کد خبر:186453
پ
نهضت ساخت داخل
رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت:

ضرورت ایجاد وحدت رویه برای دستیابی به اهداف کمی ساخت داخل

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت بر ضرورت ایجاد وحدت رویه برای دستیابی به اهداف کمی ساخت داخل تاکید کرد.

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت بر ضرورت ایجاد وحدت رویه برای دستیابی به اهداف کمی ساخت داخل تاکید کرد.

 

*** داخلی‌سازی نیازها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید محمد مهدی هادوی با اشاره به راهبردهای ۴ گانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت:

برنامه‌های عملیاتی توسعه ساخت داخل دربرگیرنده اقدامات گسترده ای در حوزه داخلی‌سازی نیازها و قطعات واحدهای تولیدی از طریق به هم‌رسانی متخصصان، پژوهشگران، نخبگان و فعالان عرصه تولید است.

در مرکز ساخت داخل، ارتقا سطح کیفی محصولات ایرانی به جد دنبال می شود و در این زمینه باید به گونه ای عمل شود که مردم و شرکت ها با افتخار از کالای ایرانی استفاده کنند و این نیازمند همت و کار دقیق مسئولان استانی “توسعه ساخت‌داخل است که در برنامه ها به آن توجه شده است.

 

*** قیمت‌گذاری نهایی

 

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت با اشاره به هدف‌‌گذاری برای جایگزینی واردات و توسعه ساخت داخل در وزارت صنعت تا سال ۱۴۰۰، تصریح کرد:

این اهداف مبتنی بر اسناد بالادستی است و برای این منظور استان ها باید در گروه فعالیت‌های هشت گانه شامل برق و الکترونیک، صنایع حمل و نقل، صنایع معدنی، صنایع غیرفلزی، صنایع فلزی و لوازم خانگی، ماشین سازی و تجهیزات، نساجی، پوشاک و سلولزی برش استانی و برنامه های خود را اعلام و اجرایی کنند.

آیین‌نامه‌های اجرایی نحوه رتبه‌بندی بنگاه‌های اقتصادی، روش احراز عمق ساخت داخل و تحقق آن و قیمت‌گذاری، نهایی شده است که پس از تصویب در هیئت دولت برای اجراء ابلاغ می شود.

 

*** نتایج میزهای ساخت داخل

 

هادوی با تاکید بر برگزاری رویدادهای نمایشگاهی که فرصت و امکان تبادل اطلاعات به صورت رودررو را فراهم می کند، گفت:

استان‌ها باید برای برگزاری نمایشگاه های فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید و نمایشگاه دائمی در محل واحدهای بزرگ تولیدی برنامه‌ریزی کنند.

 

وی با تاکید بر اجرای میزهای ساخت داخل، خواستار ارائه گزارش از آخرین اقدامات و برنامه‌های میزهای ساخت داخل استان‌ها در سال جاری شد.

 

*** وظیفه وزارت صنعت در قبال میزهای ساخت داخل

 

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت در پایان ضمن پاسخ به سوال‌ها و دغدغه‌های مطرح شده از سوی مسئولان توسعه ساخت‌داخل استان‌ها، تاکید کرد:

ضرورت ثبت دقیق اطلاعات توانمندی‌ها و نیازمندی‌ها در سامانه توانیران، تلاش برای ارتقاء سطح کیفیت تولیدات صنایع کشور به عنوان وظیفه ذاتی وزارت صنعت به ویژه توسط مسئولان توسعه ساخت‌داخل استان‌ها در جهت ارتقاء کیفیت، کاهش قیمت تمام شده و افزایش تیراژ تولیدات صنایع و واحدهای تولیدی استان‌ها را امری مهم دانست.

 

*** مسائل مورد بحث جلسه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این جلسه مشترک مسئولان توسعه ساخت داخل استان‌ها، ضمن بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود سوالات و دغدغه‌هایی که در خصوص اهداف کمی جایگزینی واردات به تولید داخل، نحوه اجرای قانون، چگونگی فعالیت سامانه توانیران، نقش پیمانکاران داخلی و تعمیق ساخت داخل در کشور، مشوق‌های حمایتی، نحوه مشارکت پیمانکاران ایرانی– خارجی، وظایف هیئت نظارت و انواع ابزارهای تضمینی در قانون حداکثر ارائه کردند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید