است.

 

*** ۷ دلیل اثبات سند همکاری به نفع ایران 

 

فعال سیاسی استان بوشهر، در خصوص آینده اقتصاد جهان، اظهار داشت:

اقتصاد آینده دنیا طبق شواهد و آمارهای موجود بی‌شک در قبضه چین خواهد بود و این کشور با وجود داشتن اقتصاد ارشادی و کنترلی توسط دولت در زمینه شاخصه رشد اقتصادی و ثبات ملی، حتی در ایام کرونا موفق‌تر از سایر قدرت‌های اقتصادی لسه فر عمل کرد که  این امر با توجه به دیدگاه‌های اصولی جمهوری اسلامی در رد اقتصاد آزاد لیبرالی می‌تواند کاتالیزور همکاری‌‌‌های بین دو کشور شود.

 

وی پیرامون طمع نداشتن کشور چین به تمامیت ارضی ایران در طول تاریخ، افزود:

در دوره معاصر نیز چه در زمان پهلوی و چه جمهوری اسلامی همواره در جهت ایجاد روابط متوازن با ایران ساعی بوده اند، البته این گزاره به معنای دوستی ایشان با ایرانیان نیست بلکه منافع‌شان بر همکاری با ایران ایجاب می‌کند.

همچنین اصولا آنان صرفا سعی در گسترش بازار تولیدات‌شان در جهت افزایش ثروت ملی خود دارند.

 

این فعال سیاسی با اشاره به نداشتن نفت در چین از تداوم توسعه اقتصادی این کشور و وابستگی تولیدات به نفت، تصریح کرد:

اکثر منابع نفتی جهان زیر تسلط آمریکا است و در صورت ادامه روند رشد اقتصادی چین و تضعیف آمریکا در معادلات اقتصاد و تجارت بین‌الملل، هر لحظه این امکان وجود دارد که آمریکا متحدان نفتی خود را جهت تحریم فروش نفت به چین تحت فشار قرار دهد و تولیدات آن را مختل کند، پس مسئولان چینی به دنبال یک منبع قابل اتکای دراز مدت و دارای ثبات امنیتی برای خرید نفت با قیمت مناسب‌اند.

با توجه به تحریم‌های شدید آمریکا و متحدان غربی‌اش علیه صادرات نفت ایران و ضربه شدیدی که به درآمدهای نفتی این کشور زده است، به نظر می‌رسد در صورت امضای قرارداد ۲۵ ساله با چین، ایران دیگر دغدغه فروخته شدن نفت تولیدی‌اش را نداشته باشد.

 

وی از تلاش چین برای از بین بردن هژمونی دلار، گفت:

سالانه بیش از ۱۰۰۰ تن طلا به ذخایرش اضافه می‌کند و در پی یک فرصت مناسب با قرار دادن طلا به عنوان پشتوانه پول ملی خود و تبدیل آن به ارز اصلی تجارت بین‌المللی، عملا به سلطه دلار پایان دهد.

 

تقوی‌نیا درباره بهترین و مقرون به صرفه‌ترین مسیر برای عبور، افزود:

چین در حال ایجاد کریدور تجاری موسوم به جاده ابریشم از خاک خود به سمت اروپا بوده و در این پروژه بهترین و مقرون به صرفه‌ترین مسیر ایران است.

در حال حاضر خط آهن چین تا بندر گواتر پاکستان کشیده شده و اگر به خط ریلی ایران و ترکیه متصل شود به راحتی بازار اروپا از طریق خط آهن در دسترس کالاهای چینی خواهد بود .

همچنین کشورهای متحد ایران مانند عراق، سوریه و لبنان نیز می‌توانند به این خط آهن متصل شوند و منافع سرشاری نصیب آنها گردد.

 

وی در خصوص عدم گیرا بودن فرهنگ چین، ادامه داد:

چین فرهنگ جذابی ندارد، آنها انسان‌هایی‌اند که مثل ماشین کار می‌کنند و با ۲چوب غذا می‌خورند و از خوردن کرم و سوسک و گوشت سگ و گربه ابایی ندارند، لذا به هیچ وجه از نقطه نظر فرهنگی ملت ایران را تهدید نمی‌کنند.

چین نه هالیوود و ولنتاین دارد ، نه مک دونالد و کی اف سی و نه ایدئولوژی‌اش برای ملت‌هایی مانند ایران جذاب است، چین صرفا با استفاده از نظم آهنین و مدیریت کارآمد تولید ثروت می‌کند.

 

*** تحریم باعث دوری ایران از جدیدترین تکنولوژی روز 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فعال سیاسی در خصوص تاثیر تحریم‌های ۴۰ ساله غرب علیه جمهوری اسلامی که باعث دوری ایرانیان از تکنولوژی روز جهان شده است، اظهار داشت:

تولید ثروت به ۳ عامل مهم تکنولوژی، سرمایه و نیر‌وی کار نیاز دارد، چینی‌ها پس ورود به جامعه جهانی در طی همکاری با غرب توانستند تکنولوژی را وارد کنند و اکنون خودشان صاحب‌دارند.

همچنین همکاری با چین می‌تواند در ورود فناوری‌های پیشرفته به ایران موثر باشد و نیروی کار ایران را در کارخانجات تولیدی فعال نماید.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید