کد خبر:189857
پ
ذوب آهن
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

عبور راه‌ آهن چابهار ـ زاهدان از مسیر ریل ذوب آهن اصفهان

عملیات ریل گذاری راه آهن چابهار – زاهدان با استفاده از ریل تولید شده در ذوب آهن اصفهان در مراسمی ۱۷ تیر ماه با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز به کار کرد.

عملیات ریل گذاری راه آهن چابهار – زاهدان با استفاده از ریل تولید شده در ذوب آهن اصفهان در مراسمی ۱۷ تیر ماه با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز به کار کرد.

 

*** عبور راه‌ آهن چابهار ـ زاهدان از مسیر ریل ذوب آهن اصفهان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد اسلامی در مراسم آغاز بکار این پروژه، اظهار داشت:

یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و یکی از وعده‌های دولت، ریل‌گذاری زاهدان ــ چابهار بود که امروز در فرآیند تحقق آن هستیم.
پروژه راه‌آهن چابهار ــ زاهدان یکی از محورهای اصلی کریدور شمال ــ جنوب است که تنها بندر اقیانوسی ما را به شبکه ریلی کشور متصل و معاهدات منطقه‌ای به‌خصوص معاهده سه‌جانبه ایران، افغانستان و هندوستان را تقویت می‌کند.
یکی از افتخارات کشور بومی سازی و تولید ریل توسط ذوب آهن اصفهان است.
تمام تلاش ما در وزارت راه و شهرسازی استفاده حداکثری از ظرفیت ساخت داخل است. وی افزود: ۹۲ هزار تن ریل مورد نیاز این پروژه تماما” توسط ذوب آهن اصفهان تولید می شود.
 
 

*** استفاده از تولید داخل در پروژه

 
 
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه کلیه اقلام و متعلقات روسازی این پروژه از قبیل ریل ساخت داخل است ، گفت:
استفاده از تولید داخلی این پروژه را به یک پروژه صد در صد ایرانی تبدیل کرده است.
این طرح با ۴۴ درصد پیشرفت امروز در قطعه هشت زاهدان وارد مرحله ریل گذاری شده است.
پیش بینی می شود این طرح درنیمه اول سال آینده آماده بهره برداری شود و در مدت کوتاهی به هفت میلیون تن ظرفیت حجم بارترانزیتی برای ارسال به آسیای میانه برسد.
 
 

*** ریل گذاری با ریل ملی

 
 
معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور نیز در این خصوص، گفت:
در این مسیر ۶۲۸ کیلومتری، با احتساب خطوط فرعی و ایستگاهی جمعا حدود ۷۴۰ کیلومتر ریل گذاری با استفاده از ریل ملی که در کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید شده انجام می‌شود و امیدواریم بخش نخست این مسیر در سال آینده زیر بار برود.
به منظور ساخت این مسیر ریلی ۹۲ هزار تن ریل استاندارد مورد نیاز است که با تفاهم سه جانبه قرار است توسط شرکت ذوب آهن اصفهان تولید و تحویل قرارگاه خاتم الانبیا(ص) گردد.
اجرای این طرح ملی که با مشارکت قرارگاه خاتم الانبیا (ص) اجرا خواهد شد، نقش مهمی در توسعه و تکمیل کریدور جنوب – شمال و تکمیل شبکه ریلی شرق کشور دارد و کشور‌های دیگر از جمله افغانستان و آسیای میانه را به اقیانوس هند متصل می‌کند.
 
 

*** مزایای اجرای پروژه

 
 
خیرالله خادمی اتصال بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی را یکی از مزایای مهم اجرای این مسیر دانست و افزود:
راه آهن چابهار – زاهدان به دلیل قرار گرفتن در مسیر ارتباطی تنها بندر موجود در سواحل مکران و اهمیت این شریان ارتباطی در توسعه تجارت و تبادل کالا در بندر چابهار از اهمیت بالایی برخوردار است.
عملیات اجرایی راه‌آهن چابهار ـ زاهدان با پشتیبانی ذوب آهن اصفهان در تولید ریل مورد نیاز سرعت می گیرد.
 
 

*** نقش ذوب آهن در پروژه

 
 
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) با بیان اینکه عملیات اجرایی راه‌آهن چابهار ـ زاهدان با پشتیبانی ذوب آهن اصفهان و تولید ریل مورد نیاز این پروژه سرعت می‌گیرد، گفت:‌ روزانه یک کیلومتر ریل‌گذاری می‌شود.
 
سعید محمد با تقدیر از ذوب آهن اصفهان که ریل مورد نیاز را در اختیار قرارگاه خاتم الانبیا (ص) قرارداده اظهار داشت:
وعده داده شده بود که عملیات اجرایی راه آهن چابهار ـ زاهدان سرعت بگیرد. خوشبختانه با حمایت‌های وزارت راه و شهرسازی، استاندار و مسئولین استان موفق شدیم که بخش زیرسازی را سرعت دهیم و همچنین  از زاهدان به سمت خاش عملیات ریل‌گذاری با استفاده از ریل ملی  آغاز می شود.
 
 

*** طول مسیر پروژه

 
 
وی با بیان اینکه طول مسیر خط آهن ۷۳۰ کیلومتر است تصریح کرد:
روزانه یک کیلومتر ریل‌گذاری خواهد شد . همچنین پیگیری شده که از چابهار نیز مسیر آماده شود و یک جبهه کاری برای ریل گذاری از سمت چابهار داشته باشیم که با این وضعیت طبق زمانبندی که قبلا شده بود امیدواریم پروژه آماده و تحویل شود.
 
 

*** اهمیت راهبردی و استراتژیک سواحل مکران

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، اهمیت راهبردی و استراتژیک سواحل مکران و بندر چابهار به لحاظ اقتصادی، نظامی و فرهنگی، استفاده از سواحل امن دریای عمان و بندر چابهار برای امور بازرگانی و تجاری و تبادل کالا و بهره‌برداری حداکثری از سواحل مکران با تامین زیر ساخت‌ها و فعالیت‌های اقتصادی برای ایجاد اشتغال و رفع فقر از منطقه، اهمیت این کلان پروژه را دو چندان کرده است.
 
طول راه‌آهن زاهدان – چابهار ۶٢٨ کیلومتر است و طبق برنامه‌ریزی‌ها، ریل‌گذاری ۱۵۰ کیلومتر از این محور تا پایان امسال انجام خواهد شد.
 
 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 8 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول